Siis mitä maksaa taksit ja onko totta että taksien värillä on väliä?
Millä kannatta kulkea Riikassa
kun tiedän olevani huono kä...
92469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se on halpaa. Taksilla ajelu taas ei.
Oman kokemuksen mukaan busseissa ym. julkisissa kulkuneuvoissa kulkeminen on turvallista ja helppoa. Lippukin ostetaan konduktööriltä. Maksaa 0,20 latia per reissu.
Olet kyllä ensimmäinen, joka toteaa taksilla ajamisen olevan kallista täällä Riiassa! Mielestäni se on edelleenkin senverran edullista, että en muihin joukkoliikennevälineisiin ihan hetkessä tuppaudu. Tosin verrattuna esim. Sofian taksihintoihin on taksilla Riiassa ajaminen kallista.
vaan kallista verrattuna linjuriin:o)
Kirjotin vähän höhlästi...
Bussilla halpaa 20 santimia. Taksikyytikään ei päätä huimaa hinnaltaan, vartin matka muutaman latin. Hinnoissa en ole törmännyt kusetukseen, ottanut aina ekan taksin, minkä nähnyt. Taksinhinta noin 1/3 suomesta, sanoisin.
Yritin tarjota taksikuskille seteliä maksuksi, mutta se posmotti jotain sen aikaa, että tajusin, että se haluaa vain jotain pikku kolikoita. Ei kyllä ajettu kovin pitkää matkaa sillä kertaa.
Me ainakin otettiin se taksi mikä kohdalla oli, eikä yhtään ollut väliä värillä.
Kuinkahan suurta seteliä tarjositte maksuksi, niitäkin kun löytyy 5, 10, 20, 50, 100 ja 500 Ls arvosta?
Takseja, julkisia kulkuneuvoja, pieniä kioskeja jne. varten on aina hyvä varata kolikkoja, nimittäin pieniä ostoksia seteleillä maksettaessa voipi käydä niin, että pienellä liikevaihdolla varustettujen palveluntarjoajien vaihtokassa hiipuu hyvinkin nopeasti.
Kieltä osaamattoman on hyvä käyttää firman "Rigas Taksometru parks":n punaisia Renault Scenic -merkkisiä kääpiöiden tila-autoja, ne kun ovat sieltä luotettavimmasta päästä, eli ts. ne kusettavat vähiten. Aina on hyvä tarkastaa, että kuljettaja laittaa taksamittarin päälle.
Ellen ole vallan väärässä, niin siellä on jonkinlainen "vapaa hinnoittelu".. esim taksi alkuillasta Ogresta Vanhaan Riikaan maksoi itselleni jotain parikyt latia, mutta aamuyöllä matka takaisin maksoikin jo 60 latia. Molemmilla mittarit päällä jne.. aivan tavallisen näköisiä takseja molemmat.
Et kai maksanut suosiolla 60 Ls Riika-Ogre välistä?
Aikani intettyäni siinä tyhjän kadun varressa neljältä aamuyöllä päätin mieluummin maksaa sen, ku jäädä raahaamaan sitä känniääliö-ystävääni, (jonka jalat ei kantanu enää lainkaan) pitkin tyhjiä katuja.. Muutama kymmenen latia sinne tai tänne verrattuna niihin mahdollisiin ongelmiin on mielestäni aika pieni uhraus..
En kuulu niihin jästipäisiin seikkailijoihin, joiden edesottamuksista aina silloin tällöin saa lukea lehdistä...;)