Olen 185 cm/95 kg voimakasrakenteinen mies. Vuosi sitten aloin harjoitella carvingia. Pidän aggresiivisesta laskutyylistä ja ostin juuri keskitasoisille/edistyneille tarkoitetut SRC sukset R15 kääntösäteellä. Sukset tuntuvat hyviltä, mutta mononi eivät mitenkään vastaa tasoltaan niitä. Lisäksi jalkani pääsee liikkumaan pituussuunnassa monon sisällä. Mihin pitäisi kiinnittää huomiota monoja valitessa?
Monot carvingiin
Anonyymi-ap
3755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varpaat pitää melkein osua kärkeen kun monoja sovittaa. Sitten kun ottaa laskuasennon, eli polvet koukkuun, niin varpaat vetäytyvät vähän taaksepäin, eivätkä enää osu kärkeen (kenties hipaisevat pikkaisen). Monoja sovittaessa kannattaa siis laittaa itsensä laskuasentoon ja testata tuota. Kannattaa myös sovitta useita eri merkkejä ja malleja. Myös monon jäykkyyteen ja lestin leveyteen kannattaa kiinnittää huomioita.
Tarpeeksi jäykät monot kannatta myös valita. Ei toki mikään kisajäykkä mono tarvitse olla, mutta ei myöskään liian taipuisa ja lepsu. Flex numero on syytä olla tarpeeksi suuri (vähintään 90 sanoisin) jos meinaa aggressiivisesti ja lujaa laskea.
Sekin on hyvä tiedostaa, että nuo monojen flex indexit eivät ole standardoituja. Eri merkkien välillä voi saman Flex numero olla eri jäykkyyttä. Jokaisella valmistajalla on siis oma "joustoluokitusjärjestelmänsä" (flex index), joten yhden merkin pehmeämpi jousto saattaa itse asiassa olla samanlainen kuin toisen merkin jäykempi jousto.