Liian pieni rakennusmieheksi

Anonyymi-ap

Taidan lopettaa nämä hommat kun ei pää enää kestä sitä ainaista naljailua pituudestani. Olen siis 175cm ja näin ollen noin 10cm muita lyhyempi. Joka päivä joku sanoo että tähän ja tuohon hommaan tarvitaan pituutta. Joku ei halua työskennellä kanssani koska en yllä. Myös pomoni on sanonut että ei olisi pitänyt palkata näin lyhyttä. Hän suuttui koska en ylettänyt tekemään yhtä työtä ilman pukkia.

Hauska juttu on se että yksikään työ ei ole jäänyt tekemättä koska työmaat on täynnä telineitä. Olen myös ehdottomasti työporukan kovakuntoisin ja vahvin harrastusteni ja elämäntapojeni vuoksi. Ei ole tarvinnut vetää välillä henkeä kuten toiset. Hoidan työni aina parhaan osaamiseni mukaan ja haluan aina pyrkiä laatuun. Tämä ei kuitenkaan riitä koska olen niin lyhyt.

Aloin etsimään uutta työtä, jotain muuta kuin rakennustyötä mutta itsetunto on nyt aika alhaalla.

6

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mitenkähän ne raksamiehet entisaikaan pärjäsivät hommissa kun olivat järjestänsä 170 cm tai alle. Entisaikaan huoneet oli todella korkeita. Ei 250 cm kuten nykyänsä. Ja työt ja kantamiset tehtiin rankalla käsivoimilla. Raksahommissa on aina myös tarvittu pukkeja ja telineitä. Vaikea uskoa että tarina on noin kuten sanot. Outoa siis.
      Mikä erikoishomma on kyseessä, Telineiden pystytyshommako ??

    • Anonyymi

      Etsi toinen firma missä asenne työhön ja ihmisiin ja työtovereihin on kunnossa. Nykyinen työpaikkasi on täydellinen junttila.

    • Anonyymi

      Mitä pitempi raksahommissa, sitä useammin on selkä kipeä.

    • Anonyymi

      Etsi työporukka ja firma missä on toinen terve asenne

    • Anonyymi

      Kaikki työt on tullut tehtyä 35vuoden aikana raksalla ja pituutta 170senttimetriä, eikö teilläpäin telineitä ole? Lyhyt pituus eikä selkävaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe