Liian pieni rakennusmieheksi

Anonyymi-ap

Taidan lopettaa nämä hommat kun ei pää enää kestä sitä ainaista naljailua pituudestani. Olen siis 175cm ja näin ollen noin 10cm muita lyhyempi. Joka päivä joku sanoo että tähän ja tuohon hommaan tarvitaan pituutta. Joku ei halua työskennellä kanssani koska en yllä. Myös pomoni on sanonut että ei olisi pitänyt palkata näin lyhyttä. Hän suuttui koska en ylettänyt tekemään yhtä työtä ilman pukkia.

Hauska juttu on se että yksikään työ ei ole jäänyt tekemättä koska työmaat on täynnä telineitä. Olen myös ehdottomasti työporukan kovakuntoisin ja vahvin harrastusteni ja elämäntapojeni vuoksi. Ei ole tarvinnut vetää välillä henkeä kuten toiset. Hoidan työni aina parhaan osaamiseni mukaan ja haluan aina pyrkiä laatuun. Tämä ei kuitenkaan riitä koska olen niin lyhyt.

Aloin etsimään uutta työtä, jotain muuta kuin rakennustyötä mutta itsetunto on nyt aika alhaalla.

6

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mitenkähän ne raksamiehet entisaikaan pärjäsivät hommissa kun olivat järjestänsä 170 cm tai alle. Entisaikaan huoneet oli todella korkeita. Ei 250 cm kuten nykyänsä. Ja työt ja kantamiset tehtiin rankalla käsivoimilla. Raksahommissa on aina myös tarvittu pukkeja ja telineitä. Vaikea uskoa että tarina on noin kuten sanot. Outoa siis.
      Mikä erikoishomma on kyseessä, Telineiden pystytyshommako ??

    • Anonyymi

      Etsi toinen firma missä asenne työhön ja ihmisiin ja työtovereihin on kunnossa. Nykyinen työpaikkasi on täydellinen junttila.

    • Anonyymi

      Mitä pitempi raksahommissa, sitä useammin on selkä kipeä.

    • Anonyymi

      Etsi työporukka ja firma missä on toinen terve asenne

    • Anonyymi

      Kaikki työt on tullut tehtyä 35vuoden aikana raksalla ja pituutta 170senttimetriä, eikö teilläpäin telineitä ole? Lyhyt pituus eikä selkävaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe