Mitä tekisit tilanteessani?
Löysin kivan pienen yksiön syksyllä. Otin yhteyttä vuokranantajaan. Kävin katsomassa asunnon ja sovittiin että vuokraan asunnon. Minulla on luottotiedot kunnossa, asunnossa on minun nimissä sähösopimus ja laaja kotivakuutus.
Sain asunnon avaimet elokuun alussa, muistaakseni 6.8. 2022. Vuokrasopimusta ei allekirjoitettu, en saanut tilinumeroa minne maksaisin vuokran. Vielä tänäkään päivänä en ole saanut tilinumeroa minne maksaisin vuokran. Olen ottanut vuokranantajaan monta kertaa yhteyttä.
Olen ihan rehellinen ja tunnollinen aikuinen nainen. Ja tietysti hoidan vuokrat heti kun vain tilinumeron ja vuokrasopimuksen saan. Mitähän tässä nyt pitäisi tehdä? Etsinkö toisen asunnon vai mitä tässä nyt tulisi tehdä? Häivyn vähin äänin? Mitä itse tekisit? En saa asumistukia. Vuokria rästissä nyt reilu 3000e.
Ei vuokrasopimusta, mitä tekisit?
4
86
Vastaukset
- Anonyymi
Jatka asumista ja vuokranantajan tavoittelua. Kerää itsellesi todisteita (sähköpostit, tekstarit jne) että olet yrittänyt saada yhteyttä.
Jos tulee jälkikäteen sanomista niin sinua ei ainakaan syytetä pakoilusta.
Jemmaa kuitenkin joka kuukausi vuokrarahat tilille, jos joudutkin maksamaan takautuvasti.
Sitten joskus löydät kivemman kämpän ja muutat pois, jos et silloinkaan ole tavoittanut vuokranantajaa niin voivoi, sinulla on säästettynä kiva potti tilillä ja takana jakso halpaa asumista :)- Anonyymi
Ainiin, mainitse jokaisessa yhteydenotossasi se sopimanne kuukausivuokra jota yrität saada maksettua, ettei jälkikäteen sinulta aleta kinuamaan kahta tonnia kuussa jos olettekin sopineet tonnin.
Onpahan joku osoitus siitä, että mistä summasta on kyse ja vuokranantajakaan ei ole muuta väittänyt.
- Anonyymi
Ja muista tehdä lisää aloituksia tänne Suomelle !
- Anonyymi
Eiköhän tolla ala kohta olemaan vitsit vähissä.Onko tällä nysä vai revä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Syöksit minut syvälle masennukseen
Olit se suurin syy suruuni, jos olen rehellinen. Mutta ethän voinut tietää. Et voinut tietää, että poljit rikkimennyttä. Mielestäni et ollut rehelline2401885- 461101
Horoskooppi: Skorpionilla maltti on valttia, rapu kohtaa muutoksia, leijonalle apua epävarmuuteen...
Uskotko horoskooppeihin? Lue tästä päivän horoskooppi ja katso, pitääkö se paikkaansa... Klikkaa: https://www.suomi24.fi/viihde/horoskooppi-skorpion141027Ökymenoa Monacossa! Valtteri Bottas esittelee harvoin julkisuudessa nähdyn Tiffany-rakkaansa tv:ssä
No nyt on ökyä… F1-kuski Valtteri Bottas kutsui Maria Veitolan yökylään luksuskohteena ja rikkaiden asuinpaikkana tunnettuun Monacoon. Tiedossa mm.17994Yhä useammat miehet jäävät ilman seksikumppania
Seksuaalinen yksinäisyys on myös yhteiskunnallinen ongelma: https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009348479.html?share=e7236ee8014c17d4d350174fb6afe007251984PERUSSUOMALAISET HALPA-HALLILLA
On varmaa tietoa, että huomenna lauantaina on Haapaveden Halpa-Hallin edessä klo 10 alkaen tavattavissa perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaita läh183861Neljä lasta! Minttu Murphy-Kaulanen rehellisenä uusperheestä Sampon kanssa: "Me ei olla pidetty..."
Lapset on lahja. Tsemppiä suurperhe-elämään Minttu ja Sampo! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/nelja-lasta-minttu-murphy-kaulanen-rehellisena-9800Martina ei viihdy kotona!
Montako päivää ehti Martina olla kotona ennen kuin oli taas menossa. Tällä kertaa sentään koira mukanaan mutta loput perheestä jäi taas muiden hoidet263756- 47745
Mitä jos...
Lähdetään autoajelulle joskus. Puhutaan aamuyöhön ja katsotaan voisimmeko olla joskus "me". Sopisiko tämä miehelle? PS. Minä ajan, koska sinä ajaisit52668