Asioidessani vantaalla eräässä kauppakeskuksessa oli liikuntaesteisen pysäköintipaikalla vanha mies autossaan istumassa. Hänellä ei ollut liikuntaesteisen tunnusta, eikä myöskään välittänyt näyttämästäni tunnuksesta. Päätinpä sitten vartin odottelun jälkeen viemään autoni muualle, silloin näin kun tuo auto lähtikin paikalta pois. Tein U-käännöksen ja yritin samalle paikalle uudestaan, no nyt siihen ehti kurvata toinen auto. Autosta nousi tummaihoinen kaveri WOLT kassi kainalossaan ja paineli jonnekin. Odottelin tässä n. vartin ja kuskin tullessa takaisin näytin hänelle liikuntaesteisen pysäköintitunnusta, hän osoitti edessä olevaa liikennemerkkiä jonka mukaan pysäköinti on sallittu 5 min ajaksi. No nyt osoitin hänelle takana olevaa liikennemerkkiä jossa paikka ilmoitetaan kuuluvaksi liikuntaesteiselle. No kuski vain tokaisi "sori" ja poistui paikalta. No nyt sain auton osittain ko. paikalle, koska edellä oleva auto oli osittain ruudussa, jäi autoni osittain jalkakäytävälle. Taakseni ilmestyi tilataksi, kuskina tummaihoinen mies. Edessä olevan auton poistuttua siirsin autoa sen verran ettei ollut enää jalkakäytävän päällä, silloin taksikuski näki minun olevan liikuntakykyinen ja totesi minulle paikan olevan invapaikka (olen keuhkoiltani niin sairas, että ene kykene liikkumaan pitkiä matkoja kävellen).
ELI KUNNIOITETAAN LIIKUNTAESTEISIÄ JA ANNETAAN HEILLE PYSÄKÖINTIMAHDOLLISUUS HEILLE KUULUVILLE PAIKOILLE!
Liikuntaesteisen pysäköinti
Anonyymi-ap
1
492
Vastaukset
- Anonyymi
Olet oikeassa. Olen myös harmistunut ihmisiin jotka käyttävät liikuntaesteisten paikkaa..Usein ovat nk. romaaneja, mamuja nuoria eli mitä komeampi auto sen enemmän ollaan välittämättä invapaikan merkistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-125686Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite835315- 1253344
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin893278- 1181064
- 561030
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130962- 43746
- 37745
- 23699