.22 LR kiväärin kiikaritähtäin

Anonyymi-ap

Hankin juuri Sako P 94S- pienoiskiväärin. Harrastan tarkkuusammuntaa tauluihin, varmaankin pääasiassa 50 metrillä. Edessä taitaa olla kiikaritätäimen osto, kun nykyisen Tasco kiikaritähtäimen kuva on sekä epätarkka että kovin haalea. Ajattelin esim. Hawke Vantage IR 3-9 x 40 tai Nikon Prostaff 2-7 x 32 NP. Nikon olisi vähän (n. 50€) edullisempi mutta Hawke on valaistulla ja kalibroitavalla ristikolla. Kumpihan olisi tarkoituksiin nähden parempi vai onko eroa?

5

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko tarkistanut vanhan kiikarisi säädöt? Jos kiikarin diopterisäätö on pielessä, on kuva epätarkka.

      Entä mihin tarkkuusammunnassa tarvitaan valaistua ristikkoa?

      Hämärämetsästyksessä valaisua joskus tarvitsisi, koska ristikko ei näy tummaa taustaa/maalia vasten, mutta yleensä halpojen kiikareiden valo on aivan liian kirkas ja sitten ei näe maalia.

      Suosittelisin tähtäimeen myös enemmän suurennosta, maksimi voi hyvin olla esim. 16-24x. On kätevää, kun näkee luotien reiät taulusta heti.

      • Anonyymi

        Valaistu ristikko on jokseenkin tarpeeton tarkkuusammunnassa, tilanteet jossa valaisusta olisi hyötyä ovat harvassa, jos hämäryyden takia ristikkoa ei kunnolla näy, niin näissä halpiksissa optiikka "pitää huolen" ettei tauluakaan enää oikein näy, jossain "pika-ammunnassa" voi hyötyä toki ollakin..
        Suurennos tosiaan saa olla suurempikin kuin 3-9, esim. 4-12 vallan ok pinskassa, parallaksi säätö on plussaa, ei välttämätön.
        "Kivijalkakaupoissa" yleensä pääsee tutustumaan tuotteeseen, toisin kuin "nettimyymälöissä"


    • Anonyymi

      Budjetti malli Falcon 4-14x44 ffp

      • Anonyymi

        Jos Taso on aito Japsi, voi laatu olla ihan tyydyttävä. Tunnistaa kultaisesta tarrasta. Diopterin säätö, löysää okulaari lukitus rengas ja säädä silmälle sopivaksi.Sakon päälle voi kyllä hyvillä mielin ostaa vähän arvokaamankin putken. Käytetty on aina vaihtoehto..😁😁😁


    • Anonyymi

      3-9*40 on tarkkuusaseeseen hyvä yleismalli. Kun piekkarikin on melko kallis, kannattaa siihen pistää vähän parempi putki, niin ei mene ominaisuudet hukkaan. 2-7*32 on hieman pienempi, mutta tässähän ei haettu erityisen pientä tähtäintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      186
      5329
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1028
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      827
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe