Kuulevat korvat ja kätkevä sydän.

Anonyymi-ap

Oisko se aika kuulovammaisten vankilajumalanpalvelukseen, niille jotka ei viittomia ymmärrä ja käsi ois kuiteskin sydämmellä?

10

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus ja sokia mies kyllä Raamatunkohtana tuli etehen.

    • Anonyymi

      Rakkaat antakaa miule vähän louvoa ko mie olen sokia, kuuro, käjetön ja jalaton! Auttakkee rakkaat serkut!

    • Anonyymi

      Pitäisköhän tässä kertoa lasten kertomus naapurin äidistä ja isästä. Äiti ohjas tandemia ja Isä suusanalliseti ajallisesti sokiana viitoitti tietä takapenkiltä. Isännällä oli aina puvunhousut ja valkoinen kauluspaita, niin hänet muistan. Hän on jo päässyt suureen valkopukuisten joukkoon, jossa hänen ajallinen pimeys ei näy. Suuri valkeus sokaisi hänet! (Vaikka kun lapsena kysyin, miks on sokea, niin sanoi että on kaatunut lapsena lehmänpaskaan.) "On joukko valkopukuinen"

    • Anonyymi

      Naapurin ädin kanssa entisöitiin invaliuskaa betonilla. Kysyin että mihin tätä tarvitaan. Ristolla oli vaijerin varassa lastenlapion varsimillä kulki autotalliin. No kun tultiin purkaan betonimuotteja niin ne haisi hevonpaskalta! Risto istui penkillä portaiden päässä ja nauroi!. Hevonpaskalaudat!

    • Anonyymi

      "Herra on minun paimeneni, ei minulta mitään puutu.."

    • Anonyymi

      (Invaliuska oli Riston naapureita varten, naapurissa oli invalidien palvelutalo, sokeaki näki, ettei nuin jyrkkää liuskaa pitkin tulla kylään)

    • Anonyymi

      Ja sen muistan kun kerättiin mehtästä käpyjä porukalka, oli vissiin Ristolla mukava polttaa niitä takassa, vaikkei nähnykkään, käpyjä kun polttaa niin voi sanoa syntymäsokialle, että se väri on lämpimän oranssinpunainen, niinkuin auringonlasku joka lämmittää Eiffel-tornin kylmää metallipintaa.

    • Anonyymi

      Virren; "On Jouluntähti pieni" on hyvä päättää myös tämäkin päivä.

    • Anonyymi

      "Herra oloon teidä kanssanne" Aamen.

    • Anonyymi

      "Hän on totisesti hyvä ja armollinen" Aanen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3299
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1786
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1654
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe