Sunnuntaina tulee poikakaverin kanssa täyteen 7kk, ja olemme molemmat vm 87, eli kuitenkin ainakin hitusen tajuamme elämästä. Viime kesänä musta ja eräästä luokkakaverista tuli erittäin läheiset, ja nykyään ollaan tosi hyviä ystäviä. ja ongelma on nyt siinä, että vaikka kuinka paljon rakastankin omaa jätkääni, niin aina viikolla kun en nää häntä, ajatukset siirtyy tähän luokkakaveriin..! Ja se jätkä on ihan laittoman komee, mutta kokematon kuitenkin. Ja se vaan on mies mun mieleen. Mutta niin on jätkäkaverinikin. Eilen oli niin hirvee olo ku huomasin et liikuntatunnillakin vahtasin vaan tätä luokkakaveriani.. :( Mut sen mä tiedän että rakastan jätkäkaveriani enemmän ku mitään muuta, mutta kai mä sitte ikävöin sitä niin paljon viikot että kohdistan tän rakkauteni sitte luokkakaveriini..
Mä en kestä kohta enää.. Tämä henkilö istuu joka tunti mun vieres/edes, ni yritä siin sitte olla niinu ei mitää tunteita olis.. Mutta onneksi viikonlopun vietän jätkäkaverini kans, ni tämä yksi sitten unohtuu.. sanokaa pliis mitä mun kannattas tehdä? ja kiitos sitten niistä asiallisista viesteistä. Ei kiitos niille huora-viesteille.
Mä en kestä kohta enää.. Tämä henkilö istuu joka tunti mun vieres/edes, ni yritä siin sitte olla niinu ei mitää tunteita olis.. Mutta onneksi viikonlopun vietän jätkäkaverini kans, ni tämä yksi sitten unohtuu.. sanokaa pliis mitä mun kannattas tehdä? ja kiitos sitten niistä asiallisista viesteistä. Ei kiitos niille huora-viesteille.
Vastaukset 8
Vanhimmat
-viestit voit todellakin jättää arvoonsa.
Suosittelen, että otat etäisyyttä asiaan.
Tuossa iässä ihastuksia tulee ja menee ja se on ihan normaalia.
Et selvästikään vielä pysty hallitsemaan tunteitasi.
"rakastan jätkäkaveriani enemmän ku mitään muuta, mutta kai mä sitte ikävöin sitä niin paljon viikot että kohdistan tän rakkauteni sitte luokkakaveriini.."
Tuo kuulostaa hyvin erikoiselta, tuo rakkauden kohdistaminen? Mitä sillä tarkoitat.
Makaatko viikolla toisen pojan kanssa ja viikonloppuisin toisen kanssa?
Jos seurustelut, ts. sinulla on poikaystäväsi kanssa seurustelusuhde niin silloin unohda muiden "jätkien" tiirailu ja keskity seurustelemaan poikaystäväsi kanssa..
Sellaista elämä on, kaikkea ei voi saada.
Mä tarkotan sillä "rakkauden kohdistamisella" sitä, että ku ikävöin sitä kultaani niin paljon, että sitten osoitan kiintymystäni seuraavaksi tärkeimpään ihmiseen elämässäni, eli luokkakaveriini.. enkä todellakaan ole ikinä pettänyt jätkääni, eikä mieleeni tulisikaa hypätä luokkakaverini kanssa sänkyyn tai tehdä mitään muutakaan "sellasta"...
Olet tainnut kiintyä kiintymyksen osoittamiseen.
Jos luulet/tunnet että rakastat "jätkääsi", lopetat tuollaisen hössäämisen ja keskityt koulun käyntiin. Muuten huomaat, että kaikki meni pieleen.
mun mielestä sun kannnattais viettää enemmän aikaa kundikaveris kanssa ja kattoo onko se varmasti niin ihana. ja ei sun kannata sen luokkakaveristas, tai siis ethän sä tiiä et tykkääkö se susta.
Muista aina, että ihastuksia tulee ja menee, ikää katsomatta.
Jos poikakaverisi on tosiaan niin tärkeä sinulle, pidä kiinni hänestä. Älä anna ihastusten tulla väliin.
Näissä hetkissä kannattaisi varmaan keskittyä siihen kuuluisaan koulun käyntiin, ja pistää viestiä omalle kullalle aina kun kova ikävä yllättää. Listaa molempien hyvät ja huonot puolet, katso sitten kumman kanssa kannattaisi tulevaisuutta suunnitella ;D Vaikka eihän sekään kaikkea määritä.
Tunteet ovat vaikea juttu :)
Vanja
mulla on samallainen ongelma,mutta en oo kans oikeen osannut tehdä asialle mitään. yritän vaan unohtaa sen toisen ja keskittyy poikaystävääni. mutta kun hänkin on viikot muualla.
Luulen kanssa, että tämä johtuu hieman siitä mutta myös siitä että niitä ihastuksia tosiaan voi tulla suhteen aikanakin.
Itse olen nyt mahdollisesti elämäni kumppanin löytänyt ja menin kerran ihastumaan luokkakaveriini. En kiinnittänyt siihen mitään huomiota mutta oloni oli todella huono, tuntui kuin pettäisin avomiestäni. Siispä kerroin hänelle tunteistani ja hän ymmärsi täysin, vaikka sanoikin ettei hänelle itselleen ollut mitään sellaista käynyt.
Jostain syystä tämän juttelun jälkeen oloni koheni ja katsoin sitten avokkiakin eri silmin, huomasin uusia asioita hänessä :) Kohdistin kaikki kiinnostukseni häneen.
Tunteet ovat todella vaikea asia neuvottavaksi, ei tässä oikeastaan ole mitään nyrkkisääntöä että miten toimia. Et vaan hirveämmin kiinnitä tähän luokkakaveriisi huomiota, älä anna ihastukselle liian suurta valtaa ja ota kaikki ilo irti poikaystäväsi kanssa viettämästä ajasta ja ikävöi häntä viikoilla.
Sinunä miettisin mitä haluaisin kaikkein eniten.. ja jos et osaa päättää jätä poikaystäväsi!!