Oomi vaihtoturva ja uusiutuva...? WTF???

Anonyymi-ap

Hei,
Vanha oomin sähkösopimus päättyi marraskuussa ja hyvissä ajoin kesän lopulla soitteli oomin tyyppi ja tein uuden sähkösopparin samoilla spekseillä kuin ennenkin. En ymmärrä noista juuri mitään ja sen monta kertaa siinä puhelun aikana sanoin, ja sanoin että haluan vaan samanlaisensopimuksen kuin ennenkin.

Ja nyt olen vasta havahtunut todellisuuteen!!, eli olen ostanut tietämättäni jonkun oomi vaihtoturvan 4,90e//kk ja uusiutuvan 4,90e/kk. Eli ostin 10e lisäpalveluita, joita en edes tiennyt olevan olemassa. En varmasti ole puhelimessa sanonut ostavani tuollaisia, ja uskoisin löytäväni puhelimesta päivän, jolloin myyjä soitti yms.

Osaako joku neuvoa miten pääsen eroon noista lisäpalveluista mahdollisimman vähin tappioin? Vaihtoturvanhan olen nyt ostanut, mutta pikaisella tämän palstan silmäilyllä kävi selväksi, että vaihtoturva tarkoittaa, että maksat palvelusta silti, vaikka vaihtaisit sopimusta.

7

1745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oomi on todella firma joka saa suuttumaan.
      Ensinnäkin, sähkölaskun kuukausittaista päivämäärää ei voi vaihtaa pysyvästi kuun vaihteeseen.
      Toisekseen, Oomilla ei ole asiakaspalvelupistettä lainkaan. Puhelin on jatkuvasti ruuhkautunut.
      Tänään 21.8 olen soittanut viimeksi, kiireellistä asiaa, niin vastaaja sanoi että puhelimemme ovat ruuhkautuneet 15.8 alkaen. Ole hyvä ja soita myöhemmin uudelleen. Eikö tämä ole jo periste vaatia sähkösopimuksen purkua, kun heihin ei saa edes yhteyttä tarvittaessa.
      He mainostavat että mene verkkosivuille ja löydät sieltä yleisimmin kysytyt kysymykset.
      Ei meillä ole aikaa leikkiä kenenkään verkkosivujen kanssa jotka ei edes aukea.
      Surkeaa palvelua.

    • Anonyymi

      Online verkkosivut eivät toimi, ketään ei saa kiinni. Puhelin on ruuhkautunut jo viikon.
      Millaista palvelua tämä tällainen on? Vaadin sopimuksen purkua kun saan jonkun kiinni.

    • Anonyymi

      Suomi 24:lle saa kirjoitella mitä vaan ja muodon vuoksi saa vaatiakin ihan mitä vaan...

    • Anonyymi

      Mökkipena valitsi Oomin , juurikin toimivien ja yksinkertaisten nettipalveluiden takia.
      Minulla on 3 sopparia Oomin kanssa ja kaikki laskut erääntyvät laskutuskuukautta seuraavan kuun puolivälissä ( heinäkuun lasku 18.8 eräpäivä)

      Todella hyvä kulutuksen seuranta, kätevä suoraveloitus ja virtuaaliviivakoodin saa helposti kopioitua jos ei ole suoraveloitusta.

      Kun otin sivujen kautta yhteyttä ,sain vastauksen parissa päivässä.
      En ymmärrä miten nettipalvelusta saisi parempia.

      Tuntuu kuin joku/jotkut provoilisivat Oomista
      Ainakin tuo väite, ettei saa muutettua eräpäivää kuun vaihteeseen. On mielestäni outo koska automaattisesti tulee yli 2 viikkoa maksuaikaa??

    • Anonyymi

      Mitenhän Suomi pärjäsi ennen, kun ei ollut tuulivoimaa ollenkaa, eikä olkiluoto 3 ja isot paperitehtaat pyöri täysillä ja monta paperikonetta työnsi paperia ja kartonkia maailmalle. Sähköä meni valtavasti ja aina se riitti kaikille sopu hintaan ja siirrot oli halpoja. Sitten rakennetaan tuuli voimaa ja aurinko voimaa ja olkiluoto 3, niin meillä loppuu sähkö talvisin ja hinnat on pilvissä. Kyllä tässä haisee ihan bisnes ja sitä tehdään nyt sähköllä ja saadaan valtavia voittoja jonkun taskuun.

      • Tässä haisee vihreä siirtymä ja sen mukanaan tuoma epävarmuus. Sinänsä kannatan "vihreää" siirtymää, koska se lisää energian kotimaisuusastetta. Mitta nykyiswn kaltais en missään nimessä, missä mennää kettutyttöjen ideologia edellä. 🤮 Pitäisi enemmän luottaa teknologian rajoihin, kehittää uutta ja sitten toteuttaa villit fantasiat. Nyt toteutetaan ensin vantsut unelmat ja sitten odotetaan josko teknologia seuraisi perässä.


    • Anonyymi

      Ihan kusetusta koko vaihtoturva. Joka kuukausi joutuu maksamaan siitä 2 vuotta. Silti joutuu maksamaan vaikka kerran sen vaihtaisi halvempaan sähköön. En ole uusiessani sähkösopimusta tälläistä ymmärtänyt ja nyt laskuista näin että mikä ihmeen vaihtoturva maksu menee kokoajan. Soitin Oomille ja kerrottiin että voivoi peruuttaa ei voi. Tällähän ne kerää mukavasti ylimääräistä rahaa kun ihmiset ei tätä tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      352
      4105
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      8
      2363
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      2130
    5. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    6. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      144
      1656
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1030
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe