Iltalehti ja Ilta-Sanomat kertoi tänään, kuinka 33-vuotias menestyvä diplomi-insinööri päätyi surulliseen ratkaisuun, ja teurasti kylmäverisesti perheensä Espoon Matinkylässä. Tämä juuri asiakastukipäällikköksi ylennetty henkilö oli jämpti ja menestyvä töissään, ja hänellä oli kymmeniä alaisia työpaikassaan monikansallisen IT-yrityksen palveluksessa.
Tietääkö kukaan mistä yrityksestä on kyse?
Tietääkö kukaan mistä yrityksestä on kyse?
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kuulin tänään töistä lähtiessäni, että kyseisessä yrityksen nimessä olisi 3 kirjainta ja yksi kirjaimista olisi B. YT:kin kyseisessä yrityksessä lienee menossa.
Eihän ABB ole IT-alalla?
ABB:ssä on ainakin 2 B kirjainta, siinä mitä tarkoitin on vain 1 kpl :)
Pakko olla BMW, on niissa uusimmissa leluissa aika paljon ITtakin ja kylla niita Espoossakin on nakyny.
Kaveri oli insinööri (ei DI) eikä ollut HP:ltä. Eikä kukaan tapa itseään yt:n takia, kyllä ne syy yhteydet ovat moninaisemmat. Joskus sitten jokin asia kuitenkin on se viimeinen "tikki".
Mistäs tiedät niin varmasti ettei ollut HP:lta? Vähän epäilyttää...
Epäile ihan mitä haluat. Mutta HP:ltä hän ei ollut.
Vanhemmat olivat molemmat diplomi-insinöörejä. Yhteinen taival alkoi jo opiskeluaikoina Teknillisestä korkeakoulusta.
insinööri. Tai sitten väärentänyt DI paperit. Ja tämä on pitää paikkansa. Vaimonsa toki oli DI.
ei ollut HP:lla vaan firmassa jonka nimessä yksi B.
Onko IBM:n työntekijät niin peloissaan, ettei uskalla puhua asiasta oikealla nimellä...
Mistä lähtien TKK:lta valmistunut ei ole DI? Mutta ehkä se helpottaa ajatella, ettei ole niin korkeasti koulutettu kuin mitä oikeasti on. Voi mennä usko koulutuksen tuomaan onneen...
hiljempaa, ettei huomenna odota pöydällä verokortti.
Ja missähän vaiheessa - jokin muu kuin iltapäivälehti - on sanonut, että henkilö on TKK:lta valmistunut? Uskotko muutkin iltapäivälehtien jutut noin sinisilmäisesti? Herää pahvi pidä turpasi kiinni ja puhu vain asioista joista tiedät faktoja. Teitä paskanjauhajia on tämän asian ympärillä riittävästi muutenkin. Sitäpaitsi, koulutuksen tuomaan onneen on mennyt usko suurimmalta osalta IT-alalla jo kauan sitten. Koulutustasosta riippumatta.
Olen aivan samaa mieltä tuosta asiasta. Iltapäivälehtien toimittajat eivät koskaan tiedä missä todella mennään. Vituttaa tässäkin asiassa lukea ns. tuttujen haastatteluja, kun eivät todellakaan tunne asiaa ollenkaan. Tutuksi on varmaan riittänyt että asuu länsi-espoossa. Tai samalla ostarilla hk-blöön ostanut.
-kaverinmenettänyt-
Mikä onkaan tuon vahvan väitteesi pohja eli mikä on tietolähteesi ja miten sitä tulkitset? Ei suuret sanat suuta halkaise... Kaunaa toimittajia kohtaan? Vai tunnetko siis henkilökohtaisesti ihmisen? Et ainakaan nimimerkkisi mukaan tätä tekojen tekijää, koska hänhän elää (vai mitä menetit, siis)?
Hyvä jos on opistoinssi. Sen verran kuin se mitään sinänsä muuttaa. Vaan onko, siis?
