Millä ohjelmalla pystyy tekemään kätevästi viivakoodeja? (Esim. Ean jne...) Pitäis pystyä siirtään Photoshoppiin painolaatuisena...
Viivakoodin teko?
5
7157
Vastaukset
- Muumiovaari
Brittiläinen 602Text-nimisessä ohjelmassa on mm. viivakoodien kirjoittamismahdollisuus usealla eri järjestelmällä.
(Se pystyy myös esim. lukemaan ääneen kirjoitetun tekstin.)
602Text on MicrosoftWordiä vastaava ohjelma. Siinä on kutakuinkin samat ominaisuudet kuin Wordissä, jotkut ominaisuudet ovat jopa parempiakin. Se on täysin yhteensopiva Microsoftin ohjelmien kanssa. Ongelmana on, ettei se tunne suomen kieltä, joten siinä ei voi käyttää esim. oikolukua, jos kirjoittaa suomeksi. Se on valtavan paljon halvempi kuin Word. Se ei todellakaan tuntunut kalliilta.
Ostin sen jokin aika sitten, kun minulla ei ollut Wordiä, mutta juuri tämä suomen kielen puuttuminen sai minut sitten kuitenkin ostamaan Microsoftin ohjelmapaketin.
Tämän 602Textin mukana tulee myös Exelin näköinen ja oloinen taulukkolaskentaohjelma, josta sanotaan, että se on yhteensopiva MicrosoftExelin kanssa, mutta minun kokemuksieni mukaan Exel ei pysty avaamaan 602:n vastaavalla ohjelmalla tehtyjä taulukoita.
En muista sivustoa, jolta latasin ohjelman, mutta kyllä se varmaan Googlella löytyy. Ihan hyvä ohjelma se on, jos vain kielivaihtoehtoja olisi enemmän. - iNTou
MBC4. (MacBarCoda)
Ei ole kallis, ja toimii. Viivakoodit siis ihan oikeina painokelpoisina epseinä. Lisenssin hinta riippuu siitä, montako eri standardin viivakoodia käytät. Esim jos teet pelkkiä EAN-13 -koodeja, ostat lisenssin vaan niille. - BbB
suomeksi http://www.kolumbus.fi/jltypes/viivakoo.html
hintaa about 100 euroa...- Jone2
Tuo jltypesin jlean-fontti ei toimi sellaisenaan. Kirjoittamalla 13 numeroa ja muuttamalla niiden fontti saadaan aikaiseksi viivakoodi, mutta se ei jostain syystä ole oikea. Ratkaisuksi firma ehdottaa konversiota excel-taulukossa. Koen tämän melko vaivalloiseksi ja riskialttiiksi virheille.
En liioin ole löytänyt netistäkään valmista fonttia, joka antaisi oikean tuloksen ilman konversiota. Mistä tämä johtuu? Kukaan ei ole vielä kertonut syytä.
En myöskään pahastuisi, jos joku ilmoittaisi lähteen (maksullisenkin) josta voisi hankkia valmiin fontin. Tässä tapauksessa en haluaisi harrastaa ulkomaisia tahoja, koska suomalaisetkin 'asiantuntijat' ovat osoittautuneet asian suhteen kielitaidottomiksi. - Olisiko jollakin tiedossa?
Jone2 kirjoitti:
Tuo jltypesin jlean-fontti ei toimi sellaisenaan. Kirjoittamalla 13 numeroa ja muuttamalla niiden fontti saadaan aikaiseksi viivakoodi, mutta se ei jostain syystä ole oikea. Ratkaisuksi firma ehdottaa konversiota excel-taulukossa. Koen tämän melko vaivalloiseksi ja riskialttiiksi virheille.
En liioin ole löytänyt netistäkään valmista fonttia, joka antaisi oikean tuloksen ilman konversiota. Mistä tämä johtuu? Kukaan ei ole vielä kertonut syytä.
En myöskään pahastuisi, jos joku ilmoittaisi lähteen (maksullisenkin) josta voisi hankkia valmiin fontin. Tässä tapauksessa en haluaisi harrastaa ulkomaisia tahoja, koska suomalaisetkin 'asiantuntijat' ovat osoittautuneet asian suhteen kielitaidottomiksi.Tarttis saada 8 ja 13 enarit kuvana tai (mieluummin) tekstinä Windowsiin ja mielellään myös Indesigniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16610648Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1077393Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227341Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515