HS: Venäjä etsii ystäviä Afrikasta

Anonyymi-ap

VENÄJÄN ystävät ovat kaukana ja viholliset lähellä. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov kiersi kuluneella viikolla Afrikassa etsimässä ystäviä.

Afrikassa Venäjää kuunnellaan. Neuvostoliiton perillisenä Venäjä edustaa Afrikassa yhä kolonialismin vastavoimaa.

Tulkinta on päätön. Venäjä on nykymaailman imperialistisin ja kolonialistisin maa. Tämä tulkinta ei kuitenkaan ole Afrikassa vallitseva, sillä Ukrainan tilannetta ja Euroopan turvallisuuspolitiikkaa tunnetaan Afrikassa paljon huonommin kuin Euroopassa.

Virheelliseen tulkintaan vaikuttaa sekin, että Venäjä on suunnannut Afrikkaan propagandaansa ja saanut sille vastakaikua. Rahakin vaikuttaa. Afrikan maiden taloudet eivät ole vahvoja, halvan energian tarve on suuri ja korruptio läpitunkevaa.

Venäjä on myynyt Afrikkaan viljaa ja aseita sekä järjestänyt Wagner-palkkasotilaita eri puolille maanosaa. Yhteistyö on tiivistynyt esimerkiksi Etelä-Afrikan, Malin, Kamerunin ja Sudanin kanssa. Yhteistyön ehtoihin näyttää kuuluvan se, että lännestä – erityisesti Ranskasta – tulleet, jihadisteja vastaan taistelevat joukot häädetään pois.

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sielähän Lavrov ystävää ehtii,voan turha on työnsä...

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­N­­­y­m­­­f­o­m­­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17724019s

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3551
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      69
      2983
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2684
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2242
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2169
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2091
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      1917
    9. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1903
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1682
    Aihe