Audiojohdolla suoraan telkkariin kytkettävät. 10 vuotta vanhat Dynamic Neodymium Drivers-kuulokkeet lopettivat toimintansa. Ne oli hyvät.
Hätäpäissäni osti 25 euron Philipsit, joilla ei kuule mitään. Surkea äänentoisto.
Koko päivän googlattuani löysin mahdollisesti hyvätasoiset Philips SHD8850-
sangattomat kuulokkeet (119 €), mutta minulla ei ole bluetootista hajuakaan.
Millaiset mahtaisi olla Sony MDRF 855 Rk langaton kuuloke (noin 99€ )
Onko niissäkin bluetoot-kytkentä ?
Silmissä vilisee, ei jaksa googlailla enää. Joudun jostain verkkokaupasta tilaamaan.
Puhelimitse ei tietoa myymälöistä saa.
Mitkä olisi hyvät audiojohdolla suoraan telkkariin yhdistettävät sankakuulokkeet ?
Voi olla langattomatkin, mutta joka tapauksessa ilman bluetootia.
Onko sellaisia olemassakaan enää ?
Yritin googlata myös sanaa, mikä tarkoittaisi hyvää äänentoistoa,
alkuperäisen laatuisena. Mahtaako tuo 'korkearesoluutioinen' tarkoittaa sitä
mainoksissa ?
Kiitos etukäteen, jos joku jaksaa neuvoa, antaa vinkkejä hyvistä kuulokkeista !
Kipuraja hinnalle on 150 euron paikkeilla. Satasen paikkeilla mieluummin,
mutta jos laadussa on ratkaiseva ero muutamalla kympillä ei ole niin väliä.
Huonokuuloinen eläkeläinen tarvitsee korkearesoluutioiset sankakuulokkeet tv:n katseluun
7
824
Vastaukset
- Anonyymi
Noissa Philipsin ja Sonyn langattomissa, jotka mainitsit, näyttäisi olevan jokin omanlaisensa langaton yhteys, joka ei ole bluetooth. Onhan se siinä mielessä helpompi, että yhdistyy varmaankin automaattisesti, eikä vaadi mitään parituksia niin kuin bluetooth. Eikä telkkarissa tarvitse olla bluetooth lähetintä, kun tuo noiden "teline" voidaan kytkeä telkkarin kuulokeliitäntään.
Kovastihan noita molempia näytti asiakkaat kehuvan arvosteluissaan, vaikka ainahan se löytyy joku joka ei sitten tykkääkään. Minulla ei ole omaa kokemusta kummastakaan. Itselleni hankin joululahjaksi Beyerdynamic DT 770 Pro kuulokkeet, ja olen niihin aika tyytyväinen. Pitkä johto (3m) on hyvä telkkarikäytössä ja äänenlaadustakin tykkään.
En oikein mihinkään mainoslauseiden sanontoihin ole taipuvainen luottamaan, joten niistä ei sen kummempaa kommenttia.- Anonyymi
Hei, ja kiitos ensin vastauksestasi !
Tarviiko Beyerdynamiciin Bluetoothin ?
Valinta on vaikea.
Minäkään en suuremmin luota mainoslauseisiin eikä ostajien kommenttien päällekään
voi laskea, kun toisen mielestä kuulokkeet voi olla oikein hyvät ja toisen
mielestä "ihan paskat".
"Tutkimukseni" jatkuvat netissä ja toivon lisääkin vinkkejä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei, ja kiitos ensin vastauksestasi !
Tarviiko Beyerdynamiciin Bluetoothin ?
Valinta on vaikea.
Minäkään en suuremmin luota mainoslauseisiin eikä ostajien kommenttien päällekään
voi laskea, kun toisen mielestä kuulokkeet voi olla oikein hyvät ja toisen
mielestä "ihan paskat".
"Tutkimukseni" jatkuvat netissä ja toivon lisääkin vinkkejä.Ei tarvi bluetoothia nuo Beyerdynamicin kuulokkeet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei, ja kiitos ensin vastauksestasi !
Tarviiko Beyerdynamiciin Bluetoothin ?
Valinta on vaikea.
Minäkään en suuremmin luota mainoslauseisiin eikä ostajien kommenttien päällekään
voi laskea, kun toisen mielestä kuulokkeet voi olla oikein hyvät ja toisen
mielestä "ihan paskat".
"Tutkimukseni" jatkuvat netissä ja toivon lisääkin vinkkejä.Niin no se tietenkin hankaloittaa asiaa, kun kaikki ei tykkää samasta. Jonkun mielestä hyvät kuulokkeet ei välttämättä toisen mielestä olekaan hyvät. Se on jossain määrin myös makuasia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin no se tietenkin hankaloittaa asiaa, kun kaikki ei tykkää samasta. Jonkun mielestä hyvät kuulokkeet ei välttämättä toisen mielestä olekaan hyvät. Se on jossain määrin myös makuasia.
Voiko television kuulokeliitäntään kytkeä kaiuttimen? Nyt on viallinen Soundbaari, johon tulee ohut valokuitupiuha.
Television omatkin kaiuttimet lienevät paikallaan, mutta ne puhuvat TV:n takapuolelle eikä siellä ole seinää heijastamassa ääntä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko television kuulokeliitäntään kytkeä kaiuttimen? Nyt on viallinen Soundbaari, johon tulee ohut valokuitupiuha.
Television omatkin kaiuttimet lienevät paikallaan, mutta ne puhuvat TV:n takapuolelle eikä siellä ole seinää heijastamassa ääntä."Puhuvatko" ne tv:n omat kaiuttimet tosiaan taaksepäin eikä alaspäin? Omassani äänet lähtee alaspäin, ja paranivat kummasti ihan jo sillä, että värkkäilin äänenohjaimen joka kääntää ne 45 astetta, kohti katsojia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Puhuvatko" ne tv:n omat kaiuttimet tosiaan taaksepäin eikä alaspäin? Omassani äänet lähtee alaspäin, ja paranivat kummasti ihan jo sillä, että värkkäilin äänenohjaimen joka kääntää ne 45 astetta, kohti katsojia.
Televisioiden omien kaijjuttimien äänenlaatu vaan on usein niin umpisurkea, että melkein mikä vaan halpis tietokonekaijjutinkin on parempi.
Kuulokeliitäntään kytkettävästä passiivikaiuttimesta ei ääntä saa - ei kuulokeliitäntää ole tarkoitettu kaiuttimia ruokkimaan. Aktiivikaiutin voisi jo toimiakin, mutta ihan ideaalinen tämä liitäntä ei ole. Aktiivikaiutin kuuluisi liittä linjatasoiseen lähtään (yleensä RCS-liittimet) tai sitten digitaalisesti (optinen, koaksaali tai HDMI kaapeli).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3503113Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä672770- 1271782
- 1181470
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301313PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1551258- 691100
- 741099
- 701040