Mitäs ootte fiksummat mieltä??
B ajokouden saa ammatin ouolesta 17v, sillä lupa ajaa koulumatkat ja kouluajot. Mut mitenkäs sitte ku b-kortti oikeuttaa ajamaan myös mopoa, koskeeko tämä ”vain kouluun liittyvät ajot” myös mopoa.
Tuntuu typerältä ajatella, pitäisin mopon ajamista varten hakea vielä ikäpoikkeuslupa, että saisin koulun ulkopuolella sillä ajaa.( ei aiempaa erillistä am120 korttia)
???
B ajooikeus koulun luvalla
3
438
Vastaukset
- Anonyymi
Kun saat B-kortin poikkeusluvalla 17-vuotiaana, niin se on ihan tavallinen B-kortti ja voit ajaa sillä kaikkea, mitä muutenkin B-kortilla. Mopoa myös.
Saat ajella myös muitakin matkoja kuin kouluun/töihin, se on siis ihan "oikea" B-kortti.
Sitä ei ole rajoitettu, että miksi ja minne ajat, ei sen ajon tarvitse liittyä kouluun tai työhön. Koulu- tai työmatka voi kyllä olla peruste kortin saamiseen 17-vuotiaana.
Tosin Ahvenanmaalla, Virossa ja Ruotsissa et saa poikkeuslupakortilla ajaa autolla.- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17759227e
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi
Minä antaisin kaikille 16 vuotiaille b kortin, tietysti muutama lisätunti verrattuna täysiikäiseen. Onko suomalaiset tyhmempiä kuin Amerikkalaiset nuoret, eikä mitään 80 lätkiä kuten joskus oli? Mutta runsas ylinopeus ja muu vakavampi liikennerikkomus niin kortti pois ilman selittelyjä tai poikkeustapauksia ja takaisin sitten kun 18 vuotta tulee täyteen. Suomi on typerä holhous yhteiskunta kunnes täysi-ikäisenä pitää hallita kaikki? Ja jos jotkut idiootit kaahaa ja tappaa itsensä, niin se on seurausta tyhmistä ratkaisuista? Kyllähän idioottien toimintaan on vaikea puuttua etukäteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075