EI ESPOOSSA..OON MENNY OHI
Missä sanottiin että kyseisen "monikansallisen tietotekniikkayrityksen Suomen-pääkonttori" on muka Espoossa? Hä?
http://www.iltasanomat.fi/arkisto/uutinen.asp?folder=/Uutiset/Kotimaa&pvm=18.5.2005&id=987135
Ei sun säälittävässä päässä sitten semmoinen ajatus käynyt, että kirjoittaja saattaisi tuntea sen eukon.
No äijästä tässä olikin puhe!
Tunteet pinnassa... Mutta asiahan on sinulle sitten selvä. Toivon jaksamista, ei kannata täällä hermoilla liikoja.
MUISTIO
Tapa, jolla Suomi toimii tietää hankaluuksia.
Vedättämällä ihmisistä viimeisetkin mehut pois,
tekemällä vääriä tuomioita, jahtaamalla syyttömiä,
käymällä fyysisesti kiinni asianomistajaan, uhkailemalla suullisesti tai fyysisesti tai aseellisesti, seurailemalla ihmisiä SUPOn toimesta ulkomaille, siviilien jahtaaminen poliisihelikoptereilla, väärien tietojen kirjaaminen lausuntoihin, syyttämisestä jo puolitoista vuotta etukäteen sopiminen, virkamiesten rankaisemattomuus, jättämällä rikosilmoituksia kirjaamatta, kavaltamalla toisten omaisuutta itselle, asella uhkaaminen poliisivirassa, antamalla huonon kasvatuksen lapsille ja näyttämällä ala-arvoisella koulutuksella esimerkkiä voi tietää vain ongelmia.
Suomi on munannut ja maksaa siitä parhaillaan hinnan; tarkoittipa tämä ihmisten sisäistä tai ulkoista pahoinvointia. Yksi asia kuitenkin on varma. Tämä kaikki on revitty SDP:n hallinnoimalle valtiolle ja siittä hyötyvät eniten. Vai oletteko koskaan nähneet Tarja Halosen, saati yhdenkään YLEisradion toimittajan kärsivän mistään?
Mielestäni tämä maa on aika kypsä paikka, jossa SDP:n siunaamat virkamiehet eivät koskaan syyllisty rikoksiin. Maan hätää pyörittää entiset kommunistit, nykyiset sosialistit ja tuloksen jokainen voi lukea seuraavan päivän lehdestä.
Jos Suomessa olisi samat arvot kuin läntisessä maailmassa, niin täällä olisi asiat hyvin. Ihmiset eivät kadehtisi, heillä olisi ystäviä ja kaikki toiminta olisi yhteiskunnallisesti kannustettavaa. Nyt vain SDP:läiset nauttivat ja muut on laitettu kommunistien maksumieheksi.
Suomessa ihmiset ajautuvat ahdinkoon ja tekevät epätoivoisia päätöksiä. Usein menestyksen takaa paljastuu kulissi ja sen hinta on kova. Niin tappoi nokian entinen johtajakin itsensä kun menetti lempilapsensa.
Miksi sitten asioille ei tehdä niin kuin lain mukaan tulisi menetellä ja pahoinvoiti poistuisi? Nykyään kaiken maailman rauhanaktivistit ja kaunosielut saavat elää ja olla, sekä umpinatseja muistuttavat poliisit harjoittaa mielivaltaa muiden virkamiesten suojeluksessa. Ei kiitos.
Tässä eräs syy miksi maassa ihmiset voivat erittäin huonosti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000036&posting=22000000008482394
Ikävää, että työntekijä joutuu tällaisen ratkaisun eteen. Osan vastuusta vieritän kyllä IBM:n irtisanomisuhkaan. Mukana on varmasti muutakin.
Eikö se murhaaja ollut töissä Espoolaisessa IT-yrityksessä? Eikö IBM:n pääkonttori ole Helsingin puolella?
pääkonttori on Munkkiniemessä joka kuuluu Helsinkiin.
