Hei! Aloitin sijoittamisen äskettäin ja olen huomannut Nordean palvelussa rajahinnan vaihtelevan. Jos laitan oston rajahinnaksi vaikka 20,00€ per kappale, saattaa se silti työntää osakkeet 20,17€ hintaan. Toimeksiannossa sama 20€ rh. Olenko ymmärtänyt jotain väärin vai miksi rajahinta ei ole absoluuttinen?
Rajahinta?
Anonyymi-ap
5159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei kai tuohon ostohinnan sisään ole jyvitetty välityspalkkio?
Pitäisi olla ilmoitettuna esim
50 kpl, 20 €/kpl, kauppahinta yhteensä 1000 €, välityspalkkio 10 €, tililtä veloitettu 1010 €.
Tuosta tulisi väärin ilmaistuna 1010 € / 50 kpl = 20,20 €/kpl, sisältäen välityspalkkion
Nyt kun aloin laskemaan tota, niin näinhän siinä on muuten tapahtunut. Olis kyllä mielekkäämpää, kun välityspalkkiot menis erillisenä kuluna tilillä olevista käteisvaroista.
Kiitos avusta!
Kuten tuolla alempana joku jo sanoikin niin on vain järkevää merkitä kulut suoraan osakkeen osto- ja myyntihintoihin koska silloin verovähennykset menevät automaattisesti.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17740898h
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Miksi sen pitäisi olla erillinen kulu? Et halua, että se on osana osakkeen hankintakulua ja vähennettävissä?