HS: Putin sammuttaa tiedon valot!

Anonyymi-ap

KUN Venäjän johtaja Vladimir Putin aloitti lähes vuosi sitten laittoman suurhyökkäyksen Ukrainaan, hän teki samalla Venäjästä entistäkin itsevaltaisemman. Venäjä oli hänen valtakaudellaan muuttunut koko ajan autoritaarisemmaksi, mutta nyt maan voi laskea monella mittarilla totalitaariseksi.

Yksi tuore esimerkki on pääsyyttäjänviraston päätös julistaa uutissivusto Meduza ”ei-toivotuksi organisaatioksi”. Tietojen antaminen Meduzan toimittajille, Meduzan artikkelien jakaminen sosiaalisessa mediassa ja kaikenlainen muukin ”yhteistyö” Meduzan kanssa on vastaisuudessa laitonta.

Venäläistoimittajien vuonna 2014 perustama Meduza on ollut aiemminkin vallanpitäjien hampaissa. Meduza on kerännyt Venäjällä miljoonayleisön toimimalla normaalin uutissivuston tavoin eli kertomalla epäkohdista ja Venäjän raakuuksista Ukrainassa. Helsingin Sanomatkin on julkaissut Meduzan artikkeleita. Viranomaiset ovat jo aiemmin julistaneet sen ”ulkovaltojen agentiksi”.

MEDUZA ei ole viime päivien ainoa uhri. Moskovassa tuomioistuin hajotti jo neuvostoaikana ensimmäisen kerran perustetun Moskovan Helsinki-ryhmän. Ihmisoikeusjärjestö perustettiin ensimmäisen kerran Helsingin vuoden 1975 Ety-kokouksen seurauksena pitämään silmällä sitä, että Neuvostoliitto noudattaa kokouksessa päätettyjä ihmisoikeuspykäliä. Neuvostoviranomaiset vainosivat ryhmän aktivisteja ja kielsivät sen toiminnan vuonna 1982, mutta järjestö perustettiin uudelleen perestroikan aikana.

Lisäksi Moskovan kaupunki ilmoitti häätävänsä rauhannobelistin ja tunnetun toisinajattelijan Andrei Saharovin nimikkokeskuksen, joka sekin on keskittynyt ihmisoikeuksiin.

Hermostunut Putin sulkee nyt kiireellä viimeisiä vapaan ja riippumattoman ajattelun alustoja. Samalla Venäjä vajoaa entistäkin syvemmälle pimeyteen.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jäljelle jää vain yksi totuus: Putleristishnaja Pravda!

      Sillä mennään!

      • Anonyymi

        HS (Suomen pravda) osoittaa kerta toisensa jälkeen olevansa älyllisesti ala-arvoinen lehti.

        Takana on ne ajat, kun Kari Suomalaisen oivaltavia, poliittisia pilapiirroksia julkaistiin sensuroimatta. Silloin HS ei ollut pravda vaan laatulehti.


    • Anonyymi

      Helsingin Sanomissa on päivittäin jopa 15 sivua Venäjään ja Ukrainaan liittyvää juttua. Lehti voisi vaihtaa nimekseen "Venäjän ja Ukrainan Sanomat".

    • Anonyymi

      On Helsingin Sanomissa tänään muutenkin kovaa asiaa. Lehdessä kirjoitetaan että "Jäniksistä pehmein on angorakani".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5935
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4759
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      84
      3585
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3039
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2769
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      187
      2277
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1719
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1235
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1148
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1146
    Aihe