Adventure-pyörä

Anonyymi-ap

Mikä olisi paras pieni tai keskikokoinen adventure-pyörä? Pääasiassa työmatkasiirtymistä ja lyhyttä huviajelua.

25

1183

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yamaha XTZ 700 Ténéré

      • Anonyymi

        Mikä sen nostaa muiden yläpuolelle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä sen nostaa muiden yläpuolelle?

        Käyttäjien kokemukset ja eri toimittajien kirjoittelut.

        Mutta, koska moottoripyöräily on puhtaasti tunnelaji, niin väärä tapa on valita moottoripyörä muiden sanomisien ja kirjoittelun perusteella.

        Koeajolle ja sitten kun se mukavia jutteleva moottoripyörä löytyy, niin vasta sitten katsoo mitä siinä tankissa ja sivukatteessa lukee.


    • Anonyymi

      Mä kyllä bmw gs suosittelen , tosin itte ajan rt:llä

      • Anonyymi

        Onkos bmw pyörät yhtä epäluotettavia ku autot:)


    • Anonyymi

      Jos pieni riittää, Honda CB 500X. Jos pitää olla isompi, niin Honda NC 750.
      CB vaan voi olla vähän pieni yli 180 cm pituiselle.

    • Anonyymi

      Mites Suzuki v-stromit?

      • Anonyymi

        Eikös Suzuki ole aika varma valinta vaikka mitään erikoista se ei tarjoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös Suzuki ole aika varma valinta vaikka mitään erikoista se ei tarjoa.

        Minäkin olen vähän suzukia harkinnut, mutta paikkakunnan suzuki-edustajalle ei mitenkään kiinnosta mennä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minäkin olen vähän suzukia harkinnut, mutta paikkakunnan suzuki-edustajalle ei mitenkään kiinnosta mennä.

        Onneks löytyy käytettyjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneks löytyy käytettyjä.

        Itse asiassa hyvin vähä käytettyjä tarjolla.


    • Anonyymi

      Yamahan Tracer, MT-07 tai MT-09?

      • Anonyymi

        Ei kokemusta Tracerista, mutta muista jammuista kylläkin. Uskoisin että ei huono sekään. Kokeilemalla selviää onko sopiva.


      • Anonyymi

        Tracerit ainakin loistavia ajettavuudeltaan, ei paljon kalpene sporttisemmille pyörille. Ja moottoreitakaan, varsinkin sitä 3 sylinteristä, ei voi kuin ylistää.

        Huono puoli etteivät ihan kotonaan kun mennään huonokuntoisille teille. Ei ajoa estä mutta alkaa vähän kaipaamaan pehmeämpää ja pitkäliiikkeisempää jousitusta.


    • Anonyymi

      Moottoripyörämessut on 3.-5.2. Helsingissä. Sinne ihmettelemään ja vertailemaan.
      Kertomaasi ajoon käy hyvin myös Royal Enfield Himalayan. Maahantuoja Riku Motor.

    • Anonyymi

      Ei ole pyörät epäluotettavia, kun huolletaan talvitauolla niin pelaa kuin enkeli, ja eurooppalaisena haluan ajaa niin enkä antaa rahoja Japaniin. Tänä vuonna bmw moottoripyörä täyttää 100v

      • Anonyymi

        Se on tietysti sinun asiasi. Vaikkakin myös BMWn osat tulee suurelta osalta Kiinasta ja itä Euroopasta. Siitähän kannattaa maksaa se ylihintaa mikä niillä tuotteilla on.
        Eikös muuten HD ole vielä vanhempi, eikä senkään laadussa ole vielä kehumista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on tietysti sinun asiasi. Vaikkakin myös BMWn osat tulee suurelta osalta Kiinasta ja itä Euroopasta. Siitähän kannattaa maksaa se ylihintaa mikä niillä tuotteilla on.
        Eikös muuten HD ole vielä vanhempi, eikä senkään laadussa ole vielä kehumista.

