Suunnittelemme hankkivamme 5-7 pv pituisen kahden viikon Interail-lipun Eurooppaan syyskuussa - 23.
Tarkoituksemme olisi matkustaa vain päivisin, lyhyitä 3 - 5 tunnin matkoja
kerrallaan.
Aikaisemmin junamatkan sai ainakin kerran keskeyttää ja jatkaa vaikka
seuraavana päivänä samalla lipulla, mutta tätä keskeytystä ei liene mahdollista Interrail-lipulla tehdä.
Mikäli uusi matka leimataan heti kun jalallaan on astunut laiturille junasta,
matkapäiviä on selvästi varattava enemmän - kenties 10?
Tietäisikö joku, mitkä nykykäytännöt ovat?
Matkan keskeytys junamatkalla.
6
669
Vastaukset
- Anonyymi
Syyskuun lippuja voi varailla elokuussa vasta.
Ei kanata ainakaan ottaa yhtään matkalaukkua mukaan. - Anonyymi
Interrail-lipun voi ostaa vaikka 11 kk etukäteen. Käyttö alkaa 1. matkapäivästä. Jos on vaikka 5 matkapäivän lippu, niin se tosiaan tarkoittaa että 5 erillisenä vuorokautena voi reissata niin paljon kuin huvittaa. Lyhyehköillä siirtymisillä ei toisaalta kannata käyttää interrail-lipun matkapäivää.
- Anonyymi
Tarkennus eli nyt 2023 on esim 4, 5 ja 7 pv lippuja jotka voimassa 1 kk. Sitten esim. 10 tai 12 pv, 2 kk voimassa. Nuorisolle ja yli 60 v. alennuksia.
- Anonyymi
Yöjunista on omia sääntöjä. Eli yön yli -junassa menee vain yksi matkustuspäivä. Kannattaa perehtyä sääntöihin, voi olla muutoksia eri vuosina.
- Anonyymi
Muutoksia eli huononnuksia. Tässä kalliissa itsepalvelumaassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muutoksia eli huononnuksia. Tässä kalliissa itsepalvelumaassa.
Oli kyseessä interrail-lippujen yömatkustus. Siellä tehtiin jopa lievennys muutama vuosi sitten sääntöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909