KUN Venäjän johtaja Vladimir Putin aloitti lähes vuosi sitten laittoman suurhyökkäyksen Ukrainaan, hän teki samalla Venäjästä entistäkin itsevaltaisemman. Venäjä oli hänen valtakaudellaan muuttunut koko ajan autoritaarisemmaksi, mutta nyt maan voi laskea monella mittarilla totalitaariseksi.
Yksi tuore esimerkki on pääsyyttäjänviraston päätös julistaa uutissivusto Meduza ”ei-toivotuksi organisaatioksi”. Tietojen antaminen Meduzan toimittajille, Meduzan artikkelien jakaminen sosiaalisessa mediassa ja kaikenlainen muukin ”yhteistyö” Meduzan kanssa on vastaisuudessa laitonta.
Venäläistoimittajien vuonna 2014 perustama Meduza on ollut aiemminkin vallanpitäjien hampaissa. Meduza on kerännyt Venäjällä miljoonayleisön toimimalla normaalin uutissivuston tavoin eli kertomalla epäkohdista ja Venäjän raakuuksista Ukrainassa. Helsingin Sanomatkin on julkaissut Meduzan artikkeleita. Viranomaiset ovat jo aiemmin julistaneet sen ”ulkovaltojen agentiksi”.
MEDUZA ei ole viime päivien ainoa uhri. Moskovassa tuomioistuin hajotti jo neuvostoaikana ensimmäisen kerran perustetun Moskovan Helsinki-ryhmän. Ihmisoikeusjärjestö perustettiin ensimmäisen kerran Helsingin vuoden 1975 Ety-kokouksen seurauksena pitämään silmällä sitä, että Neuvostoliitto noudattaa kokouksessa päätettyjä ihmisoikeuspykäliä. Neuvostoviranomaiset vainosivat ryhmän aktivisteja ja kielsivät sen toiminnan vuonna 1982, mutta järjestö perustettiin uudelleen perestroikan aikana.
Lisäksi Moskovan kaupunki ilmoitti häätävänsä rauhannobelistin ja tunnetun toisinajattelijan Andrei Saharovin nimikkokeskuksen, joka sekin on keskittynyt ihmisoikeuksiin.
Hermostunut Putin sulkee nyt kiireellä viimeisiä vapaan ja riippumattoman ajattelun alustoja. Samalla Venäjä vajoaa entistäkin syvemmälle pimeyteen.
HS: Putin sammuttaa tiedon valot!
4
156
Vastaukset
- Anonyymi
Jäljelle jää vain yksi totuus: Putleristishnaja Pravda!
Sillä mennään!- Anonyymi
HS (Suomen pravda) osoittaa kerta toisensa jälkeen olevansa älyllisesti ala-arvoinen lehti.
Takana on ne ajat, kun Kari Suomalaisen oivaltavia, poliittisia pilapiirroksia julkaistiin sensuroimatta. Silloin HS ei ollut pravda vaan laatulehti.
- Anonyymi
Helsingin Sanomissa on päivittäin jopa 15 sivua Venäjään ja Ukrainaan liittyvää juttua. Lehti voisi vaihtaa nimekseen "Venäjän ja Ukrainan Sanomat".
- Anonyymi
On Helsingin Sanomissa tänään muutenkin kovaa asiaa. Lehdessä kirjoitetaan että "Jäniksistä pehmein on angorakani".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1248236Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4317388SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2145634Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en834547Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1034428Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104132Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p62916Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680