Vaimo on saanut omistusoikeustestamentilla miehensä omaisuuden. Miehen tyttö ei vaatinut lakiosaa, joten se on menetetty. Tytöllä on lapsi. Lapsettoman vaimon testamentattua omaisuutensa omistusoikeustestamentilla siskolleen ja ystävälle, vaimon kuoltua koko omaisuus menee näille kahdelle saajalle. Eli omaisuudesta ei siirry ensiksi kuolleen miehen osuus tytön lapselle? Omistusoikeustestamentilla leski voi testamentata koko omaisuutensa?
Lesken testamentti
4
288
Vastaukset
- Anonyymi
Noinhan se menee, edellyttäen että miehen testamentti on lainvoimainen eli annettu laillisesti tiedoksi tyttärelle, joka ei 6 kk:ssa vaatinut lakiosaansa.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17739947O
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
On annettu tiedoksi eikä ole valitettu. Eli miehen omaisuuden määrä ei palaa hänen sukunsa.
- Anonyymi
Ei se palaisi missään tapauksessa.
Jos miehellä ei olisi ollut rintaperillistä eikä testamenttia, hänen leskensä olisi perinyt hänet. Lesken kuoltua lesken pesä olisi lähtökohtaisesti jaettu puoliksi lesken perillisten ja miehen toissijaisten perillisten kesken. Jos puolisoilla olisi ollut avioehto, lesken pesän jako ei olisi mennyt puoliksi, vaan siinä suhteessa, mikä oli heidän varallisuuksiensa suhde miehen kuollessa. Molemmissa tapauksissa leski olisi eläessään voinut kuluttaa omaisuutensa (oma + peritty) vaikka 1/10 osaan siitä, mitä se oli alun perin. Joten "miehen omaisuuden määrä" ei palaisi miehen sukuun; miehen suku saisi vain em. murto-osuuden lesken pesästä.
Eri asia olisi, jos miehen testamentissa olisi toissijaissaajana hänen tyttärensä tai tyttären lapsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle223018Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A112077Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.651946Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001803Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761543Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141272Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥361255- 1111055
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151036