" 16 kpl suloisia kohta luovutusikäisiä kissanpentuja. Pennut ovat maatiaisia ja kaikki erivärisiä; esim. punakirjava, harmaa, musta. Pentuja ei ole rokotettu yms. sillä kyseessä on tavallaan kaksi vahinkopentuetta. Ne ovat kyllä kaikki terveitä. Valitettavasti en pysty näyttämään pentuja "livenä", sillä ne sijaitsevat eräällä maatilalla, mutta otin niistä kuvia. Noudan myydyt pennut Lahteen, mutta en toimita pidemmälle. "
Tämä on epäilyttävä ilmoitus. Muttei se tarkoita että kaikki olisivat samanlaisia. " ne ovat kyllä kaikki terveitä muttei pysty livenä näyttämään ".
Tämä on epäilyttävä ilmoitus. Muttei se tarkoita että kaikki olisivat samanlaisia. " ne ovat kyllä kaikki terveitä muttei pysty livenä näyttämään ".
Vastaukset 24
Vanhimmat
siis erittäin välinpitämättömistä kissan omistajista. Ei niinkään niistä "vahinkopennuista". Sellaisistakin pitää huolehtia.
hieman se ettei ostajaa päästetä näkemään pentujen oloja, vaan pennut tuodaan jonnekin. Esim. kerran törmäsin tällaiseen, että Pohjoisemmasta Suomesta tuotiin Eurooppalaiskissanpentuja Helsinkiin jossa ne myytiin. Toisaalta taas kerran pääsin näkemään pentujen olot ihan livenä ja olivat aika karmeat: kissoja oli kauhean paljon ja sai varoa askelmiaan, pennut näyttivät hieman sairailta.
Kyllä kissojen olot aina pitäisi nähdä. Tutuillani on näin otettu pentu että se jonnekin tuotiin. Ei hajuakaan emosta tai oloista mistä se tuli. Olisi kyllä "mielenkiintoista" nähdä kun kissa on aivan hirveä, puree, raapii, pissaa ruokansakin ym.. Eikä se nyt enää alle parivuotiaana edes taida haistaa tai kuulla mitään.. Miten lie sitten kohdeltu..
maalla niitä "vahinkopentuja" sattuu ja se ei ole mitään tavatonta, että yksi kissa saa 3-4 pentuetta vuodessa. kissat on aikoinaan otettu ns navettakissoiksi pitämään hiiret poissa, eikä varmaan ole tullut mieleenkään leikata niitä. Pennut syntyvät useimmiten jonnekin ulos , josta niitä saa sitten haluava pyydystää. Ikäväähän tämä on, mutta niin tavallista vielä suomen maaseuduilla. Eikä nämä vanhankansan ihmiset sitä edes pidä pahana. Itse hain oman kisulini kolmisen vuotta sitten juuri tälläiseltä maatilalta. Siellä emo oli pentujensa kanssa ulkorakennuksessa. Hyvin kissani on silti voinut, eikä ikinä sairastanut. Ja todettakoon tässä vielä, että kyllähän ne kissat "ennenvanhaankin" eli pitkän elämän, vaikkei niitä rokotettu ja matokuureista oltu kuultukaan. Mutta korostan, etten todellakaan puolusta näitä ihmisiä, mutta tavallaan jotenkin ymmärrän..
Soitin kyseisen kissailmoituksen jättäjälle ja kyselin kissojen iästä ym. luovutus taisi olla 5 viikkoisena, "heti kun oikeata ruokaa syövät",
kerroin ilmoittajalle että moinen toiminta on lainvastaista ja vastasi epäsuorasti että "en piittaa". ilmoittaja oli noin 11-15 vuotias tyttö.
Nyt on käynyt tuossa tapauksessa ilmi, että nämä "maalaiset" tappoivat puolet pennuista, antavat pennut heti kun oppivat syömään, eivät opeta sisäsiistiksi, heillä on myös useampi leikkaamaton kissa.
KAMALAA! Yksi pentu vielä vapaana!
Eikös siihen jo saisi stoppia jonkun viranomaisen kanssa. Pelkkä ilmoitus näyttää jo karmealta..
