onko kenelläkään ollut talvi häitä?miten onnistunut ja miten vaikea/helppo oli toteuttaa hää vieraiden suhteen ,koristelut jne jne?itse haluaisin talvella pitää hääni,ja haluaisinkin muiden kokemuksia millaiset sitten loppuen lopuksi olleet=)
TALVIHÄÄT
5
1555
Vastaukset
- talvihäät
Valitettavasti joudun heti toteamaan, ettei minulla ole kokemuksia talvihäistä. Itsekin haluan mennä naimisiin ehdottomasti talvella, sillä talvi on lempivuodenaikani. Joten kaipailen myös vinkkejä/kokemuksia talvihäistä. Itse en ole edes ollut vieraana talvihäissä.
- talvi
Hei!
Ajattelin laittaa mietteitä omista häistämme, joita vietettiin tammikuussa.
Varasimme ravintolan kabinetin, josta oli ihanat näkymät järvelle. Paikan koristelut hoiti henkilökunta, kynttilöitä oli paljon, pöydissä ja ikkunalaudalla, juhla oli vieraiden mielestä erittäin tunnelmallinen...
Itse halusin päästä helpolla ja siksi päädyimme hotelli-ravintolaan, ruokalista suunniteltiin meidän toiveiden mukaisesti (n 25 €/hlö kunnon kattaus, ei alkoholia). Koristeluihinkin saimme vaikuttaa, joten häät olivat meidän näköiset, yksinkertaiset mutta tunnelmalliset.
Talvihäissä ihaninta on kun ei tarvitse välittää siitä millainen sää ulkona on (tosin meille sattui aurinkoinen sää,joka oli vaan iso ). Kesähäät ehkä hieman "lässähtävät" jos ulkona tulee vettä saavista...
Meillä vihkiminen oli samassa paikassa, joten vieraiden siirtymisessä ei ollut ongelmaa ja narikasta huolehti henkilökunta. Kuvauksessa kävimme ennen juhlaa, joten sekään ei ollut ongelma =)
Paljon vinkkejä sain www.naimisiin.info sivustolta!
Vaikka olen kesäihminen, en vaihtaisi talvista hääpäivääni pois! - jouluhäät
olin jouluhäissä. ne oli ihanat kauniit häät. pari vihittiin kirkossa ja sitten siirryyttiin juhlapaikalle joka oli 500 m päässä. siellä oli ruokaa ja juomaa ja kivaa tunnelmaa.
minusta oli ihanaa kun morsiamella oli hääpuvun päällä valkea mahtava turkis, totta kai kun ulkona oli pakkasta. niin ja sitten ne lähti hääautolla ja menivät jonnekin hotelliin ja vieraat lähti juhlapaikalta omia aikojaan kkotiiin. - Noppa
Meillä oli häät tammikuussa. Kaikki sujui ihanasti, ja tuli vielä reilu pakkanenkin. Juhlapaikkana oli seurojen talo, joka oli koko juhlan ajan tosi lämmin. kaikki vieraat mahtuivat hyvin sisäänkin. Koristeina oli ruusuja joka puolella (ns. sankoruusua saa puutarhoilta edullisesti ja ne on tosi hyvän näkösiä vaikka eivät enää kauppoihin kelpaakaan). Lisäksi oli paljon kynttilöitä ja pihatulia sekä havuja. Oli mielestäni tosi tunnelmallista. Mulla oli morsiuspuvun päällä viivinpunainen viitta, jossa oli lämmin vuori, ja ihan hyvin piti lämpimänä 15 asteen pakkasessa.
Vieraatkin tykkäs talvihäistä, kun yleensä kesät on täynnä just häitä ja rippijuhlia. Kannatan ehdottomasti talvihäitä! - veitikka
kannattaa suojata pakkaselta. Esim. morsiuskimppua kannattaa kuljettaa nätisti koristellussa styroxisessa kylmälaukussa "kuvauksiin-kirkkoon-juhlapaikalle" -rumbassa. Vähän ikävämpi homma, jos sattuvat paleltumaan.
Veljeni häät olivat viime talvena. Kaikki sujui hyvin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401410Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891245- 1091105
- 191051
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833