Koti Espoossa, duuni muualla?
Kun HCD on kirjoittanut perheen tuhoamisesta...
Mies on ilmeisesti edelleen hengissä, joten kyseessä lienee Itsemurhayritys Oy.
Mies on ilmeisesti edelleen elossa, joten kysymyksessä täytyy olla Itsemurhayritys Ltd.
Nökötti jossain Hangon tai Turun tien varrella Espoossa. En ole varma, kun harvoin lähden Hesasta pois - muualle kuin kulttuurin pariin.
Ok.
Mietin vain sitä, miksi nuori nykyisin on niin kunnianhimoinen ja pakenee VASTOINKÄYMISIÄ niin julmalla tavalla?
Onko niin, että tämä uusi sukupolvi on pulla-mössö-sukupolvi? Jotain kummaa nuorten päässä pyörii tänä päivänä. Nopea rikastuminenko?
Eivät ole oppineet kestämään yhtään vastoinkäymisiä! Aina on paapottu, nyt kun pitäis ratkaista perheasiat ym. ollaan sormi p....ssä.
Iltalehden artikkelin mukaan Diplomi-Insinööri oli tunnollinen ja jämpti mies.
Monet sinkut pärjäävät urallaan paremmin kun ei ole perheestä huolehtimisen rasitetta taakkana.
Olisiko Diplomi-Insinöörin hermot pettäneet työelämän ja perhe-elämän ristipaineessa.
Japanilainen mies uhraa lähes kaiken aikansa työnantajansa hyväksi, perheelle voi jäädä vain 15min päivässä.
Ehkä DI näki perheensä uhkana uralleen ja pyrki raivaamaan tämän esteen konkreettisesti.
Täyttä ymmärrystä vaillahan tuo henkilö on ollut, mahdollisesti kärsinyt stressistä ja paineista jo kauan.
Ei siis ollut ensimmäinen kerta, kun joku ottaa hengiltä ensin perheensä ja sitten itsensä. Paitsi että nyt tuo itsemurhayritys (siitä kai oli kyse) ei onnistunut. Tuskin tämä jää viimeiseksikään. Ihmetyttää vain miksi itsemurha ei "riittänyt", miksi piti tappaa perhe.
Näissä tapauksissa mieleeni tulee yksi tapaus tuolta hyvin, hyvin kaukaa ajassa. Silloin eräässä Itä-Suomen kaupungissa erään pankin johtaja ampui vaimonsa ja kaksi lastaan. Arvatkaapa mistä syystä. Siksi että tämä pankinjohtaja oli mennyt myöntämään 50 000 markan lainan henkilölle, jonka esittämät vakuudet lainalle eivät olleetkaan niin hyvät kuin olisi pitänyt.
Pankinjohtaja päätteli, että hän on häpäissyt itsensä ja sukunsa koko maailman edessä tekemällä virheen. Ei halunnut että perhe joutuu olemaan vihan ja halveksunnan kohteena loppuelämänsä. Siis todella fiksua fundeerausta.
Johtaja siis "pelasti" perheensä, mutta kunnian miehenä ilmoittautui itse poliisille.
Tämä vain esimerkkinä siitä, että näissä tapauksissa saattaa olla takana mitä tahansa meille tavallisille tallaajille täysin käsittämättömiä juttuja. Yhteistä kai on vain se, että tekijä on ainakin tekohetkellä ymmärrystä vailla. Siis kokonaan vailla, ei vain täyttä ymmärrystä vailla.
IBM
Ihmetyttää vähän IBM:läisten arkajalkaisuus kun omasta yrityksestä ei uskalleta puhua tällaisessa negatiivisessa asiayhteydessä kuin viittaamalla yritykseen jonka nimessä on kolme kirjainta ja B. Sinä sentään uskallat sanoa sen suoraan. Kaikkihan sen kuitenkin tietävät, että murhaaja on IBM:n palkkalistoilla.
