Pienikuutioinen pyörä

Anonyymi-ap

Kumma kun tähän sarvikuonojen luvattuun maahan ei tuoda kunnon kaupunkipyöriä, eli alle 500 cc. Tämä luokka on todella suosittu esim. keski-euroopassa. Suomessa pitää olla se kylän suurin tai nopein vehkeenjatke, millä ei tee hevonkettua, eikä osata edes ajaa.

11

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no eipä paljoa kannata muutamaa pyörää tänne laahata.

    • Anonyymi

      Löytyy niitä. Siitä vaan ostamaan.

    • Anonyymi

      Suomea vaivaa kuutiohulluus.:-)

      • Anonyymi

        Hulluus on sinun omassa päässä. Anna muiden nauttia isoista moottoreista, vanha jenkkiläinen sanonta pitää paikkansa -kuutiotuumille ei ole vastinetta.


      • Anonyymi

        Suomea vaivaa heikko itsetunto, jota pitää pönkittää joka asiassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomea vaivaa heikko itsetunto, jota pitää pönkittää joka asiassa.

        Sieltä se totuus lipsahti, itsetuntosi ei kestä sitä, että jollakin on isompi pyörä.


    • Anonyymi

      Täällä taas nämä PV ja Monkey pojat sekoilevat. Kyse olikin kaupunkiajoon tarḱoitetuista pyöristä. Takaan että on mukavampi pyörittää pientä ja kevytta pyörää kaupunkiruuhkissa kuin jotain painavaa kuutiomonsteria.

      Ilmeisesti joilain palstalaisilla on itsetunto-ongelmia, joka näkyy kirjoituksissa. Itse ajalen välillä pojan kuristamattomalla Italian piikilla jossa on yli 30 hv. Oma pyörä on enemmäkin matka-ajoon, johon isokuutioinen soveltuu paremmin. Kannattaa aina muistaa pyörän käyttötarkoitus.

    • Anonyymi

      Kun markkinat ovat pienet, mahtuu niihin vain yhdentyyppinen tuote kerrallaan.

    • Anonyymi

      Tässä oma, ihan mutuun perustuva teoriani:

      Suomessa tehokas ajokausi on käytännössä viisi kuukautta, lopun aikaa ajovehkeet odottaa talleissa sopivia ajokelejä.
      Tuosta viidestä ajokuukaudesta kuskeilla taitaa olla keskimäärin yksi kuukausi lomaa, joten sen neljän kuukauden takia pyörästä ei oikein ole auton korvikkeeksi työmatkoillekaan, kun valtaosa vuodesta on ajamatonta keliä.
      Plus että kesälläkin voi olla turkasen kylmä, ja varustautuminen lyhyelle työmatkalle toppavaattein ei houkuta, kun autossa pärjää t-paidalla.

      Etelän maissa tilanne on parempi, siellä pyörä voi olla ihan oikea vaihtoehto autolle, niin työmatkaan kuin muutenkin kaupungissa ajeluun kun ajaa voi vuoden ympäri. Lisäksi suurkaupunkien ruuhkassa pieni kaksipyöräinen on monin verroin ketterämpi kulkupeli, täällä ei sellaisia ruuhkia ole.

      Noista(kin) syistä johtuen Suomessa moottoripyörä on lähes aina enemmän harrastusväline kuin auton korvike "hyötykäyttöön" ja siihen harrastukseen sitten satsataan isommilla koneilla.
      Työmatka olisi varmaan max joitain kymmeniä kilometrejä per päivä, mutta kun ajellaan huvia niin päivämatkaa kertyy helposti monin verroin enemmän. Siinä puuhassa sitten isommalla pyörällä on mukavampi päästellä.

    • Anonyymi

      Hossboss ja HD putputtaa ikävästi ja vie polttoainetta, ameeriikaan malliin!🛵🛵

    • Anonyymi

      Pienikuutioisiahan sitää juurikin nykyään tuodaan ja kunnon pelit eli isommat tyystin jääneet hd varaan , joka sääli sillä puolivalmisteet eivät kiinnosta useampia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe