HS: Venäjä etsii ystäviä Afrikasta

Anonyymi-ap

VENÄJÄN ystävät ovat kaukana ja viholliset lähellä. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov kiersi kuluneella viikolla Afrikassa etsimässä ystäviä.

Afrikassa Venäjää kuunnellaan. Neuvostoliiton perillisenä Venäjä edustaa Afrikassa yhä kolonialismin vastavoimaa.

Tulkinta on päätön. Venäjä on nykymaailman imperialistisin ja kolonialistisin maa. Tämä tulkinta ei kuitenkaan ole Afrikassa vallitseva, sillä Ukrainan tilannetta ja Euroopan turvallisuuspolitiikkaa tunnetaan Afrikassa paljon huonommin kuin Euroopassa.

Virheelliseen tulkintaan vaikuttaa sekin, että Venäjä on suunnannut Afrikkaan propagandaansa ja saanut sille vastakaikua. Rahakin vaikuttaa. Afrikan maiden taloudet eivät ole vahvoja, halvan energian tarve on suuri ja korruptio läpitunkevaa.

Venäjä on myynyt Afrikkaan viljaa ja aseita sekä järjestänyt Wagner-palkkasotilaita eri puolille maanosaa. Yhteistyö on tiivistynyt esimerkiksi Etelä-Afrikan, Malin, Kamerunin ja Sudanin kanssa. Yhteistyön ehtoihin näyttää kuuluvan se, että lännestä – erityisesti Ranskasta – tulleet, jihadisteja vastaan taistelevat joukot häädetään pois.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sielähän Lavrov ystävää ehtii,voan turha on työnsä...

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­N­­­y­m­­­f­o­m­­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17724019s

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe