Orimattilan Kehräämö ja Henna on tae vauraalle Orimattilalle.

Anonyymi-ap

Aaaltosen osaamisen jälkeen nykyinen Orimattila jää historiaan. Vahvasta osaajasta peränpitäjä.

16

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sääli.Tampereella vanhat teollisuusrakennukset on kunnostettu ja käytössä. Kehräämö on kappale historiaa. Sääli kun se on niin rapistunut.

      • Anonyymi

        Tampere = Orimattila ?


    • Anonyymi

      Olihan Kehräämön kannattava toiminta mahdoton yhtälö, samoin on tilanne Hennan kohdalla. Hennaan saa uppoamaan miljoonia lisää, silti siitä ei mitään synny.

    • Anonyymi

      Ei tuollainen Kehräämön kaltainen vanha rakennus voi tuottaa mitään muuta kun tappiota. Lämmityskulut yksistään jo lienee aivan liian suuret. Remontointiin menisi helpolla muutama miljoona että talotekniikka olisi edes lähellä nykypäivää. Se nyt vaan on niin että se rakennus ei koskaan voi tuottaa omistajalleen voittoa ja ilman tuottoa tuota ei kenenkään kannata omistaa.

      Terveisin Raksa-Rane
      Mercedesmies ja rakentaja

    • Anonyymi

      Harmi kun kehräämö ei ole Hennassa. Kaupunki olis sillon tukenu sitä.

      • Anonyymi

        Hellimö sit Hennaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hellimö sit Hennaan.

        Telttahotellin sais hennaan. Lääniäkin olis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Telttahotellin sais hennaan. Lääniäkin olis.

        Tämä on hyvä idea. Jatkoon.


    • Anonyymi

      Kun Orimattilaa katsoo huomaa saman kuin muuallakin Suomessa. Menneen vaurauden merkkejä riittää rapistuvissa taloissa joista osa on ollut hienojakin menneinä vuosikymmeninä. Uutta rakennuskantaa on kuitenkin aika vähän. Suomi on kokonaisuudessaan menestyvienkin kaupunkien keskustojen ulkopuolella aika väsynyt maa.

      • Anonyymi

        Hennassa on uutta rakennuskantaa joten se toimii hyvin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hennassa on uutta rakennuskantaa joten se toimii hyvin.

        . Sielt ei saa mitään. Ku se on sivus. Sin ei kukaa haluu muuttaa.


    • Anonyymi

      mie muutan siihen uuteen vuokra kerros taloon

    • Anonyymi

      Kehräämön konkurssipesä on pankin hanskoissa. Ilman Kehräämöä kaupunkimme on rampa, sillä niin merkittävä osa kaupunkimme historiaa tuo miljöö on. Ympäri Suomea vastaavat rakennuskompleksit on remontoitu ja saatu täyteen elämää. Lienee kuitenkin niin, että p-suomalaisten johtamassa kaupungissa tätä(kään) ei saada hoidettua. Kaupunki vuokraa uusia tiloja viereiseltä kirpparilta, vaikka olisi voinut elävöittää Kehräämään vuokraamalla tilat sieltä. Jos pankki ei saa ratkaisua aikaiseksi, niin ennen pitkää vuokrasopimukset irtisanotaan ja tilat jätetään kylmilleen.

      • Anonyymi

        Tämä on muuten totta, mutta maininta perussuomalaisista asian yhteydessä tekee kirjoituksesta olemattoman. Ei ole asiayhteyttä.


      • Anonyymi

        Nykyiset vuokrasopimukset eivät riitä kattamaan kuluja. Pesä velkaantuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      465
      8372
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5760
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      251
      4702
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      48
      4561
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4065
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3692
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1667
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1108
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      809
    Aihe