Pitäisikö ahne kissa lopettaa?

Anonyymi-ap

Sain maatiaiskissan taannoin ja ongelmana on sen ahneus. Se syö aivan kaiken mitä saa eteensä. Pahimpana esimerkkinä polyuretaanieristettä, jonka jälkeen oli kipeänä pari päivää mitään syömättä. Minulla on ollut kissoja ennenkin. Tällekin olen pyrkinyt luomaan mahdollisimman luonnonmukaisen ympäristön. Pihalla on 30 neliön kissa-aitaus ja sisällä noin kymmenen metriä kiipeilypuuta eri tasoissa. Eläinlääkärin ohjeiden mukaisesti pyrin pitämään kissan painon sallitun rajoissa. Ruokaa se saa lajityyppinsä mukaisesti eri tavoin etsien hieman leikin varjolla. Mutta mikään ei riitä. Hän haluaa syödä 24/7. Olen miettinyt onko tuo hänellekään enää kovin mukavaa elämää. Eläinlääkärin laskut ovat jo melkein 2000 euroa viimeiseltä vuodelta kun tutkittu kaikki mahdolliset ongelmat mutta mitään ei ole löytynyt. Alkanut pohdituttamaan olisiko syytä viedä hänet piikille kun tuollainen ahneen kissan elämä tuntuu, että hänkään ei ehkä siitä nauti?

4

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkä värinen kissa on?

    • Eihän tuollainen kompulsiivinen syöminen kissalle aivan normaalia ole. Koska kissasi syö polyuretaania niin olisikohan kyseessä pica eli sulamattomien ainesten syönti?

      https://icatcare.org/advice/pica-in-cats/

      Olisikohan Jackson Galaxystä taas apua? Hänen mukaansa pica voisi olla oire siitä että pentu ollaan erotettu emostaan liian aikaisin. Materiaalien imeminen ja pureskelu olisi siis sille emon korviketta. Kissoillakin voi olla omat psykologiset oireensa.

      • Can Jackson Put an End to These Cat's Bad Eating Habits? | My Cat From Hell
      https://youtu.be/FnoalhutyTw
      • Cat Is Rushed To The ER After Eating A Towel! | My Cat From Hell
      https://youtu.be/fOZUuwx-ZOU
      • Has Monty Stopped Eating Everything in Sight? | My Cat From Hell
      https://youtu.be/SHvzYeOk16E

    • Anonyymi

      Pica. Valitettavasti kissa on erotettu/joutunut eroon emostaan liian varhain. Siitä syntyy tämä emotionaalinen ongelma nimeltä pica, ja se ilmenee noin. Kissa pyrkii syömään ravinnoksi sopimattomia asioita.
      Tätä ongelmaa ei voi korjata pennun kasvettua. Pentuna se olisi onnistunut, ns varaemon avulla. Kyseessä on siis asia, jonka syypää on joko typerä ihminen, tai sitten emonsa menettäneelle ei ole järjestetty varaemoa.
      Kissanpennun laillinen luovutusikä on 14 viikkoa. Siihen asti sen kuuluu saada olla emon ja sisarusten seurassa.
      Ymmärrän että huolettaa. Et voi muuta kuin pitää sen ulottuvilta kaiken- mahdollisen- sen pica oireilun mukaisen syötävän poissa sen olopaikoista. Ja ehkä toinen kissa voisi auttaa asiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      167
      2602
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      714
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe