Moi oon tyttö Itä-Suomesta ja päätin tulla kertomaan teille kuukautisista.
Kuukautiset ovat merkki siitä että olet"sukukupsä" eli voit saada lapsia.Kuukautiset ovat kohdun limakalvoa ja verta.Kohtu supistelee limaa ja verta pois syynä syntyy kuukautis kivut.Ne tulee silloin jos munasolu ja siittiösolu ovat "yhdessä" ja menneet kohtuun tekemään alkiota.
Kuukautiset alkavat yksilöllisesti mutta 8-15 ikä vuosi on se milloin ne pitäisi alkaa.Kuukautiset voivat olla runsaat tai niukat ja kuukautisten väri voi olla tumman-,kirkkaan punaista,mustaa(riippuen viimme vaihdostasi).
Klimpit ovat usein mustia.Hyviä Side merkkejä:Always,Libresse(itse käytän näitä merkkejä)
Jos koet että kipusi on sietämätöntä ja et voi oikeen tehdä mitään,kannattaa ottaa särkylääkettä tai jäädä kotiin.Pahemmassa tapauksessa mene lääkäriin näytille.
Vaikka en ole asiantuntia tässä asiassa niin haluan auttaa teitä,joilla alkaa tai ei ole alkanut niin mitä tulevaisuudessa tulee tapahtumaan.
Tamponi EI voi jäädä jumiin,mutta älä käytä sitä yli 8h,koska tulehduksen riski on iso.
Haluan auttaa monia teitä jotka ovat tietämättömiä asiasta.
T:13v tyttö♡♡
pss:me selvitään,HYVÄ TYTÖT!!
Mitkä menkat ovat?
6
491
Vastaukset
- Anonyymi
Harvalla 8 vuotiaalla alkaa menkat.Koska jos näin on niin sen ikäsellä valkovuodon pitäis alkaa 6 vuotiaana tai aiemmin ja se on hyvin epätodennäköistä että 6 vuotialla alaa valkovuoto.
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17756670P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Lääketieteellisesti ja sosiaalisesti alle 8-vuotias tyttö tai alle 9-vuotias poika on liian nuori tullakseen murrosikään.
Jos murrosikä alkaa alle 8-vuotiaalla tytöllä, fyysistä kehittymistä voi olla tarpeen hidastaa.
Hidastaminen tehdään lääkkeellä, jonka käyttö on lisääntynyt lähes puolella vuosikymmenen aikana.
Tärkein syy jarrutushoitoihin on se, että varhaiseen murrosikään liittyy vakavia riskejä: pituuskasvu päättyy liian varhain sekä riskit sairastua rintasyöpään ja tulla hyväksikäytetyksi kasvavat. - Anonyymi
On kyllä hyvää tietoo
- Anonyymi
Ne tulee silloin jos munasolu ja siittiösolu ovat "yhdessä" ja menneet kohtuun tekemään alkiota.
Jos noin tapahtuu niin tyttö/nainen on raskaana ja kuukautiset jää pois - Anonyymi
Hei mulla on kysymys, onko normaalia jos on ollut menkat nyt jo 9 päivää putkeen? Ennen tätä mulla oli noin 3kk tauko menkoista ja oon siis 13 eli varmaan ohan normaalia mutta ne ei ole vieläkään loppunut? Öisin ei tule mitään mutta päivällä klo. 12 jälkeen alkaa taas..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1044008
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se512880- 1152693
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣422228Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311960Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291793Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2421773Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?891638- 271632
- 261443