Ubuntu tablettiin

Anonyymi-ap

Onko palstalaisilla kokemuksia Google Playn UserLAndistä jolla pystyy käytämään Ubuntu-käyttöjärjestelmää tabletissa roottaamatta sitä?
Pystyykö UserLAndin tablettiin kerran asennettuaan päivittämään aina uusimpaan Ubuntuun sitten jatkossakin, vai menisikö se tabletti edelleenkin käyttökelvottomaksi Android-käyttöjärjestelmänsä vanhentuessa?

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollaisesta mahdollisuudesta en ole kuullutkaan. Kuitenkin hieman häiritsee ajatuskin, että Android olisi samalla laitteella.

      Itse olisin kiinnostunut jostakin vaikka vähän käytettynä ostetusta tabusta (eli akku kunnossa) johon saisi asennettua Linuxin, mutta tulisi löytää yhteensopiva rauta ja sitten näin ei-it-guruna tuo roottauksen ym. tekeminen on avoin kysymys.

      Valmiit laitteet tuppaavta olemana melko hintavia, joskaan en sen tarkemmin ole perehtynyt niiden spekseihin, eli hinta-laatuun.

      "Linux Tablets: What are Your Options?" / 30 Jan 2023

      - https://itsfoss.com/linux-tablets/

      Itsellä tabun käyttö olisi melko rajallista, käyttöä vain silloin tällöin ja siksi ajatus maltillisesta hinnasta.

    • Anonyymi

      Hyvin Ubuntu toimii tabletissakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3661
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2610
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2432
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1954
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      27
      1668
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      21
      1498
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1235
    Aihe