Näkökentässä välkkyy kuin vettä olisi.

Anonyymi-ap

Kerron tästä itselläni esiintyvästä (3 kertaa 6 vuoden sisään) näköhäiriöstä. Oireet tulevat aina rasituksen JÄLKEEN. Ensimmäisen kerran alkoi näkökentässä välkehtiä noin kuusi vuotta sitten raskaan jalkakyykkytreenin jälkeen. Toisen kerran noin kolme vuotta sitten raskaan jalkakyykkytreenin jälkeen ja tänään parin tunnin lumitöiden jälkeen (lapiolla jäisen ja tampaantuneen lumen luontia.

OIreet ovat sellaiset kuin näkökenttään tulisi jostakin vettä, joka helmeilee ja välkehtii. Silmät kiinni näkyy joku epämääräinen "värikäs" viiva. En näe lukea kunnolla oireiden tultua, koska "sumea" kohta tulee tekstin eteen.

Kokemuksesta olen oppinut pysymään rauhallisena ja oireet menevät ohi noin 15-30 minuutin kuluessa kertalaakista.

Nyt kun tätä kirjoitan niin oireiden loppumisesta on kulunut puolitoista tuntia ja näen loistavasti.

Koska täällä kirjoitan niin totta - olen vähän huolissani omasta terveydestäni. Silmänpohjat on kyllä tutkittu viimeksi vuosi sitten silmälääkärin sekä optikon toimesta. Ei näkynyt mitään vain hajataittoisuus todettiin. Silmälääkäri ei osannut ottaa kantaa mistä oireeni voisi johtua. Siihen mennessä olin potenut näitä oireita kahdesti.

Koska oireet tulee harvoin niin näihin ei osaa varautua. Mieleeni on tullut voisiko niskojen jumi aiheuttaa tällaista. Kyykkääminen tekee mulla niskat joskus kipeäksi.

Olen itse päätynyt diagnoosiin, että jonkinasteinen lasiaisen irtauma voisi selittää nämä oireet. Verkkokalvon irtauma aiheuttaisi pidempiaikaiset oireet.

Sitten olen pohtinut silmänpaineen/verenpaineen nousua rasituksessa voisiko esim. näköhermo ottaa osumaa korkeista paineista ja sitten kun lopetan rasituksen niin tulee näitä jälkioireita.

Varmasti jollakin on tällaisista oireista omakohtaisia kokemuksia, joten olisi mukava saada vertaistukea.

Niin ja ne verenpaineet ovat yleisesti ottaen mulla kontrollissa, syön AT-blokkaajaa lievään hypertensioon. Toi lääke ei voi olla syy oireisiin, koska en vielä ollut lääkityksellä kun silmäoireet aiemmin tulivat.

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silmä lääkäri oli paras vaito ehto, mulla oli kaisvuotta sitten verkko kavo ala viiva jossa kelllä on musta piste katselin ja humasin vaaka viivassa on muta, oli seurannasa vuoden kolmen kk välein vähen jonkin verran, oikeaas on akava harmaa kaihi.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­N­y­­­m­f­­o­­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17740025N

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4722
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3543
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3434
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2361
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe