Hoitajamitotukset

Anonyymi-ap

Hei. Sanokaapa muut hoitajat, työskentelen pikkukunnalla töissä ja täällähän mennään omien mieltymysten mukaan. Meillä 22 paikkanen ympärivuorokautinenpalvelukoti ja mitotus olisi 6+6+1 tämä on siis kerrostalo eli asukkaat eri kerroksissa. Asukkaita 1.kerros 11+2.kerros 11.. Työvaje kova. Mutta meillä on hoitoapulaisia enenmmän, kuin lähihoitajia. Mikä meinaa sitä, että yleensä lähihoitaja työskentelee hoitoapulaisten kanssa. Ja pari ukranalaistakin joilla ei ole minkäänlaista suomentaitoa. (ymmärrettävää) ❤️ mutta nämä lasketaan vahvuuteen? Kuukuuko olla näin?
Esim. Joskus kun työvajetta on niin illassa ei välttämättä ole kuin 1-2 lähihoitajaa ja loput 3-4 apulaista. Ja useasti ukranalaiset, tai thaimaalaiset(vähänsuomentaitoa) on vahvuutena, joitten perään pitää katsoa, tukea googlekääntäjän voimin eivätkä ymmärrä mitä ikäihmiset haluavat. Hienoa että on töitä, innoikkaita tekemään töitä ja hyväsydämmisiä, mutta jossain se raja menee. Ps. Moni vanhus ei halua lähteä lähteä heidän mukaan kun eivät ymmärrä toisia.

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        79
        4578
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3813
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        164
        3583
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        53
        2040
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1259
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        128
        1098
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        138
        1034
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        953
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        27
        872
      Aihe