.22 LR kiväärin kiikaritähtäin

Anonyymi-ap

Hankin juuri Sako P 94S- pienoiskiväärin. Harrastan tarkkuusammuntaa tauluihin, varmaankin pääasiassa 50 metrillä. Edessä taitaa olla kiikaritätäimen osto, kun nykyisen Tasco kiikaritähtäimen kuva on sekä epätarkka että kovin haalea. Ajattelin esim. Hawke Vantage IR 3-9 x 40 tai Nikon Prostaff 2-7 x 32 NP. Nikon olisi vähän (n. 50€) edullisempi mutta Hawke on valaistulla ja kalibroitavalla ristikolla. Kumpihan olisi tarkoituksiin nähden parempi vai onko eroa?

5

405

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko tarkistanut vanhan kiikarisi säädöt? Jos kiikarin diopterisäätö on pielessä, on kuva epätarkka.

      Entä mihin tarkkuusammunnassa tarvitaan valaistua ristikkoa?

      Hämärämetsästyksessä valaisua joskus tarvitsisi, koska ristikko ei näy tummaa taustaa/maalia vasten, mutta yleensä halpojen kiikareiden valo on aivan liian kirkas ja sitten ei näe maalia.

      Suosittelisin tähtäimeen myös enemmän suurennosta, maksimi voi hyvin olla esim. 16-24x. On kätevää, kun näkee luotien reiät taulusta heti.

      • Anonyymi

        Valaistu ristikko on jokseenkin tarpeeton tarkkuusammunnassa, tilanteet jossa valaisusta olisi hyötyä ovat harvassa, jos hämäryyden takia ristikkoa ei kunnolla näy, niin näissä halpiksissa optiikka "pitää huolen" ettei tauluakaan enää oikein näy, jossain "pika-ammunnassa" voi hyötyä toki ollakin..
        Suurennos tosiaan saa olla suurempikin kuin 3-9, esim. 4-12 vallan ok pinskassa, parallaksi säätö on plussaa, ei välttämätön.
        "Kivijalkakaupoissa" yleensä pääsee tutustumaan tuotteeseen, toisin kuin "nettimyymälöissä"


    • Anonyymi

      Budjetti malli Falcon 4-14x44 ffp

      • Anonyymi

        Jos Taso on aito Japsi, voi laatu olla ihan tyydyttävä. Tunnistaa kultaisesta tarrasta. Diopterin säätö, löysää okulaari lukitus rengas ja säädä silmälle sopivaksi.Sakon päälle voi kyllä hyvillä mielin ostaa vähän arvokaamankin putken. Käytetty on aina vaihtoehto..😁😁😁


    • Anonyymi

      3-9*40 on tarkkuusaseeseen hyvä yleismalli. Kun piekkarikin on melko kallis, kannattaa siihen pistää vähän parempi putki, niin ei mene ominaisuudet hukkaan. 2-7*32 on hieman pienempi, mutta tässähän ei haettu erityisen pientä tähtäintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe