Nordnetin sharevillestä lainaus:
"Sijoittaja OKP
1 päivä sitten · Muokattu
1.1.23 - 23.2.23 = 17,41 % ...8:ssa Viikossa..."
Nimimerkki Sijoittaja OKP siis väittää, että Nordean osakkeen tuotto aikavälillä 1.1.23 - 23.2.23 olisi 17,41 %.
Hieno tuotto, jos olisi totta. Ikävä kyllä näyttää siltä, ettei ole totta.
Nordea on toistuvasti ostanut omia osakkeitaan.
Tämä aiheuttaa päinvastaisen ilmiön kuin olisi "osakkeiden laimeneminen" - kutsuttakoon tämän vastakohtaa nimellä "osakkeiden väkevöityminen".
Nordnetin mukaan Nordean osakekurssi SU 1.1.2023 on ollut 11,012 €.
Eikai noita edes noteerata viikonloppuna joten tuo kurssi lienee edelliseltä arkipäivältä.
Vastaavasti kurssi LA 25.2 on 11,860. Uskoisin tämän olevan edeltävän perjantain päätöskurssi, kun pörssi ei toimi lauantaina.
Lasketaanpa kerroin K, joka osoittaa kurssinousun suuruuden välillä 1.1.2023 -> 24.2.2023:
K = 11,860 / 11,012 = 1,077
Nousuprosentti on siis (K-1) * 100%
Nousuprosentti on 7,70069 %
Sijoittaja OKP:n väite siis oli 17,41%.
jo tapahtunutta nousua tuo 17,41% ei kuvaa.
JOS kuvittelisi, että nousu jatkuisi koko vuoden samanlaisena, mutta että välillä 24.2-1.3 nousu olisi tasan 0% eli hinta pysyisi samana, tällöin vuosinousu olisi 56,06%.
Toki ei ole mitään takeita siitä, että kurssi nousisi samaan tahtiin koko vuoden ajan. JOS näin kävisi, niin olisi muuten ennätyksellisen suuri vuosinousu. Tosin, pankkihan toki tekee voittoa, mutta ei ihan niin isoa voittoa, että sillä voisi perustella noin suuren kurssinousun.
Eli absoluuttinen nousu vajaassa 2 kuukaudessa on 7,7%, joka olisi vuosinousuksi muutettuna 56,06%, JOS oletetaan tuo 7,7% tasan 2 kk aikana tapahtuneeksi.
Kumpikaan luku (7,7% tai 56,06%) ei siis ole 17,41 %.
Mistähän tuo 17,41% on laskettu, vai onko kyseessä laskuvirhe tai muuten vaan ns. "hatusta repäisty" luku, jolla ei ole tosiasioiden kanssa mitään tekemistä ?
Nordea osake - miksi väärää tietoa ???
3
230
Vastaukset
- Anonyymi
Kun vuosi 2022 päättyi, niin Nordean (NDA FI) päätöskurssi oli 10,03 €.
Viimeinen pörssipäivä oli 30.12.2022.
Tätä kirjoittaessa viimeisin (24.02.2023) noteerattu päätöskurssi on 11,86 €.
Osinkoja tai pääomanpalautuksia ei ole kuluvalla kalenterivuodella vielä irronnut eli YTD -arvoksi voidaan ilman kommervenkkejä laskea 18,245 %.
Omien osakkeiden ostot ja niiden mitätöinnit kannattaa laskelmissa aikuisten oikeesti huomioida vasta sitten kun vuosikokous vahvistaa maksettavan osakekohtaisen ja maksettavan osingon.
Virallisia päätöskursseja voi hakea osoitteesta
https://www.nasdaqomxnordic.com/osakkeet/historiallisetkurssitiedot
Muutosarvot vuoden alusta kahden desimaalin tarkkuudella löytyy myös osoitteesta
https://www.nasdaqomxnordic.com/shares/microsite?Instrument=HEX150235
Kaikki muu paitsi purjehdus on turhaa. - Anonyymi
Niin sanottu väärä tieto johtuu useimmiten siitä, että laskelman alkuarvo on valittu mielivaltaisesti. Joskus näkee että vuoden aloitusarvoksi on valittu alkavan vuoden ensimmäisen toteutuneen kaupan hinta eikä edellisen vuoden päätöskurssia.
Toinen Year-To-Date -lukuja sekoittava asia on se huomioidaanko irronneet osingot ja pääomanpalautukset laskelmissa vai ei.
https://docdro.id/XtJae9g
Tuossa laskelmassa on vuoden 2023 arvojen kehitys laskettu niin, että alkuvuoden aikana irronneet osingot ja po-palautukset on huomioitu ja lähtötasona on vuoden 2022 viimeisin toteutunut (päätöshuutokauppa) kauppa. Väittäisin, että tuo tapa on parhaiten kehitystä kuvaava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080