>>
Turkulainen emerituspuutarhuri Aarno Kasvi pitää muutosohjelmien toimintaa järjettömänä.
– Olen välillä katsonut niitä, mutta minua ottaa niin paljon aivoon tämä vihamielinen suhtautuminen luontoon. Ei oteta yhtään huomioon, mitä luonnon hyväksi voisi tehdä, hän sanoo.
>>
Olen pääosin samaa mieltä. Ensinnä mökistä. Itse tykkään, että mökille etupäässä mennään rentoutuun ja nauttiin juurikin klassisesta mökkitunnelmasta. Oikeastaan mökillä pitää olla sellasta "huvikumpu" meininkiä niin piahalla kuin sisälläkin. Meillä on perusmukavuudet, mutta itse mökin pinnat on lähes alkuperäiset 1980-luvulta, pl. pikku fiksauksia, samoin erillinen rantasauna. Pihat on aika orkkikset ja välttämättömät pihatyöt hoidetaan ja joskus kaadetaan puita. Ainoa mikä on muuttunut selkeämmin on mökin järven/lännen suuntainen sivu. Siihen rakennettiin iso terassi. Tässäkin on kuitenkin perushommia ihan riittävästi ilman, että pitäis ylläpitää jotain tip-top-pihaa ja isoja nurmikenttiä. Varmaan ne jää monelta muultakin hoitamatta.
https://www.is.fi/asuminen/art-2000009370398.html
Asiantuntijalta täystyrmäys Huvila & Huussin piharemonteille
8
463
Vastaukset
- Anonyymi
Näillä tolkuttomilla ohjelmilla saadaan moni ajattelemaan että jopa mökillä pitää ehdottomasti olla viheraavikkoa laidasta laitaan.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17735095n
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Nämä ohjelmat ovat oikeastaan rakennusfirmojen mainoksia. Vanha puutarha kuoritaan pois, tehdään maansiirtoa ja rakennetaan terasseja. Loput tontista täytetään kivillä, laatoilla ja kuntalla. Lopputulos: puutarhaa ei enää jäljellä.
- Anonyymi
Minusta mökkipihan pitäisi kehittyä ja muuntua pikku hiljaa, ei tuollaista shokkirysäystä. Toki voi tehdä suunnitelman mihin suuntaan tonttia ja sen osia haluaa ehkä tulevina vuosina kehittää, ja sitten toteuttaa näitä pala palalta valitsemassaan tärkeysjärjestyksessä. Luultavasti matkan varrella ajatukset ja suunnitelmat kuitenkin muuttuvat ja jalostuvat, joten siinä vaiheessa kiittelee itseään ettei ehtinyt tehdä tai hävittää jotain sellaista, mitä on jälkeenpäin enää vaikea korjata.
- Anonyymi
Piha täyteen terasseja, muovikalusteita, tyynyjä, ruukkuja, pihakeittiöitä, keinonurmea jne. Jokainen mökinomistaja tietää, ettei niitä voi jättää ulos talveksi. Mihin ne laitetaan talveksi, kun mökkiä halutaan käyttää ehkä talvellakin? Pitääkö rakentaa iso pihavarasto?.
- Anonyymi
Ei tarvitse rakentaa, kun sen saa netin kautta niin näppärästi tilattua ohjelmaa sponsoroivalta rautakauppiaalta valmiiksi kasattuna ja avaimet käteen -periaatteella. Nostetaan paikalleen Suomen isoimmalla nosturilla sponsorina toimivan nostofirman toimesta.
- Anonyymi
Näyttäisi että mökille halutaan samat kitsit kuin omakotitalo pihaankin. Miksi sitä ohjelman tekijöitä moititaan jos haluamiset on tyhmiä? Omakotipiha vaatii huoltoa. Ei systeemiä mökille kannata viedä ellei intoile pihatöitä. Ja kuka niitä kotona ja mökillä molemilla viitsii. Tästä syystä ja muutenkin mökit on usein olleet enemmän luonnontilassa. Vähemmän nypittävää. Tuskin tämä kenellekään mikään luonnonsuojelu tai vastaava kysymys ole.
Mutta nurmilaani, terassit,pergolat, pihapatsaat, kiviterassit sun muut vaatii leikkaamista,trimmeröitiä,harjaamista,pesua,putsausta, huoltomaalausta kunnossapitoa ym. Muuten ne on hoitamattomana rivon näköisiä. Pitää palkata mökkitalonmies ellei itse jaksa tai sitten jättää siihen luonnontilaan. - Anonyymi
No kaikki ei välttämättä tykkää siitä huvikumpu tunnelmasta, vaan haluaa että mökilläkin on kaikki järjestyksessä, eikä rikkatuohot rehota joka paikassa.
Eikös nämä remppaajat toteuta mökkiläisten toiveita. Mitäpä sitä silloin ainakaan noita tekijöitä syyttämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474621
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on184479Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h643533Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443513En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143397Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai913356Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682886Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52660- 252499
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta252105