Onko totta, että IBM:llä hallitaan työntekijöitä pelolla ja YT-uhkalla näin törkeästi?!?!
Ei pelolla ole tosiaankaan mitään tekemistä tämän asian kanssa. Ei myöskään menossa olevilla YT-neuvotteluilla.
Ei vain tosiaankaan tee mieli retostella asialla, joka on kipeä ja sattuu todella lähelle monellekin omalla kohdalla. Kunnioitus läheisten tuskalle, sekä työkavereiden surulle estää täällä höpöstelyn. Olemme jokainen aikuisia ihmisiä ja suuri osa myös itsekin perheellisiä.
Josko jotain sinullekin nämä muutamat rivit selvittäisivät?
IBM johtaa tosiaan pelolla ja uhkailulla. Perheensä tappanut isä sai keskiviikkona eropaketin. Päätti sitten ratkaista asiat näin ikävällä tavalla.
Pitääkö tosiaan paikkansa?
Tuollainen tosiasioiden hämärtäminen ja tunteellinen sumeilu ei nyt auta. Työelämä vaatiii ihmiseltä uhrauksia yhä enemmän, se on nyt vaan nähtävä. Eikä ole edes uusi ilmiö.
Oliko it-neuvottelut käynnissä vai ei ? Koskiko irtisanomisuhka perheenisää vai ei? Vastaa näihin, pysytään asiassa. Johtopäätökset (miten vaikutti miehen päätöksiin vai vaikuttiko lainkaan) on erikseen, mutta tilanne on tunnettava. IBM osaltaan varmaan sumuttaa ja pesee kätösiään minkä ehtii, tullaan vielä näkemään.
Oletteko koskaan miettineet, millainen valta sekä yksilön että yhteiskunnan tasolla näillä monikansallisilla yrityksillä on? No. Meni uusiksi ainakin minun vaatimaton suhteeni IBM:än. Ne tietävät sen ja sumutusta odotettavissa sekä huomion suuntaamista toisaalle.
juurihan yksi hemmo sai IBM:ltä hyvät rahat kun esimies oli haukkunut idiootiksi ja bonarit jäi IBM:ltä maksamatta..
Pyydän Sinua hieman miettimään arvomaailmaasi, kun laitat tälläisen "lööpin" tänne.
Kyse on epätoivoisen ahdistuneen ihmisen teosta.
Ethän lisää kärsimystä, kiitos.
Kyseinen perheenisä on tehnyt pahimman mahdollisen rikoksen mitä ihminen voi tehdä, riistänyt hengen vaimolta ja kahdelta lapselta. Syitä on varmasti monenlaisia, mutta teko ei muutu miksikään. On ihminen miten ahdistunut ja epätoivoinen tahansa, hänellä on oikeus tehdä vain itselleen mitä lystättää. Joten laitetaanpa nämä asiat oikeaan järjestykseen. Jotenkin tämän koko asian tuonti tähän yhteyteen tuntuu aika kornilta. IT-ala ei ole syypää yksittäisen ihmisen todella älykääpiömäiseen tekoon. Elämän selviytymistaistelussa jokainen kohtaa hankalia tilanteita, joissa itse tekemistään ratkaisuista on itse vastuussa.
Ehkäpä vain Darwinin laki toteutui.
"On ihminen miten ahdistunut ja epätoivoinen tahansa, hänellä on oikeus tehdä vain itselleen mitä lystättää."
Ihmisellä ei ole oikeutta tehdä edes itselleen mitä lystää. Mikäli ihminen on itselleen vaarallinen, lääkärillä on oikeus määrätä hänet pakkohoitoon.
Heikot sortuu elon tiellä, psykopaatit sen kun porskuttaa.
eihän pakkohoitoonkaan voi määrätä ihmistä ihan mitenvaan Ei edes sellaista joka on jo aiemmin ollut mielenterveystoimiston listoilla.Ehei se niin yksinkertaista ole.TIEDÄN omasta kokemuksesta.
