Sitä ollaan nyt samalla tiellä kun 30 luvulla luotiin unhotti idän suuntaan ja kuinkas kävikään liittouduttiin keskieurooppalaisen maan kanssa ja kuinkas kävikään ja nyt ollaan toista maissa samat virheet kyllä perkele on kumma!
Kyllä pienen maan kannattaisi valita hyvä ulkopolitiikka liittoutumattomuus sekä vahva oma puolustus ne ovat itsenäisyyden ja rauhan tai ei ikinä liittoutuminen.
Ei puutu ku että vielä suojeluskunta otettais käyttöön laitetta suojeluskunta talot joka kylään tai taas Orimattilassaki ollaan innokkaita suojeluskuntalaisia.
Valtamedia on taas kerran aivopessyt yksinkertaisemman osan kansasta ja saanutkalupit näyttämään että kansa kannattaisi natoon liittymistä.
Kyllä se niin on että kun järjellä jokainen ajattelee niin liittoutumattomuus olisi ainut oikea ratkaisu Suomelle.
Maton ja suojeluskuntatalo Orimattila on!
6
193
Vastaukset
- Anonyymi
Taas tosi hyvä alotus joka kertoo missä Orimattilassa mennään. Hyvin on kaikki hallinnassa.
- Anonyymi
Kyllä ei kaikki on hallinnassa ku ollaan tällaisella tiellä millä nyt Suomenmaa on.
Se että liittoudutaan on pienen maan tuhoja turmio kyllä Kekkonen oli oikeesti aikanaan laittoi Sössöt kuriin heti.
Suojeluskuntalaisia saattaisi olla riviksi asti Orimattilassa ei muutaku hymy linna vaan suojeluskunta käyttöön ja siellä pitämään isänmaallisia puheita ja laulamaan sotilas lauluja kuten esimerkiksi Jääkärimarssi Narvan marssioikallis Suomenmaa kappale. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ei kaikki on hallinnassa ku ollaan tällaisella tiellä millä nyt Suomenmaa on.
Se että liittoudutaan on pienen maan tuhoja turmio kyllä Kekkonen oli oikeesti aikanaan laittoi Sössöt kuriin heti.
Suojeluskuntalaisia saattaisi olla riviksi asti Orimattilassa ei muutaku hymy linna vaan suojeluskunta käyttöön ja siellä pitämään isänmaallisia puheita ja laulamaan sotilas lauluja kuten esimerkiksi Jääkärimarssi Narvan marssioikallis Suomenmaa kappale.Terveisiä sinne Marttilaan ja mukavia eläke päiviä.
- Anonyymi
Mistä purkistaaloittaja otti lääkkeet aamulla. Minkävärisenä maton näät
- Anonyymi
Kyllä on kuule ihan terveellinen elämä sekä tarvittaessa Aspiriini tabletti jos on joku vaikka pääkipu ja ja sitten ruokasooda ja etikka sopivassa suhteessa veteen sekoitettuna niin pysyy kaikki taudit pois.
Mitenkäs teillä tuo aamu lähtee käyntiin onko otettava ja tabletti jos toinen että pääsee liikkeelle valittava minkä värisiä ottaa kaatuilee tunnistettava itteä ja sitte päätettävä totta ku punaisen vihreän vai sinisen ja sitten vastaliikkeen.
Se on Orimattilassa hyvä ainesta tuo mies aines kuin ota maatalon miehiä ja ja isänmaallisia no niinku koti uskonto ja isänmaa ja sen viitoittamalla tiellä mennä kirkossa käydään sillon ku tarvii hei sä oot ihan joulukirkko ristiäisiä unohtamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....508680Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3026550- 596452
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995887Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465613Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524924Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2294264Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44011- 1523756
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!413317