Byrokratia on sitä, että vaaditaan pikkulaisia asioita suuntaan ja toiseen koko ajan, jotta saa vaivaisen toimeentulon joka kuukausi ja näin elämän loppuun asti.
En tiedä kuinka teillä, mutta minulla vintti palaa.
Tänään sain perustelukirjeen työvoimavirkailijalta erittäin korkealta taholta, jossa selitetään mitä saa ja ei saisi, minkä kuitenkin voisi hakea.
He vastasivat siihen, että valitin, että olen ollut puoli vuotta ilman tuloa, koska byrokratia nollaa yhteispelinä yrityksen saada rahaa ulos.
Puoleen vuoteen mahtui syvällisempää kriisiä rahattomuuden suhteen, mutta muuten nekin menivät hyvin, koska Suomessa köyhäinapu suhteellisesti toimisi.
Jopa laihduin ja sain terveellisemmän painon takaisin.
Pidemmällä aikavälillä kuitenkin on testaamatta, kuinka köyhyys, tulottomuus vaikuttaa terveyteen, että onko tulottomuus edullisempaa tai ei, koska jos sairastuisi niin kuka maksaisi hoitoviulut, jos vielä hoitoa saisi silloin joskus?
Edullisempi olisi ollut sairastumatta, mutta ylläpitää ajoissa terveitä elintapoja.
En ole velkaa mitään ja ei ole laskuja, olen vapaa, vaikka arki pyörii ruoan ympäri. En edes ajattelee Kelaa, joka sen jälkeen kun alkoi huijata kansalaisiaan, koska oli tarkoitus uudistua, että ehkä Kela vain väsyi maksaa tukia koko ajan ja tahtoi päästä kansalaisista irti, niin sen jälkeen Kela alkoi näyttäytyä aika negatiivisessa valossa samansuuntaisesti Sossun kanssa, jonka maine on aika heikko. Tästä katsottuna olen erittäin iloinen, että saan levätä Kela palvelusta, joka ei loppujen lopuksi johtanut mihinkään. Ainoa entinen toimiva instanssi, johon luotti sokeasti, ei loppujen lopuksi ollut sekään mikään luotettava ja ikuinen.
Onko täysi tulottomuus kuitenkin yhtä hyvä VAIHTOEHTO kuin että roikkuisi puolet elämästään viranomaisten niskoilla, jotta sen jälkeen heräisi tajuamaan, että valtio ei tahdo enää ketään itselleen. Yksilöllinen vapaus sen sijaan on täydellisyyttä. Kuka osaa olla vapaa muista? Toimeentulon Suomessa Toimeentulottomuus olisi tasaarvoinen tapa olla olemassa vaille mitään kiinnitystä turhiin kuormittaviin asioihin. Ainakin vaihtoehto se on.
Voiko käydä, että toimeentulottomuus on parempi kuin toimeentulollisuus
1
132
Vastaukset
- Anonyymi
Olen valmis vaihtotalouteen hänen kanssaan, joka ymmärtää tavaravaihdon arvon. Vaihdosta puuttuu rahatalous, mikä on helpottavaa. Ainoa tarve on tavaran käyttötarve. Muuten koko yhteiskunta ymmärtää vain rahatalouden päälle, eikä se ymmärrä mitään muuta olemassaolon muotoa. Siksi rahattomalle ovat kiinni kaikki normaalit palvelun muodot, jotka myös kuuluvat perustarve palveluihin. Niitä ei saa, koska perustarve palvelu toteutuakseen, kulkee ensin ihme reittiä pitkin kuten, jotta saisi rahaa pankista, pitää OMISTAA puhelimen, joka maksaa saman verran kuin toimentuloraha. Kun puhelinta ei ole, niin mitään saa ulos pankista. Raha on ensisijainen ja puhelin on toissijainen, vaikka yhteiskunnassa arvojärjestys muuttui, eikä siis toimeentulokulttuuri enää ollut jatkokelpoista. Virkamiehet eivät kuitenkaan virhettä näe tai hyväksy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1562919Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2842610Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.671740Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e431628Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221266
- 1101194
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141134Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3381037