Mitä et ikinä antaisi anteeksi kumppanille?

Anonyymi-ap

Mitkä sulle on anteeksi antamatonta?

15

1239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin pettäminen olis semmonen asia, mitä en vois antaa anteeksi.

      • Anonyymi

        Samoilla mennään


    • Anonyymi

      Se jos jää kiinni pettämisestä ja edelleen kieltää kaiken. Se valehtelu vaikka jo itse tietää kaiken. Jos myöntää, niin asia on mahdollisesti korjattavissa

      • Anonyymi

        Luottamus vaan menetetään kerran ja sitä ei saa takaisin koskaan . Joten vaikka antaisikin anteeksi niin unohtaa ei voi koskaan Silloin on parempi jättää ja olla jonkun asteen tuttuja ainoastaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luottamus vaan menetetään kerran ja sitä ei saa takaisin koskaan . Joten vaikka antaisikin anteeksi niin unohtaa ei voi koskaan Silloin on parempi jättää ja olla jonkun asteen tuttuja ainoastaan

        En ole samaa mieltä. Pystyn antamaan anteeksi ja olemaan suhteessa jossa minua on petetty, kunhan ollaan rehellisiä siitä ja asia käsitellään. Toki, riippuu monesta asiasta haluaako edes yrittää jatkaa suhdetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole samaa mieltä. Pystyn antamaan anteeksi ja olemaan suhteessa jossa minua on petetty, kunhan ollaan rehellisiä siitä ja asia käsitellään. Toki, riippuu monesta asiasta haluaako edes yrittää jatkaa suhdetta.

        Vaikea ymmärtää miten voi tulla niin hillitsemätön halu harrastaa seksiä jonkun ulkopuolisen kanssa, että joutuu ikään kuin syyntakeettomaan tilaan ja pettää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikea ymmärtää miten voi tulla niin hillitsemätön halu harrastaa seksiä jonkun ulkopuolisen kanssa, että joutuu ikään kuin syyntakeettomaan tilaan ja pettää.

        Niinpä! Ja mä en ymmärrä miten vaikeaa on laittaa suhde poikki jo ENNEN sitä seksin harrastamista toisen kanssa, kun useimmiten se on kuitenkin lopputulemana siitä, kun toinen saa tietää. Voisi mahdollisesti edes erota tulevasta exästä sovussa, jos niin tekisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole samaa mieltä. Pystyn antamaan anteeksi ja olemaan suhteessa jossa minua on petetty, kunhan ollaan rehellisiä siitä ja asia käsitellään. Toki, riippuu monesta asiasta haluaako edes yrittää jatkaa suhdetta.

        Tämä on jännä, aina löytyy näitä "ymmärtäjiä"... mietin onko nämä ymmärtäjät itse olleet pettäjän roolissa aiemmin, ja siksi niin kovin ymmärtävät?

        Mä en ole ollut pettäjänä, mut petetyn roolissa olen, ja mun ymmärrys ei kyllä riitä yhtään suhteen jatkamiseen sen jälkeen.
        Voin kuunnella "syitä" ja mitä nyt ikinä toisella on sanottavaa, mutta mua ei ole vakuuttanut mitkään selitykset, että pettäminen olisi ollut mitenkään sen arvoista...jos itkettää ja kaduttaa teon jälkeen, voi aikuinen ja kypsä ihminen miettiä myös ennen tekoaan asiaa.
        Nuo pettämiskokeilut pitää olla hoidettu pois alta ekoissa suhteissa joskus viim. parinkympin tienoilla, ja lähemmäs 30v. pitää olla jo enemmän kykyä etukäteen pohtia ja vaikka sitten päättää suhde, jos niin huonosti menee että on edes mahis pettää.
        Etukäteen voi myös toisen kanssa jutella ja kertoa, että mahdollinen uhka syrjähypylle on okemassa syystä x ja y, että voiko asialle tehdä jotain? Silloin munkin ymmärrys riittää.

        En tahdo edes ajatella pettämisen jälkeen miten ikinä pystyin olla niin väärässä toisesta ihmisestä, kun toinen sen on JO tehnyt.


    • Anonyymi

      Kyllähän se pettäminen ja valehtelu olisi. Ja pettämisellä tarkoitan ihan sekstailua ja seläntakana toisen tapailua. Keskustelu, tanssiminen yms ei sinällään sellaista olisi.
      Toki myös jatkuva tai toistuva epämiellyttävä käytös minulle tärkeitä ihmisiä kohtaan, siis sukulaisia ja ystäviäni.

    • Anonyymi

      Kaikki väkivallan lajit, kontrollointi, kriisitilanteessa pulaan jättäminen ja luottamuksen pettäminen.

      • Anonyymi

        No tämähän se on, että jos pahassa paikassa jättää pärjäämään yksin, niin eipä sitten tarvi nauttia seurasta hyvinäkään hetkinä


    • Anonyymi

      Tänä päivänä en enää antaisi kohdella itseäni samalla tavalla kuin aikaisemmassa suhteessa.
      Eli pettäminen,valehtelu, salailu, selän takana toiminen exän kanssa olisi anteeksi antamatonta.

    • Anonyymi

      Kaikki luottamuksen pettäminen, eli kuten edellä muutkin maininneet: valehtelu, pettäminen toisen kanssa, epäturvallinen käytös, minkäänlainen väkivalta, manipulointi jne...

      Anteeksi ehkä voisin mahdollisesti KERRAN antaa jonkinlaisen valehtelun (riippuu mistä ollut kyse) mutta todennäköisesti se parisuhde olisi kyllä ohi, jos kyse olisi jostain _välittömästi minua koskevasta_ asiasta.

      Jossain tilanteessa ehkä voisin antaa uuden mahdollisuuden korjata, nyt mieleen tulee esim. että jos on vaikka valehdellut/antanut ymmärtää alkuvaiheessa suhdetta että talous on ok, mutta jonkin aikaa myöhemmin paljastuukin että ei ole, jos esim häpeän takia ei ole pystynyt kertomaan esim että luottotiedot ei ole kunnossa tms...ymmärrän tämän kyllä.
      Mutta siinäkin tapauksessa asia pitää olla jo jollain tasolla hoidossa (tehty jokin toimintasuunnitelma asian korjaamiseksi ja alettu järjestelemään itse asioitansa), eikä jääty vain peittelemään tilannetta ja ihmettelemään tumput suorina kun se pahenee.
      Sillä tavalla vastuullinen pitää olla kyllä. En ala kenenkään vanhemmaksi tai ohjaamaan aikuista ihmistä mitä pitää tehdä, kuuntelu eri asia ja tuen tarjoaminen (ei rahallisen!) muuten ok.

      Aikuinen on aina vastuussa itsestään, sekä käytöksestään että toiminnastaan/toimimattomuudestaan.

    • Anonyymi

      Parisuhde loppuu jos petetään. Itsekunnioitus säilyy enkä kynnysmatoksi rupea. Oon nähnyt aivan tarpeeksi alistuvia ja huonokohtelua sallivia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      162
      2938
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2620
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1154
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      350
      1075
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe