Puhelimesta jaettu wifi katkeaa tunnin välein

Anonyymi-ap

Eli ongelmana tuo, että puhelimesta jaettu mobiilidatayhteys katkeaa toisella läppärillä tasan tunnin välein. Toisella läppärillä yhteys pysyy normaalisti auki. DHCP flush sun muut tehty, ei auta.

Ongelma ilmestyi joulukuun aikana, kun olin kolme viikkoa poissa kotoa. Ennen lähtöä kaikki oli ok, mutta kun tulin takas ja käynnistin koneen, alkoi pätkiminen. Mitään päivityksiä tms. ei ole tehty tuossa välissä. Verkkokortin ajurit näyttää olevan ajantasalla.

Katoin ipconfigilla kummankin läppärin verkkoasetukset, ja niissä kummassakin lease time yks tunti. Molemmissa näkyy myös kaks erillistä lähiverkkoyhteyttä, missä ongelmattomassa läppärissä molempien verkkojen DHCP Enabled ja Autoconfiguration Enabled on YES, mutta tossa nettipätkivässä läppärissä DHCP Enabled on jostain syystä NO. En tiedä mistä sen saa muutettua kun mitään routeria ei ole, mihin pääsis kirjautumaan.

Omaan perustietotekniset taidot, mutta ihan niin osaava en ole, että ymmärtäisin tästä sen enempää.

9

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Senvuoksi puhelimen jako on vain tilanpäiskäyttöön..

      • Anonyymi

        Hyvin on toiminu varmaan 10 vuotta tähän asti.


      • Anonyymi

        Wika on windowsissa, luurinetti pysyy päällä niin pitkään kun siihen on liityneenä laite, windows katkoo ja netti sammuu.


    • Anonyymi

      Ei se mihinkään katkee jos sitä käyttää!

      • Anonyymi

        Niin just. Mähän en muuta teekään kun käytän konetta aamusta iltaan kun teen sillä mm. töitä.


    • Anonyymi

      Läppärisi ei saa uudistettua DHCP lupia, koska asetus on väärin. Reitittimellä ei ole mitään tekemistä asian kanssa, vaan kyse on Windowsin asetuksesta. https://www.computerhope.com/issues/ch001048.htm

    • Anonyymi

      Sulla ei ole vai varaa lääkeisiisi?

    • Anonyymi

      Se johtuu Windowsistasi, ei puhelimestasi!

      • Anonyymi

        Omassa Lumiassa tuo asetus oli muistaakseni 20 minuuttia eikä aiheuttanut pätkintää - sen sijaan puhelimen screen-saver katkaisi netin mennessään päälle eli joko näyttö piti muistaa lukita(=sammuttaa) itse tai laittaa screen-saver pois päältä. Tämän jälkeen ei ollut enää ongelmaa ja kyllä: tämäkin puhelin sammuttaa wlan-jaon jos siinä ei ole yhtään käyttäjää minuutin aikana eli uuden dhcp leasen ehtii kyllä tehdä jos tietokoneen asetuksista sen sallii.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14476
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7320
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      22
      4439
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe