Onko Pentax laskevan auringon brändi?

Anonyymi-ap

Näyttää siltä että pari-kolme kameramerkkiä on johdossa ja sitten on sellainen kohtalaisen suosion omaava keskiryhmä ja sitten vielä häntäpään pitäjät joihin Pentax näyttää pudonneen.

Nykyinen kamerani on Pentax K500, julkaistu 2013 ja on edelleen hyvässä iskussa, mutta kameroiden kehitys jättää sen jälkeen ajasta . Järjestyksessä se on 4:s Pentax järkkäri. Minulla ei merkistä ole mitään pahaa sanottavaa, päinvastoin.

Nyt miettiessäni uuden kameran hankintaa olen katsellut myös muita merkkejä. Pentaxissa pysymistä puoltaa se, että lasitavaraa ja muuta oheissälää on hyllyssä hyvä valikoima. Onko mitään painavaa tai ärkevää syytä vaihtaa merkkiä?

5

346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos on paljon kunnon objektiiveja niin pelkkä runko on paljon pienempi investointi, kuin koko systeemi.
      Systeemiä kannattaa vaihtaa vain, jos nykyistä puuttuu ne ominaisuudet, mitä eniten tarvitsee.

      Pentax alkoi valmistaa kinokokoa turhan myöhään, minkä vuoksi kino-objektiiveja on vähän tarjolla. Monet käyttää vanhoja kino kokoisia lisänä. Pentaxilla oli myös AF-telejatke, joa teki manuaalilinssistä liki automaattisen. Summittainen esitarkennus kuitenkin tarvittiin, joska jatkeen AF linssillä ei ollut tarpeeksi pitkää liikkumavaraa.

      Pentax tekee nykyään vain järjestelmiä. Merkin omistaa nykyään Ricoh, millä merkillä myydään kiinteä objektiiviset. Ricoh ei ole luopumassa Pentax tuotannostaan.

      https://www.dpreview.com/products/pentax/cameras?subcategoryId=cameras&page=1

    • Anonyymi

      Kaikki kinarit ovat auringonlaskun romppeita. Ne olivat hyviä omana aikanaan. Ei kai kukaan täysipäinen katsele Trabantia vakavasti arkiautokseen.

      • Anonyymi

        Sinä et ole ainakaan valokuvaaja.


    • Anonyymi

      Vaikka Pentaxin suosio ei Suomessa ehkä olekaan kovin korkealla, niin on se muualla maailmalla. Jos hankit vaikkapa K-3lll:n niin on se joka suhteessa melkoinen loikka eteenpäin tuosta kymmenen vuoden takaisesta mallista. Myös uusia objektiivejä on tullut niin paljon, ettei niitä läheskään kaikkia ole vara edes hankkia. Jos optinen tähtäin on tärkeä, niin sillä puolella Pentax on pudottanut kaikki muut kehityksestä. Esim melko iso merkki Canon on käytännössä lopettanut ef-objektiivien kehityksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2445
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1324
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1211
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1165
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe