Pikkasen sapettaa

Anonyymi-ap

Joka puolella itketään kuinka raskas työ on ja huonolla palkalla. Tarhan väki, opettajat ja kaupan kassat ja hoitajat.

Siivoojan työ se vasta alipalkattua onkin ja todella raskasta! Niin tärkeä kuin siivooja onkin, niin pitäisi kyllä enemmän olla palkankin.

Ei tämä maailma pärjää ilman siivoojia. Sairaalatkaan eivät voisi toimia, jos ei siivooja pitäisi paikkoja puhtaana. Mikään kohde ei toimisi, jos siivooja jättäisi työnsä tekemättä.

Milloin meille annetaan arvostusta? Milloin lehdet kirjoittaa siivoojan työn raskaudesta ja huonosta palkasta?

17

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohtuipa tuohon kirjoittaa, että eilisessä palkkajutussa joku kommentoi, että sellaisessa työssä on huono palkka, jonka kaikki osaa.

      • Anonyymi

        Niin.. no ei kyllä osaa. Olin itse juuri kipeänä ja pois töistä kolme päivää jona aikana tuuraaja käynyt vetään taas joka paikan täyteen pesuainemössöä, lattiat ja kaikki pinnat ihan paskasena.

        Muttajoo, kyllä ottaa aivoon ja pahasti kun koko ajan kirjoitetaan kuinka esim. kaupan työntekijöiden 2000€/kk palkka ei riitä mihinkään. Tuntisin itseni rikkaaksi jos saisin noin paljon!


      • Anonyymi

        Ahaa. Siis me siivoojat voimme jäädä kotiin,koska jokainen osaa tehdä sen,mitä arjessa olemme tehneet.
        Haluan ehdottomasti kurkkia ikkunoista,ja nähdä miten se homma muilta käy. Erityisesti kun oikein sutinaa on siellä työkohteessani muutenkin.
        Öö. Tuota. Mitenkäs se iso lattiakone. Öö mihin aikaan keitetään sitä kahvia,minkä verran mitä laitetaan sankoon veden sekaan ennen loppupyyhkimisiä tuotannossa.
        Öö,mitä,mistä tilataan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahaa. Siis me siivoojat voimme jäädä kotiin,koska jokainen osaa tehdä sen,mitä arjessa olemme tehneet.
        Haluan ehdottomasti kurkkia ikkunoista,ja nähdä miten se homma muilta käy. Erityisesti kun oikein sutinaa on siellä työkohteessani muutenkin.
        Öö. Tuota. Mitenkäs se iso lattiakone. Öö mihin aikaan keitetään sitä kahvia,minkä verran mitä laitetaan sankoon veden sekaan ennen loppupyyhkimisiä tuotannossa.
        Öö,mitä,mistä tilataan.

        Luulo, että siivooja kävelee harja ja rikkalapio kädessä, niin on sitkeässä.


    • Anonyymi

      No tässä maassa kaikki duunariammatit on aika alipalkattuja. Itsekin teen raskasta ja likaista työtä minimipalkalla. Puoliso tekee paperinpyörittelytöitä valtiolla ja saa siitä tonnin kuussa enemmän rahaa. Valitettava tosiasia on että täällä ei vain arvosteta käytännön tekijöitä pätkääkään.

      • Anonyymi

        Ja juuri tärkeämpiä tekijöitä.


    • Anonyymi

      Onhan se raskasta välillä mutta viimeinen Siistijä sammuttaa valot sitten.

    • Anonyymi

      Niin ja tuskin lääkärikään on vielä löytänyt sappikivet kengästä.

    • Anonyymi

      Siis onhan tämä nyt taas ihan lapsellista. Myyjä eikä siivoja tarvi mitään koulutusta. Työ opitaan tekemällä. Mitään hirveän vaativaa siihen ei kuulu, joten palkat on matalat ja niin kuuluu ollakin. Mutta, jos palkkoja lähetään vertailemaan näiden kahden ammatin kesken, niin maksaisin siivojille enemmän tai ainakin tuon saman myyjän palkan. Siivoojan työ on fyysisesti sata kertaa rankempaa. Työtahti ja tehot on vedetty ihan tappiin, eikä monikaan pysty tähän tahtiin. Myyjät ei kyllä ansaitse enää yhtään korotuksia. Niiden palkka työn vaativuuteen nähden on erinomainen. Siivojilla ei. Ja ennen ku työnnätte minut maanrakoon, kerrottakoon että molemmilta aloilta on usean vuoden kokemus. Siivonnut olen hotelleja, laitoksia, rakennustyömaita, mökkejä ym.
      Kaupassa olen tehnyt myyjän ja osastovastaavan töitä laidasta laitaan.

      • Anonyymi

        Vakituiseksi siivoojaksi ei kyllä pääse ilman koulutusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vakituiseksi siivoojaksi ei kyllä pääse ilman koulutusta.

        Myyjäkin tarvitsee liiketoiminnan ammattitutkinnon.

        Ääliömäistä tänäpäivän väittää ettei johonkin tarvittaisi koulutusta, jos kaivat ojaa ni siihenkin tarvitset tieturvakoulutuksen, ja työturvakoulutuksen.


      • Anonyymi

        Molemmat ovat PAMin tessien alla hyvin pitkälti.
        Siksi noita euromääräisiä korotuksia pitäisi tulla enemmän jotka kohdentuu pienempiin tuloluokkiin. Olisivat vaikka sopineet että minimipalkkoja korotetaan 200€, ei siis mitään korkeimpia palkkataulukon palkkoja, vaan niitä palkkataulukon pienimpiä palkkoja. Tällöin ne korotukset olisi kohdentuneet sinne missä niitä eniten tarvitaan, ja missä se hyödyttää yhteiskuntaa eniten.

        Se, että annetaan sama korotus myös 3500€+ tienaaville lihottamaan sijoitusportfoliota, ei hyödytä yhteiskuntaa sitten tippaakaan.
        Köyhällä se menee heti kulutukseen, kun tällä hetkellä ei ole varaa kuluttaa, rikas kuluttaa jo minkä ehtii, ei se ylimääräinen raha sille rikkaalle enempää aikaa anna kuluttaa yhtään enempää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vakituiseksi siivoojaksi ei kyllä pääse ilman koulutusta.

        Pääsee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myyjäkin tarvitsee liiketoiminnan ammattitutkinnon.

        Ääliömäistä tänäpäivän väittää ettei johonkin tarvittaisi koulutusta, jos kaivat ojaa ni siihenkin tarvitset tieturvakoulutuksen, ja työturvakoulutuksen.

        Ei tarvi koulutusta. Siellähän nuo opiskelijatkin istuu iltasin kassalla.


    • Anonyymi

      Totta turiset. Kaupassa ei myöskään ole samanlainen paine työssä kuin siivoojilla.. Olen itsekin ollut Prismassa töissä (en onneksi myyjänä) ja siellä et sentään vastaa kaikesta yksin toisin kuin siivooja voi siivota yksin kokonaista rakennusta.

      • Anonyymi

        Totta, on se aikamoinen työmäärä yhdelle päivällä. Sitä sopisi monen mennä kokeilemaan.


    • Anonyymi

      Ei milloinkaan meitä siivoojia ei vaan arvosteta,ikinä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      109
      6856
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6503
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3267
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      119
      2792
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2410
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1567
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe