Etelä-Italia ihastuttaa!

Bellissima

Miksi, oi miksi, kaikki suomalaiset (ja muutkin!) turistit haikailevat pohjoisen turistikaupunkeihin? On totta, että Rooma, Venetsia ja ennen kaikkea Firenze ovat näkemisen arvoisia, mutta se todellinen, aito ja oikea Italia löytyy etelästä!

Paikallisetkin karttavat pohjoisen turistirysiä viimeiseen asti ja hakeutuvat etelän kauniille hiekkarannoille lomailemaan; esim. Palinurossa (n. 150 km Napolista etelään) on yksi Italian kauneimmista rannoista ja jos sinne menee alkukesästä tai syksyllä, ei paikallisetkaan vielä ole kansoittaneet rantoja. Bella bellissima!

Ihmiset ovat aidompia, ruoka on aidompaa. Ja kyllä: siellä on köyhempää, likaisempaa, meluisampaa.. mutta eikö matkailun yksi päätarkoitus olekin tutustua mahdollisimman alkuperäiseen kulttuuriin? Tai no, joillekin riittänee aurinko ja yöelämä sekä pakollinen kiertoajelu, mutta minä tahdon muutakin.

Etelän pikkukylät hurmaavine ihmisineen ovat todella kokemisen arvoisia ja löytyyhän sieltäkin ns. "kovia" nähtävyyksiä kuten Pompeiji, Vesuvius, Amalfin rannikko, Sorrento, Capri ym saaria..

Itse lukuisia kertoa Italiassa reissanneena (pohjoisesta Sisiliaan) olen ehdottomasti sitä mieltä, että etelä on suotta jäänyt pohjoisen nimikaupunkien varjoon..

Kannattaa todellakin kokeilla omatoimimatkaa ja vuokrata talo/huoneista vaikkapa Campanian maakunnasta ja lähteä löytöretkelle aitoon oikeaan Italiaan!

Buon viaggio!

5

2666

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amore

      Italiaa kierrettyäni olen ehdottomasti sitä mieltä, että Napoli ympäristöineen on Italian parasta ja aidointa aluetta. Tiedän, että ihmiset pelkäävät lähteä ominpäin kiertelemään, mutta se kannattaa.

    • mape

      ...tuota "aito"-sanaa. Aivan liian moniselitteinen adjektiivi tässä(kin) asiayhteydessä...
      (kaunis, mukava = "aito"?!)

      Mitä tarkoittaa "todellinen, aito ja oikea Italia"?
      Pohjois-Italiakin on todellista Italiaa (vilkaisehan karttaa..). Turistien paljous sekä tapojen ja elämänmenon erilaisuus ei tee pohjois-Italiasta yhtään sen vähemmän oikeaa ja "aitoa" (eihän Italiassa edes ole pelkästään ulkomaisille turisteille rakennettuja lomakyliä, kuten monissa muissa suomalaisten suosimissa maissa).

      "eikö matkailun yksi päätarkoitus olekin tutustua mahdollisimman alkuperäiseen kulttuuriin?"
      Miten määrittelet mikä on alkuperäistä? Globalisaation myötä on harvinaista (mahdotonta?) löytää jotain täysin koskematonta kulttuuria (jos sitä tarkoitit alkuperäisellä). Se McDonalds on löytänyt tiensä kaikkialle... Jos jotain täysin koskematonta haluaa, pitää matkustaa Borneon viidakkoon... ;)

      Olet oikeassa siinä, että etelässä esim. rannat (ja se meri!) ovat yleisesti ottaen kauniimpia, mutta minusta on silti typerää väittää jonkin olevan aitoa ja alkuperäistä ja toisen epä-aitoa, koska tämä vastakkainasettelu etelä vs pohjoinen on kuitenkin vain mielipidekysymys ("yksi tykkää äidistä, toinen tyttärestä")! :)

      • Bellissima

        No jos haluat lukea ja tulkita tekstiäni tuolla tavoin, niin tottahan olet oikeassa; kyllä Italia on Italiaa niin etelässä kuin pohjoisessakin.

        Valitettavasti vaan siellä pohjoisessa se italialaisuuden syvin olemus (jota en nyt ala selittää; sen tietää tai ei tiedä) on hiukan vaikeammin havaittavissa ja löydettävissä.

        Ja et voi kai kiistää, että turismi on keskittynyt juuri pohjoiseen - eli jos haluaa löytää ENEMMÄN alkuperäisiä ihmisiä ja elämäntapaa, se löytyy etelästä.

        Mainitsin jo aloituksessani, että pohjoisessakin on puolensa; itsekin olen aivan narahtanut Firenzeen - turisteista huolimatta. Mutta suoraan sanoen en ole monilla matkoillani juurikaan oppinut tuntemaan pohjoisen "alkuperäiskansaa" - sen sijaan etelässä ei voi välttyä pääsemästä kosketuksiin italialaisten kanssa..

        Eli tottakai asialla on puolensa ja näkemyksiäkin on monia.

        Pointtini nyt lähinnä oli, että kannattaisi muistaa, että elämää on muuallakin kuin suosituimmissa turistikohteissa ja kyllä: edelleen olen sitä mieltä, että etelästä se ainakin minun kriteerieni mukainen "aito oikea" elämänmeno löytyy! ;)


    • jklölkj

      Kummallista. ettei kukaan mainitse täällä sanallakaan iki-ihanaa Garda-järveä, joka sentään on yksi noista pohjoisen Italian kauneimmista järvistä, ihanine vuorineen ja vanhoine kapeine katuineen ja taloineen.

      Ilmasto on siellä niin puhdasta ja raikasta vuoristoilmaa sitruunapuineen (Limone) mahtavine ruusupuineen ja putouksineen.

    • sisiliskonen

      Itsekin pidän enemmän eteläisen Italian tunnelmasta, etenkin Sisilia on vuosien saatossa onnistunut valloittamaan sydämeni. Se on jotenkin manner-Italiaa rentouttavampi kohde, jolla on omat perinteensä ja tapansa, ihan ruokalajeista alkaen. Sisiliassa näkyy myös paikoin antiikin kreikkalaisten vaikutteet, joten nähtävyyksiä on monenlaisia. Mainio suomenkielinen sivusto Sisiliasta löytyy osoitteeesta: http://sisilia.net/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      900
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      637
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      531
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      515
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      449
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      399
    Aihe