Tätini kuoli joulun aikoihin 92v. Hänellä oli suuri omaisuus, asuntoja, 2 huvilaa, osakesijoituksia, taidetta. Täti oli lapseton ja naimaton ja oli testamentissaan v. 2005 testamentannut omaisuutensa syöpätutkimukseen ja uskovien säätiölle. Hän ei ollut läheisissä väleissä muun suvun kanssa, johon kuuluu tädin 2 kuolleen veljen A ja B lapset. A lla on tytär eli minä A1 71v ja B llä kolme lasta B1, B2 ja B3 (79v, 64v ja 63v). Me kaikki muut kunnioitamme tädin testamenttia tädin kerättyä itse omaisuutensa mutta B1 haluaisi että omaisuus jaetaan perintökaaren mukaan. B1 laskee näin saavansa kuudesosan tädin omaisuudesta. B1 aikoo lakimiehensä kanssa hakea testamentin purkua ettei usk säätiö ja syöpätutkimus saa mitään. Hänellä on omat perusteet testamentin purulle.
Mitä käy jos B1 voittaa oikeudessa? Jakaantuuko omaisuus hänen, säätiön ja syöpätutkimuksen kesken?
Rikas täti kuoli
13
298
Vastaukset
- Anonyymi
Kunnioittakaa tätinne tahtoa ja testamenttia.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17734513u
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Marimekko on suosittu mekko kaikille Mareille.
- Anonyymi
"Mitä käy jos B1 voittaa oikeudessa? Jakaantuuko omaisuus hänen, säätiön ja syöpätutkimuksen kesken?"
B1 saa silloin sen, mitä hänelle kuuluisi perintökaaren mukaan eli 1/6. Muu jaetaan testamentin mukaan. - Anonyymi
Ihan turhaan purkaa tädin testamentti. Miksi sellaiset hyötyvät jotka eivät ole suoraanalenevaa polvea. Kannattaa hankkia lapsia. Miten ikivanha ihminen viitsii hamuta rahaa.
- Anonyymi
Miten se testamentti puretaan? Moottori voidaan kyllä purkaa.
- Anonyymi
1/6 vastaa varsinaiseen kysymykseen ( en siis minäkään)
- Anonyymi
Testamentin mukaan menee, ellei testamenttia todeta lain vastaiseksi.
Jos todetaan lain vastaiseksi, testamentti mitätöityy ja perintö menee tädin edesmenneille veljille A ja B , eli tässä tapauksessa A:n ja B:n lapsille, yhtä suurin osuuksin.- Anonyymi
JÄi poistamatta lopusta tuo "yhtä suurin osuuksin"
Korjaan, tädin veljille A:lle ja B:lle puoliksi, ja siitä jako kummankin perillisille. - Anonyymi
Miten tuo liittyi avaukseen. Mikä testamentissa oli väitetysti lainvastainen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JÄi poistamatta lopusta tuo "yhtä suurin osuuksin"
Korjaan, tädin veljille A:lle ja B:lle puoliksi, ja siitä jako kummankin perillisille."Korjaan, tädin veljille A:lle ja B:lle puoliksi, ja siitä jako kummankin perillisille."
Korjasit väärin väärää vastaustasi! Oikeakin vastaus oli aikaisemmin jo annettu.
AP:
(Vain) "B1 aikoo lakimiehensä kanssa hakea testamentin purkua ettei usk säätiö ja syöpätutkimus saa mitään."
Jos vain B1 vaatii testamentin julistamista pätemättömäksi ja jos kanne hyväksytään, B1 saa perintönä 1/6 osan. Muu tädin jäämistö menee testamentin mukaan. - Anonyymi
On epä,ääräistä puhua testamentin lainvastaisuudesta. Jos testamentti on jollakin perusteella pätemätön, saa se perillisistä osuutensa, joka tekee moitekanteen testamenttia vastaan, koska moiteoikeus on yksilöllinen.
Testamentti ei siis mitätöydy kokonaan. Tosin testamentti voi olla mitätönkin tietyissä tapauksissa, mutta siihen ei tarvitse reagoida kanteella. Esim. selvä väärennös on mitätön.
- Anonyymi
Höperä vanhapiika kyöpelin vuorelta, olis jättänyt entisille seiväshyppääjille kaikki?😅😂😭
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418351Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1145760Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,995664Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472682Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71464Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531359