Samaa mieltä. Kehotinkin tätä tyttöä ilmoittamaan johonkin, kuitenkin tämä nuori vain kerää rahat itselleen kissoista eikä välitä mistään muusta.
Kamalaa, mutta se tuli mieleeni.
Itse en tiedä tuosta sen enempää kuin että käy pikkuista kissaa sääliksi mutten viitsi 5vko ottaa.
Eli lähetinpä hänelle mailia ja kysyin, että miksi näin tapahtuu ja miksei ilmoita eläinsuojeluviranomaisille tai muualle.
Syynä oli naapurisovun rikkoutuminen :o Sen lisäksi hän selitti, että maalle syntyy aina kesäisin pentuja.
Siis anteeksi kuinka? Ihan järkyttävää.
Naapurisovun rikkoutuminen?? Eli jollain maatilalla vilistää leikkamattomat kissat, nartut ja urokset lisääntymässä holtittomasti ja jollekin naapurille annetaan lupa myydä ne pois (hankkiutua niistä eroon).
"Kesäisin syntyy aina maalle pentuja" Onkohan sieltä sitten jäänyt useampi kissa joskus sinne, sehän puolestaan tarkoittaa laajaa sukurutsausta..
On niin oudon kuuloinen tapaus että mikä tahansa on mahdollista..
Ja miten tämä nuori tyttö toimittaa kissat perille? Ilmoituksessahan luki ettei niitä voi näyttää vaan ne tuodaan..
Niinpä, ja vielä 5 viikkoisina annetaan pois ja osa tapetaan. Näinhän siinä oli käynyt.
Tyttö ainakin selitti, että siellä on monta leikkaamatonta kissaa ja selitteli, että varmasti kohta tulee lisää pentuja.
Tyttö kuulemma toimittaa kyydillä kissat Lahteen, siis antaa kissoista tulevan rahan jollekin kyydittäjälleen.
Kyllä lähtis jos tietäis tän maatilan, ei voi muuta sanoa..
ilmoittaa jonnekin. Vai mitä? Kyllä viranomaiset saisivat osoitteet ja muut selville. Varmasti pääsisi monta kissaa viettämään parempaa elämää jonnekin.. Toivottavasti. Eihän sitä tiedä missä kunnossa ne siellä ovat. Ei ketään varmaankaan niitä valokuvia kysynyt joita oli otettu? Että lähettäisikö maililla..
Itse sain sellaisen käsityksen, ettei pentujakaan hirveesti huolleta, ruokaa kuulemma annetaan muttei muuta.. En sitten tiedä ovatko vielä vapaina ulkonakin, sellaisen käsityksen sain..
Itse en oo kyllä näihin ilmoittamisiin perehtynyt, että miten tästä eteenpäin..
Oliko paikka itse lahdessa myöskin? Pitäisi jonnekin lähiseudun eläinvalvojalle tms ilmoittaa varmaankin. Ei maatilan kissat, tapauksessa jolta tuo kuulostaa ole pahemmin missään tekemisissä ihmisten kanssa. Eli he periaatteessa jakoivat juuri 16 villikissaa, jolleivat jo tappaneet. Pentuhan tarvitsisi hirveästi ihmistä lähelleen vaiheessa jolloin alkaa jotain ymmärtämään, ja nuo vaikkakin jo viisiviikkoisena annetaan, ehtivät jo kolme viikkoa ainakin villiintymään, jollei niiden kanssa ketään ole..
Itse ainakin sain käsityksen, että suht lähellä lahden keskustaa on.. Tyttö on sitten kuulemma näiden kissojentappajien naapuri.
Olisivat pitäneet pennuista hyvää huolta, myyneet ja leikkauttaneet niillä tulleilla varoilla kissansa, mutta ei.
