Ihmisten katseet?

Anonyymi-ap

Käykö täällä enää ketään järkevää transtaustaista vai onko täällä enää vain trolleja ja transsuilijoita? :D Olen jo useamman vuoden ollut testoilla ja ihan aluksi sain sellaisia kumpi tuo on-katseita, sitten ne alkoivat vähentyä ja minua katsoivat arvioivasti enää hyvin maskuliiniset naiset, sen jälkeen ei enää vuosiin juuri kukaan. Mutta nyt kun transasia on ollut todella tapetilla olen viime aikoina huomannut junissa, metrossa ym, että usea on katsonut minua vähän tarkemmin, vähän kuin pohtinut onkohan tuo "sellainen". Mähän en ole se kaikkein blendaavin transmies, ja olen aina ihmetellyt miksen herätä enemmän huomiota, mutta ehkä parta on ollut niin selkeä miehen merkki, etteivät ihmiset ole vaivautuneet pohtimaan sen tarkemmin. Oletteko huomanneet vastaavaa vai kuvittelenko vain?

11

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heippa, olen trans nainen, en ole huomannut isompaa muutosta.
      Enempi tuntuu että se on päivästä kiinni, joki katsoo uudestaan ja siinä se. En kylläkään pukeudu mitenkään provosoivasti, vaan koetan olla tavallinen nainen muiden joukossa.

    • Anonyymi

      En tiedä, koska harvemmin poistun kotoani Kaarinassa.

      • Anonyymi

        Ei kai eläkeläinen enää asu Kaarinassa?


    • Anonyymi

      Voi olla tai sitten vaan olet hermostunut asiasta ja luulet että ihmiset katsovat jotenkin pidempään.

      • Anonyymi

        En ollut edes ajatellut asiaa, aloin vaan huomata pikkuhiljaa katseita ja sitten aloin pohtia, että jaa niin, nythän transasioista on puhuttu paljon, liittyisikö siihen. Saatan toki kuvitellakin asian, siksi kysyinkin. Joskus 15 vuotta sitten, kun kävin tällä palstalla eräs transnainen valitti, että hän juuri ja juuri blendaa, mutta aina kun meikäläisistä on juttua mediassa hänen asiakkaansa alkavat katsoa häntä tarkemmin ja kyselevät oletkos sinä ollut mies.


    • Anonyymi

      Aloittajalle, olen huomannut samoin, jotkut naiset ovat katsoneet hiukkasen pitempään.

    • Anonyymi

      Sääntöjen vastaisena poistetaan kysymys oletko ftm vai mtf?

      • Anonyymi

        Älä odota logiikkaaa suomi24:ltä. Ehkä moderointi on ulkoistettu esimerkiksi Intiaan, eivätkä palvelukeskuksen työntekijät ymmärrä täysin mitä täällä puhutaan?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      829
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe