Miten saada eräälle kehitysvammaiselle oikea diagnoosi?

Anonyymi-ap

Eräällä tuntemallani ihmisellä on selvästi vähintään keskivaikea kehitysvamma, mutta hänestä sanotaan, että hän on kirjoittamalla kommunikoiva autisti, jolla on puheentuoton erityisvaikeus ja ahdistuneisuushäiriö minkä vuoksi hän ei pysty puhumaan vaan kommunikoi kirjoittamalla. Hän ei ole koskaan kirjoittanut mitään kun minä olen nähnyt joten hän ei osaa kirjoittaa vaikka minulle on sanottu, että hän voisi jollain kirjoituslaitteella kirjoittaa minun nähteni ja hänen kirjoittamiaan kirjoituksia on minulle näytetty. Mutta ne ovat selvästi erittäin tarkkanäköisen, älykkään ja hienoluonteisen ihmisen kirjoittamia, ei lainkaan sellaisen vajaaälyisen hullun kuin tuo tuttuni on.

9

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hän ei halua kirjoittaa sinulle koska vaikutat ilkeältä ja ylimielistä ihmiseltä. Näin mä luulen.

    • Anonyymi

      Anna tuttusi olla , miksi oikeastaan teet diagnoosiA hänestä.
      Kai ne lääkärit tietää paremmin.
      Onhan ihmisiä usein määritelty autistisiksi jos on ollut vaikka hiljaa eikä puhunut, vaan yhtä äkkiä puhunut jollekkin ihan tavallisesti, joten meitä on monenlaista tallaajaa, ja tutut eivät yleisesti ole niitä jotka alkavat valittelemaan .hän ei ilmeisesti halua sinulle kirjoittaa , nämä ovat herkkiä ihmisiä jotka valitsevat sen ihmisen joille kirjoittavat. Siis näkevät mikä toinen ihminen on.

      • Anonyymi

        Joo, aivan totta miten helposti ihmisestä tehdään autisti. On omaakin kokemusta, ja voin sen semmoselta ymmärtää joka ei oikeesti tiedä autismista. Joskus aika kauan sitten, en vielä ollut "autisti" enkä muutenkaan ihan sitä mitä nyt. "Autismi" vaihtelee ajallisesti, riippuen ihmisistä ja mielialasta. Pohjimmiltani en siis ole autisti, mut en muista syistä ole enää vuosikausiin ole ollut puhelias, kuin satunnaisesti. Jostain syystä nämä olleet enimmäkseen mukavia, ystävällisiä ja ihan hyvännäköisäkin naisia 😊

        Siksi kai ei sitä diagnoosia olekaan eikä kyllä otsikon aihetta muutenkaa, mutta kokemusta kyllä siitä miten monista aiemmin normaaleista toiminnoista on jostain syystä haluttu tehdä kehityshäiriöitä! Oikeesti "autismin" taustalla on voimakasta sosiaalista ahdistusta aiheuttava muu oirekuva, keskivaikea depis, väsymys&uupumus, täydellinen syrjäytyminen sekä armoton vtutus, siitä ettei ole tehty niitä kunnolla mitä olisi voitu ja että yritteliäästä mentaliteestista käytännössä rangaistaan ja kermaperseitä paapotaan!

        Monisairas


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, aivan totta miten helposti ihmisestä tehdään autisti. On omaakin kokemusta, ja voin sen semmoselta ymmärtää joka ei oikeesti tiedä autismista. Joskus aika kauan sitten, en vielä ollut "autisti" enkä muutenkaan ihan sitä mitä nyt. "Autismi" vaihtelee ajallisesti, riippuen ihmisistä ja mielialasta. Pohjimmiltani en siis ole autisti, mut en muista syistä ole enää vuosikausiin ole ollut puhelias, kuin satunnaisesti. Jostain syystä nämä olleet enimmäkseen mukavia, ystävällisiä ja ihan hyvännäköisäkin naisia 😊

        Siksi kai ei sitä diagnoosia olekaan eikä kyllä otsikon aihetta muutenkaa, mutta kokemusta kyllä siitä miten monista aiemmin normaaleista toiminnoista on jostain syystä haluttu tehdä kehityshäiriöitä! Oikeesti "autismin" taustalla on voimakasta sosiaalista ahdistusta aiheuttava muu oirekuva, keskivaikea depis, väsymys&uupumus, täydellinen syrjäytyminen sekä armoton vtutus, siitä ettei ole tehty niitä kunnolla mitä olisi voitu ja että yritteliäästä mentaliteestista käytännössä rangaistaan ja kermaperseitä paapotaan!