Kyllä jonnekin pitäisi ilmoittaa mutta se joka ilmoittaa ottaa itselleen myös sen vaaran että aiheuttaa tälle tytölle suuriakin hankaluuksia.:( Huonossa tapauksessa sinne jää aina joku pentu, joka taas jatkaa tätä jatkuvaa pentujen tuottamista. Kuinka monta kissaa siellä mahtaa loppujen lopuksi ollakaan.. Jos ilmoituksessa oli 16 pentua. Siinä vissiin luki että "kahden emon pennut". Se on erittäin epätodennäköistä kuitenkin että kaksi emokissaa saisi niin monta aikaiseksi. Pitää olla useampi. Plus sitten vielä kollit päälle..
Lain vastaistahan tuo koko touhu on joten varmasti siitä kiinni saataisiin.. En halua edes ajatella, että miten he tappoivat pentuja.
Mitä itse tiedän, sielä on ainakin kolme tai neljä narttua joista yksi on taas tiineenä.
Tuo ilmoitushan on vielä keltaisessa pörssissä, voisin käydä katsomassa.
Sain muuten kuvia silloin alussa tästä yhdestä raasusta joka siellä oli jäljellä.. Todella surkean näköistä. :(
Tuossa keltaisen pörssin viestissä näyttää olevan tytön numero, josta saisi helposti jäljitettyä asuinpaikan.
"KISSANPENTUJA, 16 kpl suloisia kohta luovutusikäisiä kissanpentuja. Pennut ovat maatiaisia ja kaikki erivärisiä; esim. punakirjava, harmaa, musta. Pentuja ei ole rokotettu yms. sillä kyseessä on tavallaan kaksi vahinkopentuetta. Ne ovat kyllä kaikki terveitä. Valitettavasti en pysty näyttämään pentuja "livenä", sillä ne sijaitsevat eräällä maatilalla, mutta otin niistä kuvia. Noudan myydyt pennut Lahteen, mutta en toimita pidemmälle. H. 15 e , puh. en viitsi sitä tähän laittaa, Lahti, osasto: Kissat"
Periaatteessa kun pistäisi pelkän linkin tuosta ilmoituksesta jonnekin lahdessa sijaitsevaan paikkaan.. Tai sitten vain joku enemmän asiasta selvillä oleva ottaa reilusti yhteyttä eläinsuojeluun. Niin kauan kuin ei kukaan sitä tee, jatkuu tuollainen menettely. Ne emot joilta pennut tapettiin/myytiin tekevät luultavasti jo uusia. Näit kuvan? Vai kirjoititko edes niin, se kun oli tuossa toisessa viestissä.. Oliko pahan näköinen?
Pentu oli kuvattu ulkona, todella ahdistuneen oloisena se niissä kuvissa "rääkyi". Todella pienikokoinen raukka, kaunis kissa, joka ansaitsisi paljon parempaa.
Pakko se on kyllä jotain tässä tehdä, jos jotain keksit niin mailaa minulle: [email protected], voidaan vaihtaa ajatuksia siellä jos siltä tuntuu.
Itse en kyllä enää pysty tuollaista menoa katsomaan.
Ainoa varmaankin joka kissojen hyväksi on, on ilmoittaa eläinsuojeluun. Riskinsä ihmiset varmasti tiesivät kun alkoivat näin toimimaan, joten kai siihen on varauduttu että kissat mahdollisesti lähtevät. Oletko itse jossain lähistöllä jos kerran olit sieltä ottamassa? Jos tietäisit paremmin mihin ilmoittaa. Itse en ole lahden lähelläkään. Ilmoituksenhan voi varmaan jättää nimettömänä jos haluaa. Oletko halukas ilmoittamaan? Tiedät mitä tyttö on kertonut ja nähnyt kuvan. Näin loppuisi toivottavasti kissanpentujen sekä emojen turha rääkkääminen.
En itse asu lähelläkään lahtea, yli 100km matkaa, mutta voin mailata jollekin lahtelaiselle joka asioita hoitaa ja kysyä, onko tässä mitään tehtävissä. Etsin netistä hänen mailiosoitteensa. Teen sen heti.
Saisi kissojen kärsimyksen loppumaan.
Jos haluat voin ilmoittaa palstalla, että miten asiat etenevät jos ne etenevät.
Täytyyhän tässä edes yrittää.
Hyvää kesää!