Tontillani on pajut päässeet "vähän" villiintymään. Pistin ne matalaksi ja ajattelin käyttää polttopuiden lisänä. Olen aikaisemmin käyttänyt vain nuotiopuina ja vaikuttaisi tuottavan tervantahrua. Oliko virhehavainto? Onko kokemuksia pajusta hellapuuna? Ajattelin siis käyttää muun sekapuun seassa.
Paju polttopuuna.
17
6453
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole kokemuksia mutta mitäs kyselet, käytä vaan.
- Anonyymi
Pajussa ei ole tervaa, se on lehtipuu.
- Anonyymi
Kaikissa puissa on suojaavia tervan tapaisia aineita, toisissa vähemmän toisissa enemmän. Ei pajussa tietenkään ole tervaa kuten männyssä, mutta jos pistää kylmän vesikattilan pajunuotioon niin kyllä, siihen kertyy tervaa. No joo, olihan tuo aloituskysymys aika turha, mutta nokivalkea piipussa aina pelottaa.
- Anonyymi
Koska tulee seuraava näin hyvä vedätys ?
- Anonyymi
Joku paju haisi aika voimakkaasti mutta ei sillä väliä ole. Hormiin ne hajut menee savun mukana.
- Anonyymi
Tyypillinen uusavuton, kyselee voiko puuta polttaa. 🤣🤣
- Anonyymi00019
Tyypillinen idiootti. Luulee tietävänsä kaiken ja kuvitteleepa vielä muidenkin olevan yhtä tyhmiä.
- Anonyymi
Olen vuosikymmenen lämmittänyt vanhaa kotimökkiäni "en asu vakituisesti siellä"Pajuilla.Tontilla on viljelemättömiä peltoja jotka kasvaa Pajua. Parempaa polttopuuta kuin Mänty ja Kuusi ja kasvaa nopeasti. Välillä niin paksua Pajua jotta joutuu halkomaan !!
- Anonyymi
Kuinka paksua? Jos tarkoitat "hopeapajua" niin se on saarni, ei paju.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka paksua? Jos tarkoitat "hopeapajua" niin se on saarni, ei paju.
Jaa. Koska se saarniksi on muuttunut?
- Anonyymi00016
Hyvä ,,, kommentti ,,,veit sanat suusta,, erittäi n kuvaava kokenus,,, toenperänen
- Anonyymi
Siitä syntyy vetyä, laita ämpäri päälle ja vie VTT:lle, herrat saa Lintilältä rahaa.
- Anonyymi
"Tyypillinen uusavuton, kyselee voiko puuta polttaa. "
Onneksi ei kysynyt voiko pajusta tehdä aloitusta !
Sitäpaitsi kyseessä onkin raita !- Anonyymi
Oletko näynyt, tunnistatko raidan?
- Anonyymi00015
Kiitos kyllä pajua,,, tykkään poltaa hälläpuuna,, kun vaan vois löytää hyvää pajupuuta,,, vaikka omana työnä , raivasin jos olis kellä antaa!!?
- Anonyymi00017
Millä puun polttamisella ei ole vielä tätä palstaa aktivoitu ?
- Anonyymi00018
Raidan raivuu on yhtä tarpeetonta ja tyhmää kuin alikasvoskuusien kaataminen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869