Kun katsoo suosituksia niin 180 cm laskijalla suositellaan 160-175 cm suksia (XXL) ja Budget Sport ohjeistaa taasen 180cm laskijalle 170-185 cm pitkiä puikkareita.
Toinen mikä tuntuu suksissa, on leveys suksen jonka tuntuu vain kasvavan, tuollainen 11cm (12cm...) on tavallista kun vanhemmissa puikkareissa leveys oli 10cm luokkaa.
Itse lienen poikkeus valtavirrasta sillä hoidetuilla rinteillä lasken mielummin suosituksen nimimitan suksilla (163 cm) ja kun sain käsiini Fischer WC SL sukset 150 cm, todella jäykät ja painavat mutta paljon mukavammat laskea kuin nuo 163 cm Völklit :-) - ei siis hakussa vauhti vaan ilo.
Kokeiltu on muutamaa uutta (ja kallista) suksea näissä rinteiden testitilaisuuksissa mutta noilla uusilla muodin mukaisilla All mountain leveillä lätysköillä ei ollut luontevaa laskea, ehkäpä toimii paremmin hoidettujen rinteiden ulkopuolella sittenkin kuin tälläisen sunnuntailaskijan alla.
Suksen pituus / laskijan koko?
6
325
Vastaukset
- Anonyymi
Suositukset ovat vain suosituksia. Jokainen laskee sellaisilla välineillä, joilla tuntuu mukavalta laskea. Pääsääntö on se, että nopeuden kasvaessa kasvaa myös suksen pituus. Toki suksen jäykkyys vaikuttaa myös asiaan, eikä pelkästään suksen pituus.
Miesten kisapujottelusukset ovat lähinnä 165 cm. Taitaa olla sallittu minimimitta. Suurpujottelussa sitten pidemmät ja Super-G sekä syöksyssä sitten vielä pidemmät. Tuo lähinnä vain tiedoksi.
Kisajäykät sukset eivät välttämättä muutenkaan tarjoa sunnuntailaskijalle kovinkaan paljon iloa, vaan veikkaan että enemmän harmia ja hampaiden kiristämistä. Harrastaja/sunnuntailaskija valitsee sellaiset, mitkä tuntuvat itseltä hyviltä. - Anonyymi
Suksen leveys kerrotaan yleensä kolmesta kohdasta, kärjestä, siteen alta ja kannasta, esim. 127 / 68 / 103 mm.
Alle 70 mm siteen/jalan alla olevat ovat puhtaasti huollettuihin rinteisiin soveltuvia suksia. Sitä alkavat sitten levenemään muihin käyttökohteisiin soveltuvien suksien osalta. "All mountain" suksella voi olla esim. 133 / 84 / 115 mm mitat ja Off-piste suksella 140 / 106 / 122 mm mitat.
Pituuden ja leveyden lisäksi mainitaan suksen sivuleikkauksen säde (radius). Mitä pienempi sivuleikkaus/radius, niin sen tiukempia ja lyhempiä käännöksiä suksella pystyy tekemään.- Anonyymi
Sitten on vielä Camber ja Rocker muodot, jotka vaikuttavat suksen ominaisuuksiin.
Camber Vs Rocker
https://youtu.be/w14aU_C5wj0
Tässä vielä video suksien leveydestä.
What's the best Ski width for you?
https://youtu.be/Bx9gHuWCnT8 - Anonyymi
Alle 70 mm levyiset sukset ovat usein melko pitkälle kisasuksia tai kisasuken kaltaisia suksia.
- Anonyymi
Budget sport ja sen nettisivut perseestä.
Bannerit jo päättyneestä kampanjatarjouksesta viikkoja pilaamassa m,uut sivustot. - Anonyymi
2023 Men's Frontside Ski Comparison with SkiEssentials.com
https://youtu.be/wcg_NUKUd8U
Erilaisia ja eri levyisiä suksia käydään läpi tällä Lontoon kielisellä videolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938028
- 403852
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241310
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321143Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311079Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11865Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27762