Huvila ja Huussi

Anonyymi-ap

Kyllä kehitys kehittyy. Luonnontilaisia mökkiympäristöjä ihailevana en voi käsittää että kaupunkilaiset, suunnittelijat ja ekoterroristit laittaisivat heti asiat kuten kivitaloyhteisössäkin kaupungissa on.

Jotkut kaivavat kanervikon pois ja tilaavat ns. kunttaa tilalle kun se kasvaa matalampana eikä kutittele nilkkoja niin paljon kuin kanervikko. Työkoneet jyrisee ja hommassa on tekemisen meininki.
Tietenkin sammalet täytyy poistaa ja tilalle hiekoittaa, laatoittaa tai alfaltoida muutama neliö kotipallotelineelle. Siihen voi kiinnittää myös linnuille talipalloja talveksi.
Jyhkeä puusto täytyy kaataa ja laittaa tilalle nurmikkoa pientä minigolf-kenttää varten ja sinne jätelakien mukainen suodatuskenttä josta sojottavat ilmastointiputket taivaalle. Höyryt kohoavat ylös ja ”raikastuttavat” ilman luonnollisilla tuoksuillaan varsinkin helteellä.
Rankkasateilla maa liettyy ennen pitkää vaahtoavaksi poreammeeksi varsinkin savimailla.
Aiemmin puiden juuriston kasvuunsa imemät ja käyttämät energiat typpi, fosfori... täyttävät suodatusmurskeen joka on ajoittain kaivettava ja vaihdettava uusiin. Jätemurske siirretään muualle salaiseen piilopaikkaan. Pääasia on että raha kiertää kuten keinolannoiterakeetkin.
Poistettujen puiden tilalle laitetaan pihanurmikko joka viettää suoraan rantaan. Sitä on lannoitettava ajoittain kesäisin yleensä ennen sateita ja sade vierittää typpi ja fosforilannat suoraan rannasta rantaaveteen.
Tietenkin mökillä pitää olla myös kehityksen ääniä joista huolehtii päivittäin kesällä ruohonleikkurin lähes jatkuva pärinä joko omalla tai naapureiden mökeillä.
Tietenkin pihaan täytyy laittaa poreamme ja palju kun järven rantavesi on liian vaivatonta järjestää uimavedeksi ja mökkiin sähkötoimisia kuivauskaappeja ja kengänkuvivaimia kun terassille paistava auringon paisteen lämpö ei tullut vaihtoehtona mieleenkään.
Ympäristömuutosten vuoksi myös tontin arvo luontokohteena on romahtanut varsinkin visuaalisen ympäristön muutoksen vuoksi ja sen huomaa kun on ajatuksissa arvioittaa ja myydä kohde.

Kehitys kehittyy ja tarvitaan ehkä remontin korjaustakin?

0

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

        Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
        Maailman menoa
        71
        3879
      2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        101
        3495
      3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

        SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
        Maailman menoa
        78
        3328
      4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
        Maailman menoa
        36
        2638
      5. Mitä ajattelit kun näit

        kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
        Ikävä
        118
        1553
      6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

        Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
        Sinkut
        36
        1506
      7. Meitä ei tule

        Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
        Ikävä
        22
        1114
      8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

        Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
        Ikävä
        42
        1100
      9. Sulla on avaimet ja keinot

        Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
        Ikävä
        18
        1076
      10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

        miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
        Ikävä
        118
        1016
      Aihe