Mikäli henkilö on lääkärin mukaan todennäköisesti mielisairauden tai vakavan mielenterveyden häiriön takia välittömässä hoidon tarpeessa tai vahingollinen itselle tai muille, voidaan hänet lähettää sairaalaan tarkkailtavaksi vastoin tahtoaan. Mikäli neljän vuorokauden tarkkailun aikana todetaan, että em. pakkohoidon edellytykset ovat olemassa, voidaan henkilö määrätä pakkohoitoon kolmeksi kuukaudeksi.
Voi olla, että olen ymmärtänyt asian väärin, joten kannattaa tarkistaa asian täältä
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1990/19901116
Varmaan kova stressi/vastuu/paine/ylityöt ehkä ajoi tähän...
tai sitte wintoosa kaatui sen viimesen kerran...
Vittumaisilla/uskomattoman tyhmillä asiakailla ei välttämättä ole mitään tekemistä ko. asian kanssa.
"Mun internet on rikki" kun näytössä lukee No singnal.
Kaverin työ nyt ei sattunut olemaan mitään loppukäyttäjien neuvomista. IT alalla on vähän muutakin asiakkuustukea kuin selaimen käyttäjän loppukäyttäjätuki. Niin sinä kuin 99,5 % ihmisistä luulee, että tietotekniikka on windowssia ja weppiä.
Onkohan kukaan tällä palstalla roikkuva kuullut sellaisesta asiasta kuin AKUUTTI PSYKOOSI?
Sellainenkin on olemassa eikä siihen välttämättä tarvita rahahuolia, yt-neuvotteluja, kieroutuneita arvoja tai muutakaan, mitä näillä palstoilla on ehdoteltu. Tietysti ne voivat toimia yhtenä laukaisevana tekijänä. Jos joku on joutunut tekemisiin avoimen psykoottisesti käyttäytyvän ihmisen kanssa, hän todennäköisesti tietää, ettei ko henkilö silloin pysty harkitsemaan tekojaan.
Pakkohoitoon määrääminen ei myöskään ole ihan yksinkertainen asia, ei siis verrattavissa lääkemääräykseen.
Ja vielä. Ei se DI:n tutkinto ja palkka takaa paikkaa taivaassa. Keskiverto DI:n palkka on huomattavasti huonompi kuin esim. lääkärin eikä juristienkaan palkkaa ei voi moittia, pari ammattikuntaa mainitakseni. Ja monella korkeasti koulutella on taakkanaan melkoiset opintolainat. Lisäksi Suomessa tuloerot ovat kuitenkin suhteellisen pieniä verrattuna moneen muuhun Euroopan maahan, joten kyllä useimmat DI:t ovat ihan tavallisia ihmisiä.
Ja mitä helkatin väliä on, oliko kyseinen henkilö IBM:llä vai HP:llä?
Toinon, että perheen omaisille riittää tukea ja voimia näinä vaikeina aikoina.
helvetissä uskoa, että tämä tekijä tuskin on edes korkeakoulua nähnyt! (fakta)
PS. Dippainssit eivät päivystä. Ihmekkös tuo jos keskiansiot jäävät lekureista ;) Päivätyö se miehen tiellä pitää..
Mä kyllä luulen että on nähnyt. Opiskelusta siellä en ala väittelemään.
ps. tämäkään tekijä ei päivystänyt. joskus ehkä muttei enää aikoihin. ( fakta )
On hyvin murheellista että tässä inhimillisessä tragediassa joutuivat syyttömät kärsimään.
Teko sinänsä oli hyvä ja oikeutettu, mutta kohdistui nyt aivan vääriin henkilöihin.
Kuka olisi ollut sitten mielestäsi oikea kohde tälle järjettömälle ja tarpeettomalle väkivallanteolle?
...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000008607357
--