        Pyörissä pätee sama kuin autoissakin, eli japanilaiset ovat ylivertaisia luotettavuudessa.


    • Anonyymi

      Ai noi idänihmeet? Kaukana siitä. Samalla lailla vikaantuvat kuin muutkin. Lisäksi varaosien saantikin on vaikeaa ja vanhemmiten mahdotonta. Tekniset rakenteet ovat lapsellisia, kertakäyttöisiä ja mahdottomia korjata.
      Jokaisela japsimaahantuojalla on käyttämättömiä pyöriä purettu varaosiksi takavarastossa kun tehtaalta ei saa osia. Kootaan myöhemmin ja myydään yli-ikäisinä halvemmalla.
      Valmistustoleranssit ovat kuin Venäjällä. Venäjällä on iso maa, isot toleranssit. Japanissa suuret tuotantomäärät, suuret toleranssit. Se siitä idän laadusta.

      • Anonyymi

        Kaikki fiksumman tietää että Japanissa on tämän planeetan parhaat laatujärjestelmät ja sitä myöten myös tuotteiden laatu paljon parempaa kuin eurooppalaisilla tai USA valmistajilla.


    • Anonyymi

      Niitähän on endurotyyppisiä ja sporttityyppisiä seikkailupyöriä. Esim Yamahan Tenere endurotyyppinen ja Tracer taas paremmin kotonaan hyväkuntoisilla teillä. Kannattaa huomioda jos tekee mieli ajella vaikka lähistön huonokuntoisia teitä niin endurotyyppinen voi olla mukavampi. Jos tiet hyvässä kunnossa niin joku Tracer varmasti sporttisempi seikkailupyörä. Näin Yamahan esimerkeistä.

      Halvemmat BMWt taitaa nykyään olla jonkun intialaisen valmistamia, halvat KTMät taas kiinalaisen CF Moton valmistamia. Japanilaisen valitsemalla saa ainakin aidon merkin pyörän ja tekniikaltaan ovat varmatoimisia. Tietenkin joku 30k€ iso-gessu vielä Saksassa tehty mutta onkin jo auton hintainen.

      Tälle kaudelle tullut Hondalta Transalp ja Suzukilta v strom 800, siinä pari vaihtoahtoa Yamaha Tenerelle. On nääkin isohkoja mitoiltaan, moottoriltaan keskikokoisia.

    • Anonyymi

      Kawasaki Versys. Kannattaa tsekata.

      • Anonyymi

        Jos Versys ja 700 Ténéré laitetaan vastakkain, niin Kawasaki ei häviä vertailua.
        Kawasaki ottaa murskatyrmäystappion.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos Versys ja 700 Ténéré laitetaan vastakkain, niin Kawasaki ei häviä vertailua.
        Kawasaki ottaa murskatyrmäystappion.

        Riippuu täysin siitä missä ajetaan.
        Aloittaja hakikn esim työmatkapyöräilyyn sopivaa. Ei metsässä rymyämiseen.


    • Anonyymi00026

      KTM 990 oli valintani alle tonnisessa Adventureluokassa. Loisto peli kun hakee varmaa käytettyä. Valkoisen miehen tekemä moottoripyörä täysikasvuisille kuljettajille ja jopa matkusta ja alle. Loistava WP alusta ja tehokas V2 moottori

      Ollessani naivimpi yhteiskunta talouden suhteen tyydyin japanilaiseen "laatuun" ainaisine sähkövikoineen ja onnettoman käynnistykseen sekä luotettavuuteen. Erityisesti reissuilla erämaassa krossi saappaat jaloissa käyntiin työntäminen aamuisin räjkäpatvessa ei naurattanut yhtään

      Seitsemän itäpyörän jälkeen rohkenin ostamaan eurooppalaisen Enduron eikä ole tarvinnut Katua.

      KTM on minulle sopivin adwenture, kun luotettavuus ja käsiteltävyys ratkaisee

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      149
      1215
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1038
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      214
      780
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      725
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      716
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      621
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe