Meneekö kaikki lentolaukut ruumaan? Vai onko niissä joku koko/ painoraja jonka voi ottaa koneeseen ???
Ruumaan menevät
2
262
Vastaukset
- Anonyymi
Lentoyhtiöiden sivuilla kerrotaan mitat, riippuu myös matkustusluokasta, ainakin määrä ja painorajat vaihtelee.
- Anonyymi
Riippuu siitä mitä tarkoitat lentolaukulla. Käsimatkatavarana matkustamoon menevästä ”lentolaukusta” löytyy mitat ko. lentoyhtiön matkatavaramääräyksistä. Isompi matkalaukku menee ruumaan. Kaikilla lentoyhtiöillä on painorajat, eli jos aiot reipppaasti reissussa shoppailla, hanki sellainen pieni matkalaukkuvaaka.
Ylikiloista ei ole kiva maksaa.
Kilorajat riippuu matkustusluokasta, eikä ns. light-lippuun esim. Finnairilla kuulu lainkaan ruumaan menevää matkalaukkua. Vastaavasti bisnesluokkaan muistaakseni 30 kiloa jos ei ole muuttunut.
Ja sitten taas on niitäkin lomareissufirmoja, joilla matkalaukusta pitää maksaa erikseen. Kannattaa katsoa määräykset etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1774161"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?822701Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1262193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722159- 192011
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.181916Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121547