        Monisairas

        Nii ja vielä olennaisia: diabetes insipidus johon ihan lääket. kuuluu "autismi" etenkin kun elektrolyytit pielessä. Sitten on vielä muutama kunnon päätälli. Selkeitä aivotulehduksia ei ole ollut mutta useampi kova yleistulehdus kyllä ja long covid- tyyppisiä oireita jo kauan ennen koronaa - kummaa kohkaamista pelkän koronan kanssa. Avhkin löytyy mutta sillä ei ole tekemistä mainittujen kanssa kuin ehkä välillisesti. Nämä kaikki voi myös aiheuttaa aloittajan kuvaamia ja kaikkia mainitsemiani "kehitysvammoja". Itselläkin varmaan osaksi, mutta puhe ja käytös on silti semmonen iso vaihteleva vyyhti. Kuitekaan mulla ei ole mitään käytöshäiriö diagnoosia eikä mitään sos.til. dg:a, vaikka käytös on milloin mitäkin: liian äänekästä, apaattista, "kuurosokeaa", muulla tavoin ihmisiä haittaavaa. Ei mitään hyvää! Parempaankin ehkä pystyisin, jos siihen olis todellinen tarve ja motivaatio.

        Monisairas


    • Anonyymi

      On tärkeää muistaa, että kehitysvammaisuus ilmenee eri tavoin eri ihmisillä, ja se voi vaihdella kehitysvamman asteen ja muodon mukaan. Kehitysvamma ei myöskään tarkoita automaattisesti sitä, että henkilö olisi älykkyystasoltaan vajaa tai hullu. Kehitysvamman aiheuttama vaikutus henkilön kykyyn kommunikoida voi myös vaihdella henkilökohtaisen tilanteen ja tarpeiden mukaan. On mahdollista, että kyseinen henkilö voi olla kirjoittamalla kommunikoiva autisti, jolla on puheentuoton erityisvaikeus ja ahdistuneisuushäiriö. On tärkeää kunnioittaa jokaisen ihmisen yksilöllisiä tarpeita ja kommunikointitapoja, oli kehitysvamma mikä tahansa. On tärkeää muistaa, että henkilön käytös tai kyvyttömyys kommunikoida ei välttämättä tarkoita sitä, että henkilö olisi hullu. Lisäksi termi "hullu" on stigmatisoiva ja loukkaava, eikä sitä tulisi käyttää kuvaamaan henkilöä, jolla on kehitysvamma tai jokin muu haaste.

      Henkilöllä voi olla erilaisia haasteita, jotka voivat vaikuttaa hänen kykyynsä kommunikoida tai toimia sosiaalisissa tilanteissa. On tärkeää arvostaa jokaisen yksilön ainutlaatuisia kykyjä ja haasteita ja tukea heitä tarpeiden mukaan. Kehitysvamman tai muun haasteen omaavilla henkilöillä on oikeus arvostavaan kohteluun ja yhdenvertaiseen osallistumiseen yhteiskunnassa.

    • Anonyymi

      On tärkeää välttää stereotypioita ja yleistyksiä henkilön kyvyistä tai rajoituksista perustuen yksittäisiin havaintoihin tai ennakkoluuloihin. Jokainen ihminen, riippumatta kehitysvammasta tai autismin kirjon diagnoosista, on yksilöllinen ja ainutlaatuinen, ja heidän kyvyt ja rajoitukset voivat vaihdella merkittävästi. Henkilön kyky kommunikoida voi olla erittäin monimutkainen ja monikerroksinen asia, ja se ei aina heijasta heidän älykkyyttään tai kykyjään.

      Kommunikointi voi olla haastavaa henkilölle, jolla on puheentuoton erityisvaikeus tai ahdistuneisuushäiriö, ja siksi kirjoituslaitteet ja muut kommunikaatiovälineet voivat olla hyödyllisiä. On mahdollista, että tuttusi voi kommunikoida kirjoituslaitteen avulla, vaikka hän ei ole kirjoittanut mitään sinun läsnä ollessasi. Tämä ei välttämättä tarkoita sitä, että hän ei olisi kehitysvammainen tai autistinen.

      On tärkeää pyrkiä ymmärtämään ja kunnioittamaan jokaisen yksilön ainutlaatuisia tarpeita ja kykyjä, ja välttää stereotypioita ja yleistyksiä, jotka voivat johtaa väärinkäsityksiin ja vääriin arvioihin.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä ketään ei pakoteta
      Mihinkään joten anna olla jo
      Vetelysi tietään raha se on syys

    • Anonyymi

      Syysi on raha kiilto silmissä tai välissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe