Moi oon 12v tyttö enkä pysty alkaa nukkumaan ilman että pyörin sängyssä ainaki pari tuntia. Yleensä meen koulu viikolla 1-3 aikaan yöllä nukkumaa ja viikonloppuna joskus 4 aikoihin. Yleensä kun meen sänkyyn niin tuntuu vaan että ei väsytä tai jotain. Äiti on valittanu iskän kanssa asiasta jo pitkään ja tää myöhään nukkumaan meneminen alkoi joskus 11v. Olisin tässä lähiaikoina menossa kuraattorille asian takia koska äiti mut sinne oli päättäny sit laittaa. Stressaan myös kaikista asioista aivan vitusti ja teen mun päässä feikki skenaarioita. Mitä mun pitäs nyt tehdä?
Vaikeaa alkaa nukkumaan
8
108
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä tää kirosanojen käyttö lapsilla on.Tekeekö kiroileminen jotenkin kovemmaksi ihmiseksi kun ei osata muuten kuvailla tuntemuksia kuin kiroilemalla.Ihan vitun siistiä.
- Anonyymi
OTTAA VAAN RAUHALLISSTI, VERRYTELLÄ JA VÄHÄN JALOITELLA. EI TURHIA MIETTIÄ. LUKEE, KATSELEE MIELENKIINTOISTA MUKAVAA LUETTAVAA, NIIN NUKAHTAA HERKÄSTI.
- Anonyymi
Melatoniinia voi kokeilla lapsikin mutta kannattaa kysyä ensin lääkäriltä.
- Anonyymi
melatoniinia ei pidä käyttää lapsilla ja nuorilla ilman lääkärin ohjeistusta.
- Anonyymi
löytää oikeita vastauksia tarpeellisiin kysymyksiin
- Anonyymi
Kuraattori auttaa sinua , itse olin sinun ikäisenä samanlainen mutta siihen aikaan ei ollut kuraattoreita
. Mutta meitä oli kaksi tyttöä jotka juostiin sellainen viiden kilometrin lenkki iltaisin ja kyllä alkoi uni maittamaan.
Nykyisin on YouTubesta rentoutumis videoita , ja nekin on hyviä kun tekee kuten niissä ohjataan . Joten kyllä se unettomuus ohi menee.
Se stressaaminen kanssa vaikuttaa unen saantiin, kun oikeastaan ne on vaan pieniä asioita mitä ajattelee mutta siltikin niistä sattaa stressaantua .- Anonyymi
Sä neuvot että lapsi illalla tai yöllä alkaa katsoo kännykkää tai tietokeneen ruutua.Kun on puhuttu paljon että ruutuaikaa pitäis vähentää ja varsinkin illalla.Niin sä neuvot just väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412355Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422941923- 201750
- 241565
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231404- 1001289
- 411272
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391235- 35992
- 9938