Oomi vaihtoturva ja uusiutuva...? WTF???

Anonyymi-ap

Hei,
Vanha oomin sähkösopimus päättyi marraskuussa ja hyvissä ajoin kesän lopulla soitteli oomin tyyppi ja tein uuden sähkösopparin samoilla spekseillä kuin ennenkin. En ymmärrä noista juuri mitään ja sen monta kertaa siinä puhelun aikana sanoin, ja sanoin että haluan vaan samanlaisensopimuksen kuin ennenkin.

Ja nyt olen vasta havahtunut todellisuuteen!!, eli olen ostanut tietämättäni jonkun oomi vaihtoturvan 4,90e//kk ja uusiutuvan 4,90e/kk. Eli ostin 10e lisäpalveluita, joita en edes tiennyt olevan olemassa. En varmasti ole puhelimessa sanonut ostavani tuollaisia, ja uskoisin löytäväni puhelimesta päivän, jolloin myyjä soitti yms.

Osaako joku neuvoa miten pääsen eroon noista lisäpalveluista mahdollisimman vähin tappioin? Vaihtoturvanhan olen nyt ostanut, mutta pikaisella tämän palstan silmäilyllä kävi selväksi, että vaihtoturva tarkoittaa, että maksat palvelusta silti, vaikka vaihtaisit sopimusta.

6

1393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oomi on todella firma joka saa suuttumaan.
      Ensinnäkin, sähkölaskun kuukausittaista päivämäärää ei voi vaihtaa pysyvästi kuun vaihteeseen.
      Toisekseen, Oomilla ei ole asiakaspalvelupistettä lainkaan. Puhelin on jatkuvasti ruuhkautunut.
      Tänään 21.8 olen soittanut viimeksi, kiireellistä asiaa, niin vastaaja sanoi että puhelimemme ovat ruuhkautuneet 15.8 alkaen. Ole hyvä ja soita myöhemmin uudelleen. Eikö tämä ole jo periste vaatia sähkösopimuksen purkua, kun heihin ei saa edes yhteyttä tarvittaessa.
      He mainostavat että mene verkkosivuille ja löydät sieltä yleisimmin kysytyt kysymykset.
      Ei meillä ole aikaa leikkiä kenenkään verkkosivujen kanssa jotka ei edes aukea.
      Surkeaa palvelua.

    • Anonyymi

      Online verkkosivut eivät toimi, ketään ei saa kiinni. Puhelin on ruuhkautunut jo viikon.
      Millaista palvelua tämä tällainen on? Vaadin sopimuksen purkua kun saan jonkun kiinni.

    • Anonyymi

      Suomi 24:lle saa kirjoitella mitä vaan ja muodon vuoksi saa vaatiakin ihan mitä vaan...

    • Anonyymi

      Mökkipena valitsi Oomin , juurikin toimivien ja yksinkertaisten nettipalveluiden takia.
      Minulla on 3 sopparia Oomin kanssa ja kaikki laskut erääntyvät laskutuskuukautta seuraavan kuun puolivälissä ( heinäkuun lasku 18.8 eräpäivä)

      Todella hyvä kulutuksen seuranta, kätevä suoraveloitus ja virtuaaliviivakoodin saa helposti kopioitua jos ei ole suoraveloitusta.

      Kun otin sivujen kautta yhteyttä ,sain vastauksen parissa päivässä.
      En ymmärrä miten nettipalvelusta saisi parempia.

      Tuntuu kuin joku/jotkut provoilisivat Oomista
      Ainakin tuo väite, ettei saa muutettua eräpäivää kuun vaihteeseen. On mielestäni outo koska automaattisesti tulee yli 2 viikkoa maksuaikaa??

    • Anonyymi

      Mitenhän Suomi pärjäsi ennen, kun ei ollut tuulivoimaa ollenkaa, eikä olkiluoto 3 ja isot paperitehtaat pyöri täysillä ja monta paperikonetta työnsi paperia ja kartonkia maailmalle. Sähköä meni valtavasti ja aina se riitti kaikille sopu hintaan ja siirrot oli halpoja. Sitten rakennetaan tuuli voimaa ja aurinko voimaa ja olkiluoto 3, niin meillä loppuu sähkö talvisin ja hinnat on pilvissä. Kyllä tässä haisee ihan bisnes ja sitä tehdään nyt sähköllä ja saadaan valtavia voittoja jonkun taskuun.

      • Tässä haisee vihreä siirtymä ja sen mukanaan tuoma epävarmuus. Sinänsä kannatan "vihreää" siirtymää, koska se lisää energian kotimaisuusastetta. Mitta nykyiswn kaltais en missään nimessä, missä mennää kettutyttöjen ideologia edellä. 🤮 Pitäisi enemmän luottaa teknologian rajoihin, kehittää uutta ja sitten toteuttaa villit fantasiat. Nyt toteutetaan ensin vantsut unelmat ja sitten odotetaan josko teknologia seuraisi perässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      352
      1397
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1375
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      306
      1137
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1067
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      884
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      879
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      825
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      794
    Aihe