Kohtuuton ulosotto ja velkojan ahdistus

Anonyymi-ap

Miten te velkojat olette pärjänneet näinä ankeina aikoina, kun ulosotto on täysin kohtuutonta? Ulosotto pitkittyy ja pitkittyy, eikä pääoma lyhene ollenkaan. Yhteiskuntakin on meitä vastaan. On menossa suuri puhallus, jossa vapaamatkustajat yhteiskunnan tuella varastavat toisten rahaa.

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teidän velkojien täytyy nyt vaan odottaa että maailman tilanne muuttuu. Sota on tuonut kaikille iso ylimääräisen kuorman, myös velallisille. Rahaa ei riitä jaettavaksi.
      Sori siitä ja pitkää pinnaa.

    • Anonyymi

      Hienosti tässä on pärjäilty! Vuosikaudet on Suomen ihanan innokas ulosottolaitos kupannut velalliset nälkäkuoleman partaalle niin kulisseissa sovittiin että annetaan niiden nyt hiukan vetää henkeä etteivät heitä veiviään kesken leikin. Lypsävää lehmää ei nääs kannata tappaa. Nyt täytyy vaan vuosi ottaa kans maltillisesti ja ei tässä mitään hätää oo kun just hiljattain vielä tuli itsekin ostettua voudilta yks maatila kaikkine mausteineen noin viidesosalla sen oikeasta arvosta. Velallisen velathan ei silti lyhentyny kun toi kauppahinta meni korkoihin ja kuluihin. Ton voi sitten laittaa joskus lihoiksi jos alkaa siltä tuntua mut kyl tässä ny joo ihan hyvin ookoo menee vielä hetki ilman moisia liikkeitäkin.

      • Anonyymi

        No just. Asia vaatisi maalaiskomedian joka perähikiälle, jotta saamme nauraa. Kokea kaikki tunteet alkaen pilkallisesta hörönaurusta päättyen murhanhimoon.
        Kukaan ei ole hassumpi tyyppi täällä maan kamaralla, kuin setelien perässä henkensä antanut.
        Kuten vanha intiaaniviisaus on: mitä syöt jos sinulla on vain taskut täynnä seteleitä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7256
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4028
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      56
      3549
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      46
      3062
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2786
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    7. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2236
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2228
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      46
      2191
    Aihe