Nuorten väkivalta kouluissa

Anonyymi-ap

Nuorten rikoksiin pitää puuttua heti ensimmäisellä kerralla. Opettajien kynnystä tehdä ilmoitus täytyy madaltaa ja siirtää vastuu poliisille. Ensimmäisestä ilmoituksesta tulisi merkintä poliisin tietoihin mutta seuraus olisi ensimmäisellä kerralla lievä (poislukien vakavat tapaukset, määritellä vakava tapaus). Tämä voisi toimia herättäjänä nuorelle. Samalla väkivalta tapauksissa uhrit saisivat heti oikeutta.

Onko nyt niin, että opettaja ei uskalla tehdä ilmoitusta ajatellen olevansa se, joka pilaa tekijän elämän. Siitä kärsi uhri. Jokaisesta tapauksesta ilmoitus poliisille, nuori saa lievän merkinnän joka ei olisi varsinainen rikosmerkintä. Jos nuori uusii teon niin merkinnän luonne muuttuisi. Jos nuori ei uusi tekoaan, merkintä poistuisi 2-5 vuodessa.

Loppuu se kiusaaminen ja tihutyöt suurimmalta osalta. Ymmärrän että nuoret eivät vielä ymmärrä maailman menoa, mutta tällä hetkellä heidän hyvinvointinsa menee mm. kiusattujen edelle.

7

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkkä sosiaalitoimen puuttuminen ei auta. Nuoret nauravat sellaiselle kun sossutäti tuli kotiin käymään. Ei se lopeta kiusaamista. Tietysti nuoren kotiolojen tarkistamisen kannalta välttämätöntä.

      • Anonyymi

        Persulapsille kouluihin vihahuoneet , jossa he voivat kotoo opittuja vihaa purkaa !!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persulapsille kouluihin vihahuoneet , jossa he voivat kotoo opittuja vihaa purkaa !!

        Uskon tässä olevan totuuden siemen


    • Anonyymi

      Hiljaista hyväksyntää kiusaajille

    • Anonyymi

      silkkaa paskaa! ei vväki valtaa oo kouluissaa, ei olr.

    • Anonyymi

      An American Crime (2007) Trailer

      https://www.youtube.com/watch?v=sXyBaKL1FlE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10276
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      67
      4813
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      157
      4243
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      227
      4204
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4173
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      78
      3355
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      4
      3052
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2859
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2745
    Aihe