Terve.
Olen varmaan helvetin tyhmä kun tällästä kysyn, mutta:
Mitä on kellotus ?
Mitä siinä tehdään?
Miten tehdään?
Tiedän, että joitain osia tarvitsee, esim. tuulettimia lisää kun kellotetaan, mutta mitä muuta ? Ajattelin kellottaa 400 MHZ koneeni 500 MHZ:ksi. Onnistuuko ? Ja miten ?
Jos joku viitsisi kertoa alusta alkaen mitä tehdä, niin olisin kiitollinen.
Koneen kellotus.
5
2435
Vastaukset
- Markku
Ensinnäkin tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassa.
Kellotus on sitä, että pyritään saamaan koneen prosessori ja muut toimimaan korkeammalla kellotaajuudella kuin mitä se alkujaan on.
Nyky prosessoreissa on kerroin lukittu ja ainoa mahdollisuus on "ylikellottaa" muuttamalla FSB eli Front Side Bus eli koneen väylätaajuutta jolloin prosessorin, muistien ja PCI väylien toiminta taajuus muuttuu, yleensä korkeammaksi kuin alkuperäinen.
Sanot koneessa olevan 400MHz prossun joka todennäköisesti toimii 100MHz FSB:llä ja kerroin on 4 eli 4x100 on 400MHz.
Jos prosessorin kerroin on lukittu niinkuin yleensä, ainoa mahdollisuus on siis kasvattaa väylätaajuuden nopeutta.
Se pitää selvittää onnistuuko sitä tekemään emolevyn BIOSista. Eli painamalla koneen käynnistyksen alussa DEL tai insert riippuen mikä emolevy on kyseessä, se yleensä näkyy alussa jossain alalaidan paikkeilla kun kone näyttää prosessori ja muistitietoja.
Käytännössä siis tässä tapauksessa jos halutaan 400MHz prossu kellottaa 500MHz niin joutuu väylätaajuutta nostamaan 124MHz eli 124x4 olisi silloin haluttu 500MHz.
Jos prosessorin jäähdytys palikka eli siili on riittävän iso ei tarvita mitään muutoksia niihin eikä lisä tuulettimia mutta BIOSista voinee tarkkailla lämpötiloja kohdasta PC health tms vastaava kohta.
Tuossa tapauksessa voi kyllä kokeilla sitä kertoimenkin muuttamista mutta se ei välttämättä muutu mihinkään vaikka sitä voikin muuttaa BIOS asetuksista mutta prossu ei kuitenkaan suostu muuttamaan.
Väylätaajuuden nostoa kannattaa kokeilla vähä kerrallaan ja tallettaa mutokset BIOSissa ja silloin kone käynnistyy uudelleen ja alussa näkee mikä on prossun taajuus. Jos kone jumittaa eli ei käynnisty, muutetaan väylätaajuutta alaspäin kunnes taas toimii ok.
Muropaketti sivuilla on jonkin verran enempi asiaan liittyvää mutta tämä periaatteeltaan. - antti
jos sull on merkkikone esim.hp,compaq,nokia
niin sä et voi kellottaa,ainoastaan omatekoista konetta voi kellottaa! vituttaaks?
osta uus kovalevy, vaikka 40gt, n.1500mk
turbotuuletin , n.500mk
siinä on muutama halpa ratkaisu- sdsdds,,,,,,,,,,,,,,
mittäää sää markoista vielä puhut?
- KakaratPoisNetistä
sdsdds,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
mittäää sää markoista vielä puhut?
Miten niin VIELÄ?!?!?!? Puhunu viimeks vuonna 2002...
Kandeisko ehkä kahtoo koska on viimeks postattu ennen kuin tulee viisastelee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t475306Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo753190Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel203038HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432901Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L312163Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi441726Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962281649Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911605Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4151369Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2581284