Andoer vs. Samyang objektiivit

Anonyymi-ap

5

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jonkinlainen kiinakopio lienee kyseessä. Tuote voi olla ihan mitä tahansa.

    • Anonyymi

      Omaan silmään tuotteissa ei ole ulkonäöllisesti kovinkaan paljon samaa. No mustia ovat ja molemmissa punainen raita. Bajonetista näkee että halpiksessa ei ole sähköisiä kontakteja. Jos on ylimääräistä rahaa niin voisihan sellaisen tilata ja testata onko siitä mihinkään. Yleisesti ottaen objektiivien laatua on vaikea arvioida ulkonäön perusteella.

    • Anonyymi

      https://www.ebay.com/itm/225112215718?hash=item3469bbd0a6

      Tuossa on kai samanlainen. Selvästikin tuo on kokonaan käsikäyttöinen, eli aukko ja tarkennus pitää laittaa käsin (kameran runko pitää sitten noilta osin laittaa manuaaliasetuksille).

      Ilmoituksessa sanotaan että obj. kiinnitys on Canon EF, eli käy kaikkiin sitä bajonettia käyttäviin.

      APS-kennoisissa kameroissa kuvakulma vastaa tietenkin sitten pitempipolttovälistä kuin ilmoituksessa sanottu 85 mm.

      Yritin etsiä selkeää ja vakavamielistä selostusta tuon objektiivin tarjoamasta kuvanlaadusta, vaan eipä oikein löytynyt.

    • Anonyymi

      Luultavasti kyse on samasta tuotteesta eri tekstillä. Itselläni on kännykkäkuvausta varten useita kolmijalkoja ja kuulapäitä, joiden valmistana on Andoer ja Zomei, ja ovat tasan ja just identtisiä. Muitakin samoja tuotteita eri brändeillä, mm. Endurax on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      260
      3259
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1314
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1018
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      954
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      768
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      716
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      648
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      606
    Aihe