Ubuntu tablettiin

Anonyymi-ap

Onko palstalaisilla kokemuksia Google Playn UserLAndistä jolla pystyy käytämään Ubuntu-käyttöjärjestelmää tabletissa roottaamatta sitä?
Pystyykö UserLAndin tablettiin kerran asennettuaan päivittämään aina uusimpaan Ubuntuun sitten jatkossakin, vai menisikö se tabletti edelleenkin käyttökelvottomaksi Android-käyttöjärjestelmänsä vanhentuessa?

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollaisesta mahdollisuudesta en ole kuullutkaan. Kuitenkin hieman häiritsee ajatuskin, että Android olisi samalla laitteella.

      Itse olisin kiinnostunut jostakin vaikka vähän käytettynä ostetusta tabusta (eli akku kunnossa) johon saisi asennettua Linuxin, mutta tulisi löytää yhteensopiva rauta ja sitten näin ei-it-guruna tuo roottauksen ym. tekeminen on avoin kysymys.

      Valmiit laitteet tuppaavta olemana melko hintavia, joskaan en sen tarkemmin ole perehtynyt niiden spekseihin, eli hinta-laatuun.

      "Linux Tablets: What are Your Options?" / 30 Jan 2023

      - https://itsfoss.com/linux-tablets/

      Itsellä tabun käyttö olisi melko rajallista, käyttöä vain silloin tällöin ja siksi ajatus maltillisesta hinnasta.

    • Anonyymi

      Hyvin Ubuntu toimii tabletissakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      93
      7557
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4017
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3556
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2941
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2692
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2451
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2424
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2389
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2135
    Aihe