Tässä tilastossa ei ole aikaisempien vuosien tapaan suhteutettu autojen määrää hinausten määrään niin siksi listalla on myös Toyotia. Näin on saatu listalle tarkoituksella Toyotia. Toyotiahan on liikenteessä 100.000 autoa enemmän kuin Volkswageneita.
Surkea Golf on ykkösenä.
Vakuutusyhtiö julkaisi hinaustilaston – yllättyykö joku eniten kyytiin nostetuista automalleista? https://www.is.fi/autot/art-2000009364010.html
Golf on kaikkein hinatuin auto, vaikka niitä on vähän liikenteessä
11
235
Vastaukset
- Anonyymi
Miksiköhän golf on hinatuin?
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177287609
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Paljon parjattuja ranskiksia ei ollut hesarin listoilla. Taitaa olla pöty puhetta monen ns. laatumerkin paremmuus.
- Anonyymi
Miksikähän ikiluotettavana pidetty Avensis jakoi Octavian kanssa kakkospaikan.. No Octavialla ja Golfilla ajetaan paljon, siinä osa syy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksikähän ikiluotettavana pidetty Avensis jakoi Octavian kanssa kakkospaikan.. No Octavialla ja Golfilla ajetaan paljon, siinä osa syy.
Siksi, että Avensiksia on maatiellä miljoona autoa enemmän kuin Octavioita.
- Anonyymi
Passat viedään suoraan romuttamolle.liian kallis korjata
- Anonyymi
Näyttää selvältä, että Golfissa on määräänsä suhteutettuna paljon hinauksen tarvetta. Mutta miksi Audeja hinataan moottorivikojen takia vielä paljon sitäkin enemmän (ja näin on ollut jo vuosia, myös esim. Briteissä) vaikka niissä on samaa tekniikkaa? Ajetaanko niillä niin paljon enemmän vai onko niissä oikeasti teknisiä eroja VW:iin?
- Anonyymi
"Volkswagen Golf oli viime vuonna eniten hinattu auto, vakuutusyhtiön tilastot kertovat. Golfeja on vähän liikenteessä ja siltio hinataan paljon.
Tärkeä huomio on se, että hinattavien autojen määrä on riippuvainen siitä, kuinka paljon tiettyä mallia on rekisterissä: eniten hinattuja autoja on myös eniten rekisterissä."
Miksi ei suhteutettu autojen määrää kuten aiempina vuosina ja silloin Toyotat olivat kaikkein vähiten hinattuja. Ilmeisesti Golfin kurja sija olisi vain korostunut.
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagen-golf-oli-viime-vuonna-eniten-hinattu-auto-vakuutusyhtion-tilastot-kertovat/ - Anonyymi
Liikkeiden takapihat ovat täynnä käytettyjä myymättömiä Golfeja. Käy katsomassa.
- Anonyymi
Hienosti pienen vakuutusyhtiön edustaja nollaa omat tilastonsa tällä:
"Huomionarvoista on se, että vakuutusyhtiön mallikohtaisessa hinaustilastossa ei huomioida auton ikää, yleisyyttä eikä ajettuja kilometrejä, sillä hinauksen tarpeella on selvä yhteys niihin. Sen myöntää vakuutusyhtiökin.
– Mitä enemmän ajokilometrejä vuodessa kertyy, sitä suuremmalla todennäköisyydellä auto päätyy hinaukseen. Ja kun kertyy kilometrejä, kertyy autolle usein myös ikävuosia, joka näkyy luonnollisesti hinaustilastossa siten, että yli kymmenenvuotiaita autoja hinataan eniten ja hinausmäärät tasaisesti kasvavat, mitä vanhempi auto on, POP Vakuutuksen korvauspuolen operatiivinen päällikkö Tommi Lehmusvirta kertoo keskiviikkona julkaistussa tiedotteessa."- Anonyymi
Onhan toi ihan selvä asia. Mitä vanhempi auto, niin sitä todennäköisemmin se sippaa matkan varrelle. Eikä sillä uskalla pitkälle lähteä. Persaukiset soittaa jonkun tutun vetämään pois, eikä se näy tilastossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237256Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite935923Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1093947- 1283895
- 1571732
- 581578
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311490- 381301
- 451272
- 281271